Pitomá protiruská hysterie aneb oč v té geopolitické hře vlastně jde a čím možná hrozí?

obrazek
5.3.2014 17:50
Džin byl vypuštěn z láhve. Protiruská hysterie za více než hojné podpory našich politiků nabývá obludných rozměrů. Mainstreamová česká média ve své rusofobii už dávno rezignovala jen na náznak objektivity. Mluví se o Krymu. Dění na Ukrajině a Ukrajina sama byla v podstatě odsunuta na okraj zájmu a o obyčejné Ukrajince nikomu nejde. Ono o něj totiž nikdy ani nešlo. Hra, co se tu vede je o zájmech a sférách vlivu velmocí. Není v zájmu USA , EU, tedy Západu aby Rusko bylo silnější. Dlouhodobým cílem je naopak Rusko oslabovat a pomáhat tak udržovat skomírající hegemonii USA. Cíl je lákavý natolik, že vhodné jsou všechny prostředky. A protože u nás skutečně momentálně neexistuje nestranný tisk a veřejnoprávní médium, které by dalo prostor širší paletě názorů a ponechalo by na čtenářích, resp. posluchačích nebo divácích, aby si svůj názor zformulovali sami, není vůbec snadné se vyznat v tom k čemu dnes na Ukrajině dochází. Proč jsou někteří lidé z kyjevských barikád označovány za banderovce, nacionalisty, ba přímo fašisty? Proč ruskojazyčný východ a jih Ukrajiny neuznává nové rozdělení moci? A konečně, co vede Rusko k tomu, že reaguje tak, jak reaguje?

 

Politici, stejně jako média nejen u nás o poměrech, které dnes na Ukrajině vládnou, mlčí. Maximálně mluví o Krymu, neposlušnosti jihovýchodních oblastí, vzpourách několika měst. Jsou nám schopni zprostředkovat co který z nových příslušníků vládnoucí garnitury řekl a udělal, ale nic z toho nevypovídá o tom, kdo na Ukrajině dnes skutečně drží moc. Mnohé totiž ukazuje na to, že v Kyjevě nevládne Nejvyšší rada Ukrajiny, jak se nám snaží namluvit. Ta v revolučních dnech hlasovala bez ohledu na politickou příslušnost poslanců skoro jednomyslně a dnes, když zjistila, že nijak moc populární její rozhodnutí nejsou, je schopna jednat neveřejně i za zakrytými dveřmi. Ani Jaceňjukova vláda není pravým držitelem moci. Přijímá zahraniční delegace, vydává proklamace, ale snad více, než doma je respektována v západním zahraničí. Tedy zřejmě na oko a ne na moc dlouho, jen našim politikům to ještě nedošlo.

Tak kdo dnes v Kyjevě vlastně drží tu moc? Jak už kdysi řekl předseda Mao je to ten, kdo má pušku v ruce. Mimochodem, slyšeli jste od našich politiků a médií o nesmělém vládním výnosu, který amnestuje všechny, kdo do měsíce vrátí do skladů zbraně a střelivo? Berkut už žádnou moc nemá, byl rozpuštěn. Milice? Jen nesměle a jen někde se vůbec dovolí ukázat na ulicích. Pak tedy armáda? Jen stěží. Velitelský sbor je ve značné míře zkorumpován, část jeho generality byla a je napojena na telefony cizích ambasadorů a sami vojáci, stejně jako mnozí jiní na Ukrajině vidí plnou mzdu jen zřídkakdy.

Tak kdo nám tu zůstal? Pravý blok. Protože český čtenář se o tomto seskupení dozvídá jen okrajově a jaksi mimoděk, podívejme se na něj blíž. Podle mnoha zahraničních analýz je Pravý blok (samotný název je odvozen od pravého sektoru hlediště stadionu Dynama Kyjev, které pravidelně obsazují kyjevští hooligans) koalicí pravicově extrémistických organizací. Vznikl v prosinci loňského roku souběžně se vznikem sebeobrany Euromajdanu. Jeho špičky tvoří tzv.polní velitelé a všichni se pak opírají o společnou ideologii. Ruská média je označují za ukrajinské fašisty, banderovce, nacisty a podobně. Je a není to celá pravda. V jeho středu totiž naleznete i nemálo zástupců ruskojazyčné kyjevské mládeže. Národ, řeč, ukrajinizace, banderovský kult jsou jen takové vnější znaky. Podstata se snáze ukáže, když se blíže seznámíme se strategií Pravého sektoru. Aby bylo jasno, určitě to není orientace na nějakou evropskou integraci s jejími instituty a už vůbec ne členství Ukrajiny v EU. Není to tak dávno, kdy Pravý sektor otevřeně přiznal, že je proti vstupu Ukrajiny do EU. Svoji pozici obhajoval tím, že ukrajinský nacionalismus je „integrujícím nacionalismem“, který se od mírného nacionalismu liší větším radikalismem a samostatností. Prvoplánově vládne Pravému sektoru v roli sjednocujícího prvku ideologie spojená s ideou „Nového pořádku“, který od kořenů mění předešlé modely ukrajinské společnosti a státnosti. Podle této ideologie se členové Pravého sektoru stávají jasnými nacionálními socialisty. Jsou za národní spravedlivost na Ukrajině, vymezují se vůči „nespravedlivým“ vládnoucím korupčníkům, oligarchům a plutokratům...

