Jan Vítek: Putinova odplata
„Byla to naše nejlepší investice,“ pochvalovala si Hillary Clintonová, tehdejší americká ministryně zahraničí. „Za půl miliardy dolarů jsme získali celou zemi.“
Podle šetření Profesora Dov Levina z institutu Politiky a strategie na univerzitě Carnegie Mellon Spojené státy se pokusily ovlivnit volby anebo způsobit změnu režimu v osmdesáti jedna zemích a Rusko v třiceti šesti. Zdá se vám to málo? Máte pravdu. Je to zatraceně málo, protože Levinův výzkum končí rokem 2000. Po pádu Sovětského svazu v roce 1991 dostalo americké vměšování křídla, zatímco Ruská Federace na ně neměla, protože čelila tsunami hospodářské a sociální krize umocněné dramatickými politickými změnami.
Za obojí do značné míry vděčí Spojeným státům, které podporovaly divokou privatizaci a postavily se za muže, který ji způsobil, Borise Jelcina. Když v roce 1996 Boris neměl šanci na znovuzvolení, ale nutně potřeboval zvítězit, aby nebyl souzen za vojenský útok na ruský parlament, rozkrádání národního majetku a korupci, Washington mu poslal svoje nejlepší odborníky na volební hejble a kejkle a zaplatil celou jeho kampaň. Navíc přiměl Mezinárodní měnový fond, aby přiklepl Rusku půjčku 10.2 miliard dolarů, druhou největší v historii této instituce. New York Times tehdy napsal, že má „sloužit k podpoře Jelcina v červencových volbách.“ Injekce přišla v pravý čas a zabrala. Ekonomika se na chvíli zmátořila a Jelcin vyhrál druhý mandát s náskokem třinácti procent. Výprodej ruského nerostného bohatství a rozkrádání státního majetku mohlo pokračovat.
Koncem roku 1996 John F. Tefft, americký velvyslanec v Moskvě, zvedl ruce k nebi a prohlásil, že bez americké pomoci „bychom viděli podstatně jiné Rusko nežli nyní.“ Tefft byl kariérní člen ministerstva zahraničí. O Rusku nevěděl moc, ale radil se před odletem mimo jiné s uznávanou znalkyní ruského impéria, příští americkou ministryní zahraničí Madeleine Albrightovou, rozená Marie Jana Korbelová, která zastávala (a zastává) názor, že Rusko má v podzemí příliš mnoho drahokamů na jednu zemi, a mělo by se o ně podělit. Tefftovi se zamlouvalo Jelcinovo Rusko, které během jednoho desetiletí přišlo o klíčová odvětví v průmyslu, ztratilo víc jak třicet procent svého Hrubého domácího produktu, prošlo šokovou terapií, prodělalo několik záchvatů inflace a trpělo epidemií chudoby.
Vladimír Putin je ruským carem víc jak dvacet let, a co všechno se za jeho panování ve velké širé Rusi stalo a změnilo. Kde například jsou oligarchové, kteří považovali pomenšího blonďáčka z KGB za neškodného holobrádka a politického zelenáče. Od takového mužika, jakým je Putin, se dá čekat všechno a také na něho všechno shodit. I to, že v Bílém domě sedí Donald Trump, ačkoli vyšetřování, které se táhlo dva roky, mu nic takového nedokázalo. Ale také ho od podezření neosvobodilo, čímž vedení Demokratické strany odůvodňuje obavy, že v listopadových prezidentských volbách se objeví neviditelná ruka pána Kremlu.
Dokonce i Bernie Sanders, politik, který docílil, že dnes se v USA dá mluvit veřejně o socialismu, si přisadil. „Moje poselství Putinovi je jasné: Dej ruce pryč od amerických voleb. Osobně na to dohlídnu,“ varoval z řečnické tribuny ve Vermontu.
Fakt je, že ruský prezident má prostředky a hlavně pohnutky zamíchat Američanům karty. „Motiv,“ řekl Sherlock Holmes, „hraje, milý Watsone, u každého zločinu první housle.“
Kdo se táže, co Putina motivuje, aby se Donald vrátil na další čtyři roky do Bílého domu, četl nepozorně titulek.
Jan Vítek
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 3859x přečteno
Komentáře
Panu Vítekovi k článku :
Niekto pokladá útok za obranu. Niekto obranu za útok. Vie každý komu ktorá veta patrí ?
