Poslední letadlo ze Stalingradu….

2.2.2018 00:15
Po válce se v našich kinech promítaly filmové záběry z posledního německého letiště v obklíčeném „kotli“ u Stalingradu,… Viděli jsme tu zoufalou snahu demoralizovaných německých vojáků odletět tím posledním letadlem ze Stalingradu.

Vojáci SS střelbou a popravami třídili odlety těch vybraných…. u letadel probíhal zoufalý boj na život a na smrt, místo v letadle bylo tou poslední nadějí na život. Doma čekali na ty šťastné jejich rodiče, ženy, děti, … ti vyloučení z přepravy čekala smrt v boji o poslední dům, o poslední kousek chleba, smrt mrazem, hladem, nebo vyčerpáním, na pochodu do zajateckého tábora. To byl Stalingrad před 75 lety v zimě 1942 – 1943.

Právě před 75 lety 2.2. 1943 poslední jednotky německé 6.armády polního maršála Pauluse kapitulovaly. Z původní čtvrtmilionové německé armády odešlo do zajetí kolem 100.000 promrzlých, zubožených a vyhladovělých německých vojáků. V obklíčeném stalingradském kotli zemřely desetitisíce německých, ale i rumunských a italských vojáků. Je třeba připomenout nejen hrdinství a nesmírné oběti Rudé armády, ale i zcela zbytečné oběti protivníka. Začátkem ledna 1943 byla obklíčeným v kotli nabídnuta kapitulace, byla však odmítnuta. Po ní už zbyl jen zoufalý boj o poslední místa v letadlech od Stalingradu…

Stalingrad se stal symbolem boje o osud Evropy a světa, ….. Hlavní boje o se odehrávaly na východní frontě od léta 1941. Za německou armádou zůstaly tisíce vypálených vesnic a měst, miliony obětí,… Na východní frontě Německo poznalo i první porážky, po neúspěchu u Moskvy, přišel hrdinný Stalingrad, …následovala cesta na Berlín.

Dnes je snahou mnohých západních politiků, médií, zapomenout či překreslit události spojené s druhou světovou válkou. Tedy ponížit podíl a zásluhy SSSR na porážce hitlerovského Německa. Jednou z těch rozhodujících bitev, které změnily průběh druhé světové války, byl Stalingrad. Bylo to v době, kdy hlavní tíhu války nesl Sovětský svaz. Tolik očekávaná a slibovaná invaze, tedy západní druhá fronta, byla otevřena až v červnu 1944, pokud je pominuto omezené spojenecké vylodění v létě 1943 na Sicílii…. V té době hitlerovské Německo už mlelo z posledního.

Nedovolme zlehčovat či překrucovat události druhé světové války. Nedovolme znevažovat miliony obětí této války. Naši otcové a dědové za své hrdinství platili svými životy…. bylo tomu nad Anglií. u Tobruku, u Sokolova, u Kyjeva, na Dukle, … Psali dějiny, domů se vraceli jako vítězové. Nezapomínejme!

Přemysl Votava

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Dona

Podľa môjho názoru, hlavným motívom Hitlera bolo obsadenie ZSSR , teda to , čo sa nepodarilo Napoleonovi. Súčasne s tým zničiť komunistov, ktorých sa kapitalistický Západ bál viac ako smrti. Keď Západné štáty sledovali vzostup Hitlera, nepochybne vedeli o jeho hlavných plánoch. A súhlasili s Hitlerom. Aj ich túžbou bolo získať územie ZSSR a zničiť komunistov. Tiež súhlasili a preto nezakročili proti prenasledovaniu Židov. Skrátka od roku 1933  svet plne podporoval Hitlera, minimálne sa tvárili, že nič nevidia. Prípadne chabo komentovali vzrast nemeckej mašinérie. Jasným dôkazom podpory bol anschluss Rakúska , Mníchov pre Československo, napadnutie Poľska a ZSSR. Až keď videli, že Hitler vnikol do západných a severných štátov, až keď bombardoval Anglicko - až vtedy pochopili, že mu ide AJ  o Lebensraum pre Nemcov, pričom neberie ohľad na kvázi spojencov vo vojne proti ZSSR a proti komunistom.

Úloha USA bola jednoduchá : 1/  zásobovali, vyrábali a financovali obidve strany - teda ZSSR aj Hitlera. Zaujali veľmi pre nich výhodný postoj : na vojne zarobili, po vojne detto, veľa nestratili, v očiach sveta hrali " dobrotivého strýčka Sama

                                           2/ do roku 1944 znásobili a zdokonalili výrobu zbraní a vojnových potrieb. Hospodárstvo USA prekvitalo a prudko vystúpilo na 1. miesto vo svete. Pritom sa nebojovalo na ich území. Zároveň vypočítavo a zo zlým úmyslom odďaľovali vstúpiť do vojny.

                                           3/ až keď hrozilo, že  Červená armáda môže oslobodiť aj Európu na západ od Berlína, až vtedy sa nechali " uprosiť " a vstúpili na bojisko. V tejto chvíli sa zase začali báť víťazstva komunistov až po USA, alebo aj v USA. To bol hlavný dôvod, prečo prišli na pomoc. Žiaden ľudomilný pocit, či svedomie. Jednoduchá vypočítavosť a primitívny strach z komunistov.

4/  Amerických vojakov vítali aj " ženy " - boli ostrihaní, navoňaný, čerství, oddýchnutí - kým Červená armáda a domáci chlapci boli útrapami vojny a zraneniami pre " vyhladované slečny " nepríťažliví a logicky agresívni ( viď Paríž...)

5/ Marshallov plán postavil Európu na nohy, ale aj podporil hospodársky rast nedotkných Spojených štátov. Jahodou na kope šľahačky bolo NATO a definitívne pripútanie sa Európy k USA - čiže strata samostatnosti a slobody.

Niečo za niečo, lebo nič nie je zadarmo.

cernik

Obecně zdroje hovoří, že pomoc USA byla cca 5% celkových vojenských nákladů tehdejšího SSSR, 
čili to to bylo to, co rozhodlo?