To znamená, že se pravý sektor jednoznačně musí vymezit i proti Jaceňjukově vládě, zvláště poté, co hodlá realizovat nápad paní Tymošenkové a novými gubernátory na východě jmenovat tamní velké oligarchy. Ostatně u nás hlasitě nezaznělo, že když Jaceňjuk předstoupil před Majdan se seznamem nových ministrů, dostalo se této vládě spíše nepodpory, než podpory.

 

Pravý sektor vedou ideově vyhranění lidé. Vůbec se na ně nedá zjednodušeně pohlížet jako na zdrogované bijce nebo psychopaty. Neformálním vůdcem Pravého sektoru, tzv. koordinátorem je Dmytro Jaroš (nar. 1971). V hnutí má přezdívku „Jestřáb“. Od roku 2005 stojí v čele nacionalistické organizace „Trojzubec Stepana Bandery“. Jedná se o ryzí banderovsko-nacionalistickou organizaci. Skutečnosti, že je Jaroš banderovec, nepřekáží ani to, že se narodil v Dněprodzeržinsku, tedy na východní a nikoliv západní Ukrajině. Mnohá média se ostatně nyní snaží dislokovat dnešní banderovce výlučně na západ Ukrajiny. Ale tak tomu není. Současní banderovci v politické smyslu slova jsou stoupenci nacionálně sociální ideologie a praxe, která je spojena s hnutím ukrajinských nacionalistů OUN a jsou jen částečně spojeni se jménem jednoho z vůdců tohoto hnutí – Stepanem Banderou. Proč? Na Ukrajině běží již čtvrt století aktivní propaganda nacistických ideí. Bez jakéhokoliv pozastavení se Západu a alespoň varovně zvednutým prstem lidí, co mají západní demokracie jindy plná ústa. Následkem je mimo jiné i to, že členy ukrajinských nacistických organizací, které nyní sjednocuje Pravý blok, jsou i občané Ukrajiny ruské národnosti.

 

Dmytro Jaroš je mimochodem „hlavním hrdinou ukrajinské únorové revoluce“. Hlásá líbivou ideologii, když volá Ukrajina Ukrajincům. Právě on 20.února svrhl Janukovyčův režim, když ráno zavelel k útoku poté, co došlo k podpisu dohody mezi prezidentem a opozicí v přítomnosti ministrů zahraničních zemí Německa. Polska, Francie a Ruska. U nás se ale nepsalo, že dva dny předtím došlo v sídle prezidenta k utajované schůzce Janukovyče s Jarošem. Setkání trvalo hodinu a půl a Janukovyč Jarošovi navrhl kompromis, který by ukončil „válku“ na Majdanu. Jaroš to kategoricky odmítl a odešel. Ze setkání si ovšem odnesl závažný poznatek. Ukrajinský prezident se bál, měl strach, byl psychicky zlomený. Jaroš pochopil, že ho bude snadné dobít a bude se to dát udělat jediným rozhodným úderem. Zvláště, když Janukovyč i přes varování nechal z ulic odvolat Berkut a policii.

 

Jaroš a jeho lidé nyní opravdu drží nejen v Kyjevě, ale i v mnoha západních oblastech reálnou moc v rukou. Ve městech pořádají noční pochody s loučemi, úředníky odvolávají pod nátlakem, či fyzickou silou, škrtí je jejich kravatami, sestavují seznamy „nepohodlných osob“ včetně jejich rodin a především pozvolna obsazují důležitá místa v mocenských státních orgánech. Zatím někde třeba jen tvoří smíšené hlídky s milicí k udržení veřejného pořádku, ale brzy si ty policejní uniformy navléknou sami. Další jejich kroky povedou ke kontrole armády, tajných služeb a podobně. A poté, co Pravý sektor oznámil záměr transformovat se do politické strany, nelze pochybovat o tom, že se pokusí formovat státní politickou linii.

 

Jak se situace vyvine dál se uvidí. Vraťme se však na začátek. Mezinárodním cílem stoupenců Pravého sektoru je zasloužit se o pád „Moskevského impéria“, jak říkají Ruské federaci. V tom nachází společnou řeč s nejdůležitějšími hráči geopolitických her. Snad i proto jsou zástupci Západu v danou chvíli nad tím vším ochotni přivírat oči, anebo, jak je to u českých politiků, dělat, že nic takového nevidí. Že to je hloupé? Možná to pochopí až ve chvíli, kdy nám nacionální socialismus bude hrozit nikoliv ze Západu, ale tentokrát z Východu.

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.