Objasnění „fenoménu“ Schwarzenberg

obrazek
22.1.2013 10:11
Politika a veřejný život mě nesmírně zajímá a o to více mě nadchly volby. Ač jsem nebyl ztotožněn s přímou volbou, nakonec musím změnit názor, že byla přínosná pro naší „letargickou“ společnost. Nebudu zde rozvádět první kolo voleb, ani nijak charakterizovat kandidáty, ale přemýšlel jsem spíše nad důvody, které vede tolik mladých lidí volit Karla Schwarzenberga.

Rozhodně to není tím, že by mladé lidi „kupoval“ za pivo, či jiné laskominy a není to tak úplně ani „modrou“ krví.

Pravé důvody jsou dva a jdou přesně po sobě.  Tou první fází je totiž skutečně oslovení mladého voliče. V tomto případě to ale není „číro“, ani rockové koncerty, jak by se mohlo zprvu jevit. Je to dané tím, že Karel Schwarzenberg dal mladým lidem velkou naději a dal jim určité zakotvení v našem prostoru. Dal jim něco, na co celé roky jak vláda před rokem 89, tak vlády po tomto datu, vysloveně „kašlaly“

Pocit kořenů, češství, tradice, určitý folklor. Dal jim pocit, že politika není jen suchá ekonomika a hádání se mezi sebou, ale je to i skutečné poslání.  Dal jim pohádku, že nejsou jen děti, které mají mlčet, ale že je bere vážně, a že můžou změnit vše, co chtějí. K tomu knížecí titul a příběh je na světě. 

Druhá fáze je podchycení studentů ve velkém počtu. Studenti dostali pocit, že jsou vyvolení národa, kteří všem ostatním hloupějším občanům musí vše vysvětlit a donutit je volit stejně. Kdo by z mladých neodolal patřit k těm vyvoleným a tak se stala poměrně rychlá řetězová reakce, kdy spousta studentů jen proto, aby nevypadali špatně a hloupě před spolužáky, zapomenou na svůj názor a své srdce a volí dle většiny. Postupně vše přeroste i ve strach z posměchu či vyloučení z kolektivu. Jak jsme viděli u dospělých, je možné vše aplikovat i mezi ně-M. Dejdar, jak vypadá v realitě demokraticky sdělit volbu.

Někdy osobně už mám pocit, že někteří lidé prosazují knížete až fanaticky a volí k tomu dosti inkvizitorský přístup. Přitom celé to divadlo připomíná agitaci do družstva v padesátých letech, kdo nejde s námi-jde proti nám! Docela z toho mrazí v zádech. 

Já bych se mladých lidí chtěl zastat, protože skutečně oni věří a dělají to ze silného přesvědčení. Bohužel se nechci zastat pana knížete, protože mu prostě nevěřím.  Studentům ale fandím ať budou volit koho oni chtějí a budu pro změnu věřit já jim a doufat, že se pletu, protože jsem demokrat a respektuji jejich volbu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

libuse-zavoralova

Pan Schwarzenberg má v této zemi jiné plány, než starat se o blaho obyvatel. Restituoval již mnoho majetku, ale větší část by získal práve po zrušení Benešových dekretů, a já jsem přesvědčena, že především o to mu jde a za tímto účelem sem v roce 1989 ze svých zámků v Rakousku přicestoval. Na projekt volební kampaně si najala TOP 09, jak dnes proběho tiskem, p. Davida Černého, jistě velmi šikovného výtvarníka, který se údajně netají tím, že pro peníze udělá všechno. Protože je sám mladý, mladým rozumí a ví, jak je utáhnout na vařené nudli, což se povedlo a jistě za to bude knížetem za získané hlasy řádně odměněn. Takže mladí jsou po této oblbovací kampani v naprostém politickém bezvědomí. Je k pláči, že musí nastoupit generál z 2. světové války, který prošel peklem těch největších bitev 20. století, aby lidem naznačil, že zvolí-li K.S., volí v podstatě nepřítele této země. A právě na tohle, Tomáši, by jsi měl své žáky jako učitel upozornit. Jinak věřím, že jsi to myslel dobře a snad jsi se pouze nešikovně vyjádřil. A k Marii: Ano, mladí jsou ve všech dobách stejní a povinností těch starších je upozornit je, že je prostě někdo sprostě zneužívá, právě proto, že jsou mladí a schopní se nadchnout pro něco bez rozmyslu.

 

tomas-valtera

Varujete před tím, že snad někoho tento článek poškodí, že je odlišného názoru, než máte Vy sama a všichni musí mít stejný s Vámi? Tomu vůbec nerozumím. Každý si snad je schopen udělat úsudek sám. Naprosto článek pochopila Marie. Opravdu tak jsem to myslel, to jsem chtěl vyjádřit a pokud Vám článek nepřišel srozumitelný, pak i to se stane, nicméně o tom je demokracie.

Mladí lidé nejsou jen to, co zase popisujete Vy s tak nebývalou zahořklostí, že mě u ženy až zaráží. Každý v sobě má jistým způsobem dobro. Studenti nejsou všichni feťáci a mnozí znají dobře naše dějiny. Nejsem volič knížete, ale respektuji rozhodnutí studenta, který má volební právo. Sudetští Němci jistě vyvolávali problémy, ale opět musíme psát individuálně, jistě i víte, že mnoho jich bylo, kteří republiku bránilo. Je jasné, že oprašování těchto věcí vždy vyvolá vášně. Mladý člověk by měl mít vždycky v úctě válečné veterány své země, starší občany apod. Vždycky jsem k tomu studenty vedl, dělal spoustu aktivit. Nemůžeme všechny studenty přece hodit do jednoho pytle, to prostě absolutně nejde. Je to dané i mediální masáží, kdy na internetu vidíme převážně až fanaticky nadšené lidi, ale jsou i ti, kteří vidí věc úplně opačně, jen se nyní nehodí do médií! Také je tu třetí skupina, která nefandí ani jedné straně. Já jim demokraticky nechávám individuální prostor a ctím názory druhých, i když jim sdělím i svůj postoj. Jenom tak se dá docílit toho, že Vás budou vůbec chtít slyšet. Nadávat jim, snižovat je a házet do jednoho je bude jen deprimovat a potlačovat jejich individualitu...