Panu Šebekovi : Keď som videla tie biele stoličky pred RF veľvyslanectvom v Holandsku, chcelo sa mi zvolať to Fučíkove :
" Lidé, bděte ! Měl jsem vás rád ."
Spojené štáty určili vinníka a tým bolo každé dokazovanie zbytočné. Tak to aj na súde dopadne.
Tragikomické je myslenie " The Walking Dead. "
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Já nemám vůbec nic proti Vašemu článku. Byl jsem v Rusku mocktát a poprvé "dávno tomu nazad". Nechci opakovat ten zástup šéfů SSSR či Ruska - neumětelů, Gorbačovem konče. Rusko potřebovalo "trvalého šéfa" - co by měl schopnosti, vědomosti a hlavně DOST ČASU NA REALIZACI SVÝCH ZÁMĚRŮ. Stalo se. Nikdo na světě se nevyhne chybám.
Ale já bych se chtěl orientovat na další oblast: kdo sestřelil či nesestřelil to letadlo. Nyní tomu je ŠEST let od té nešťastné události. A všichni vědí věchno, ale nikdo neví nic.
Nabízím ve velké zkratce několik východisek, opakuji: východisek, ze kterých jest nám vycházetii:
1/Dát do provozu takové zařízení, které by mohlo sestřeliít VYSOKO a RYCHLE letící letadlo - to si přímo vyžaduje ZKUŠENÝ, DOST VELKÝ A REGULOVANÝ tým. Pokud jsou vyšetřovány ČTYŘI osoby, tak je to k smíchu - to zařízení je daleko složitější.
2/Aby byl hlavním "argumentem" odposlech, to je k smíchu. Kdejaký ajťák Vám vyrobí takových "skutečných záměrů" kila.
3/ Nestačilo by dát do kupy jen DOSTATEČNĚ VELKÝ a KVALIFIKOVANÝ TÝM.
Ano, Rusko při konci RVHP dalo takovkéto zaříení Také Ukrajině. (Nám také) Je však dokázáno, že z pozůstaků té střelby bylo možo odvodit, že toto zařízení prošlo několika inovacemi. A tyto inovace byly skladány a zjištěny. Kdo na těch vraždících střelách, kdo měl šanci to vylepšovat? No - pouze "PŘÍJEMCE", tj. Ukrajina. Sorry jako - ale tohle je jeden z argumentů, který označuje pachatele.
4/ Jak se z toho dostat? DÁVNO TOMŮ NAZÁD. Za "pouhých" ŠEST LET politický tým vyšetřovatelů NIC konkrétního nezjistil. Chápu ten velký smutek.
5/ JE TU ALE ROZHODUJÍCÍ ARGUMENT: CO PROTI "TOMU" DĚLAT a jak to řešit, aby se to neopakovalo: Je to prosté, milý Watsone. NE-ZA-ČÍ-NAT. Nezačínat si hrát s ohněm. to je základ. Proč? No prostě takto: pokud se tento velmi smutný přííběh nevyšetřid, budou se zkoumat další, a to VYŠŠÍ zákony.
A jak už bylo zde napsáno - je to odvozeno ze slovesla "nezačínat". Existuje totiž VŠEOBECNĚ PLATNÝ MEZINÁRODNÍ LETECKÝ ZÁKON: ŽE V PŘÍPADĚ KDYŽ, NAD URČITÝM ÚZEMÍM PROBÍHÁ VOJENSKÝ KONFLIKT, POTOM VLÁDA NA TAMNÍM ÚZEMÍM JE POVINNA - OPAKUJI: JE POVINNA: ROZHODNOUT O ZÁKAZU PŘELETU CIVILNÍCH LETADEL NAD TÍMTO JEJICH ÚZEMÍM. Lidově řečeno: PAK NENÍ KOHO STŘÍLET. TAKŽE VINA ZŮSTANE NA VLÁDĚ UKRAJINSKÉ REPUBLIKY. TA BYLA POVINNA IHNED ZASTAVIT PŘELETY NAD VÁLČÍCÍM ÚZEMÍM. . JE TO PROSTÉ, MILÝ WATSONE. JE TO PROVEDITELNÉ A BĚŽNĚ SE TO DĚJE. VOT TAK.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.