Osvětim, varování i pro dnešek!

osvětim 16
27.1.2016 10:17
Před 71 lety - 27.ledna 1945 - vstoupila sovětská armáda do německého koncentračního a vyhlazovacího tábora Osvětim. Z několika milionů nacistických otroků, zde přežívalo posledních 7650 lidských trosek. Svět se nad tímto zvěrstvem otřásl, otřásl se nad hrůzou, která následně obletěla celý svět. Osvětim, to byla ta výkladní skříň nacistického „konečného řešení židovské otázky “. Tedy smrt prací, nebo plynem.

Obdobný krutý osud čekal i národy slovanské. Pamětníci této osvětimské hrůzy již většinou nejsou mezi námi. Zbyly jen pomníky a vzpomínky přeživších, pro připomenutí a varování budoucím generacím. Za hitlerovským Německem a jeho tažením na Východ (Drang nach Osten), zůstaly desítky milionů mrtvých, miliony zmrzačených, rozvrácené státy, zničená města, vypálené vesnice….

Přes snahy novodobých vykladačů dějin, to byla zejména Rudá armáda, která za cenu nesmírných obětí zachraňovala okupovanou Evropu před nacistickým zvěrstvem a jeho ideologií. Rudá armáda na své cestě od Moskvy, Stalingradu, přes Charkov, Kyjev, vedle tisíce dalších měst, osvobodila 27. ledna 1945 i novodobé Peklo, zvané Osvětim.

Otevřela se hrůza, na kterou i dnes nezapomínáme. Neodpustitelná vina, zločin proti lidskosti, který stále ponese na sobě německý národ.

Proto si dnes tento den připomínáme, jako Den památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti. Pro všechny vlády světa je to i varování, apel na nutnost naplňovat tento odkaz.

Jak dnes vypadá svět, jak vypadá naše Evropa? Nejsou to jen prázdná slova, plané sliby… Z celosvětových nákladů na zbrojení se státy NATO podílí 70% a samotné USA 43%! I přes tyto obrovské náklady se nám občanům mír ve světě nepřiblížil ani o kousek. Ba naopak, opět umírají lidé. V médiích vidíme záměrně ničená města v Iráku, Sýrii, Libyi, Afganistánu ... a už i v Evropě.

Následkem těchto konfliktů umírají statisíce obyvatel těchto zemí. K tomu patří i miliony hladovějících, ale i miliony běženců. Kdysi prosperující země jsou v troskách.

To varování nenechme zapadnout !

Nezapomínejme na Osvětim, ani na hrdinství těch, co zachránili Evropu před nacismem !

Přemysl Votava


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.