Nedůvěryhodná Carla del Ponteová

14.8.2017 12:25
Členka komise OSN pro Sýrii Carla del Ponteová uvedla pro švýcarské noviny SonntagsZeitung, že komise shromáždila dostatek důkazů na odsouzení syrského prezidenta Bašára al-Asada za válečné zločiny.

Na otázku, zda je dostatek důkazů proti al-Asadovi del Ponteová sdělila: „Jsem přesvědčená, že toto je ten případ. Proto je situace tak frustrující. Přípravné práce byly udělány. Navzdory tomu není žádný prokurátor, žádný soud.“ Minulý týden oznámila, že z komise odchází, protože vidí nedostatek politické podpory od Rady bezpečnosti OSN. Kdy skutečně odejde, ale neřekla.

Členkou tříčlenné komise se del Ponteová stala v roce 2012. Komise měla zaznamenávat útoky chemickými zbraněmi, taktiku obléhání a bombardování humanitárních konvojů, ale také třeba genocidu jezídů. Podle jejího soudu by nyní měli být váleční zločinci postaveni před speciální soud. Zdůrazňuje, že to je ovšem to, co Rusko blokuje v Radě bezpečnosti svým vetem.

Rusku se ovšem není co divit, že má pochybnosti o zřízení takového soudu. V minulosti umožnilo vznik Mezinárodního trestního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, jehož přístup ke spravedlnosti je veskrze skandální. Právě Carla del Ponteová se dlouhá léta jako jeho hlavní žalobkyně podílela na takovém stavu podílela.

Až po odchodu z funkce přiznala ovlivňování tohoto soudu a uvedla například, že jejím vyšetřovatelům bylo bráněno ve vyšetřování obchodu s lidskými orgány. Do toho měl být podle jiných zdrojů vedle dalších kosovských Albánců zapleten bývalý lídr teroristické UCK a dnešní prezident tzv. Republiky Kosovo Hashim Thaçi.

V době jejího působení byly dokonce v roce 2005 zničeny důkazy o tomto obchodě. Del Ponteová tvrdí, že k němu došlo bez jejího vědomí a dověděla se o něm až z médií. O takovém tvrzení hlavní žalobkyně je možné si myslet cokoli, rozhodně ale nesvědčí o kompetentnosti.

Při pohledu na činnost tribunálu je samozřejmě významnou otázkou, proč zločiny kosovských Albánců, vedla Thaçiho je možné připomenout do nebes volající případ Ramuše Haradinaje, nebyly nikdy vyšetřovány, resp. dotaženy do konce. Jednoznačně zde leží odpovědnost na úslužnosti Carle del Ponteové, ať byl zadavatelem takového přístupu ke spravedlnosti kdokoli.

V případě Mezinárodního trestního tribunálu byla Carla del Ponteová zřejmě vedena nijak neskrývaným negativním vztahem k Srbům a ochotou řídit se pokyny ze zákulisí. To je zkušenost, která ji diskredituje a vyvolává pochybnosti také v souvislosti s jejími vyjádřeními o Sýrii.

Carla de Ponteová zkrátka není důvěryhodnou osobou.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Kto sledoval prácu Carly del Ponteovej, musí s uvedeným príspevkom súhlasiť. Záver by mal byť ešte prísnejší, tzn., že Carla Ponteová pracovala na objednávku jedného veľkého člena NATA, ktorý bombardoval Juhosláviu? Celý súdny proces bol vedený tak, aby vina padla na Srbsko? Pre mnohých je to len ďalší dôkaz, že súdy vo všeobecnosti nie sú nestranné?

Vysvetlenie sa zdá byť jednoduché : 1./ politický nátlak a vydieranie 2./dobrovoľné za úplatu a prísľub kariéry 3./ každý sudca je v prvom rade človek, ktorý vyrastá a žije v istej rodine a štáte s istou ideológiou, ktorá ho od malička formuje, ktorú nasáva a nakoniec si ju hlboko osvojí tak, že si ani nemusí byť celkom vedomý, že myslí a koná pod vplyvom osvojenej ideológie. V súdnom procese potom vedome i nevedome prijíma, alebo odmieta tie argumenty, ktoré nie sú v súlade s jeho ideológiou. Pravidlá práva a patričné zákony sa vždy dajú prispôsobiť, časti nevyhovujúcich paragrafov zámerne vynechať a nepoužiť v danom prípade a sledovať len tú líniu, aby verdikt vyhovoval buď objednávateľovi, alebo samotnému sudcovi. 

Z bodu 3 vyplýva, že sudca je " nevinný ", neúplatný, nestranný - pričom straní len sebe a svojmu svedomiu. Inými slovami, absolútne objektívny a spravodlivý sudca neexistuje.

Z dnešných vyhlásení Carly del Ponte je evidentné a jasne čitateľné, že pracovala opäť na objednávku toho, ktorý od prvého dňa chcel odstrániť Bašára Assada. Všetko, čo sa odohráva v Sýrii zapísala na účet Assadovi -  to nemusela ani právo študovať ! To by zvládol aj KOMINÍK. 

Keďže zlyhala v súdnom procese o Juhoslávii, zdravý rozum diktuje nezveriť jej žiaden podobný súdny proces. Nie každý v BR OSN je zloduch, hlupák a dementný, aby si to nepamätal.

Medzinárodný trestný tribunál by mal viacerých súdiť a zaoberať sa viacerými zločinnmi páchanými vo svete, nielen Sýriou !

Napríklad zločiny v Jemene, Somálsku, v Saudskej Arábii, v Afganistane, v Mali, v Lýbii....  Lenže objednávateľ má eminentný záujem len o Sýriu. Prečo asi ?  Prečo Sýriu zverili Carle del Ponteovej ? Lebo sa osvedčila ? A ktosi zmúdrel ?