Robert Šlachta vs. Pavel Blažek

jemelík ilustrace
14.11.2022 13:12
Pavel Blažek pojal bohulibý záměr malou novelou aspoň trochu zdokonalit pravidla vnitřního řízení státního zastupitelství. Je to nepatrné torzo z komplexních návrhů, na kterých se začalo pracovat v r. 2010. Na velkou reformu si zřejmě netroufá, protože nezapomněl, že kdysi musel komplexní návrh zákona stáhnout ze Sněmovny.

I tak čelí kritice a napadání ze všech stran. Nyní řady útočníků rozšířil bývalý policejní plukovník Robert Šlachta, který se domnívá, že jeho problematická minulost z něj dělá odbornou autoritu, nad kterou není. Vyčítá Pavlu Blažkovi, že mu nejde o nic jiného než o ovládnutí státního zastupitelství. Zřejmě patří k nebezpečným snílkům, kteří považují státní zástupce za bezchybné, spravedlnosti a vlasti oddané činitele, nadřazené nad ostatní plebs, kteří mají být podřízeni přímo pánubohu a nikomu jinému. Pokud se skutečně Pavel Blažek snaží o nadvládu nad státní zastupitelstvím, je to přece dobře. Státní zastupitelství je totiž nebezpečný úřad, který slouží vládě k řízení a provádění trestní politiky státu. Vláda je proto musí mít pevně v ruce. Máme smutnou zkušenost, co se stane, když vláda neovládá státní zastupitelství: může dojít k puči, jehož svědky jsme se stali 13. června 2013, v němž se zneužitým státním zástupcům a policistům podařilo svrhnout legitimní vládu Petra Nečase a zásadně ovlivnit vnitropolitické poměry. Kdyby tehdy vláda ovládala státní zastupitelství, asi by k puči nedošlo, nebo by jeho pachatelé po jeho odražení dostali prostor někde v cele k přemýšlení o metodách demokratického řešení defektních úkazů ve státní správě. Dění v sekretariátě předsedy vlády sice nebylo v souladu s dobrými mravy, ale nasazení několika set policistů, zatýkání poslanců, zpravodajských důstojníků, ředitelky kabinetu předsedy vlády nebylo jediným možným způsobem vyříznutí vřídku.

Kromě toho si Robert Šlachta stěžuje, že vedoucí státní zástupce bude sice vybírat výběrová komise, ale jmenovat vybrané bude ministr, který nebude názorem výběrové komise vázán. Robert Šlachta patrně neví, že kdo má odpovědnost, musí mít pravomoc ji uplatňovat. Ministr spravedlnosti je nejvyšším státním činitelem v resortu a odpovídá vládě za to, že v něm má pořádek. Není škůdcem státního zastupitelství, ale legitimní nadřízený. Pro zajímavost uvádím, že ve Španělsku a Francii má státní zastupitelství (prokuratura) postavení ministerstva, ale ministr spravedlnosti má vůči němu určité kontrolní pravomoci.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Pane Jemelíku, já už jsem to opravdu nevydržel a musím se ozvat.  Před 4 roky jsem podal trestní oznámení na Vrchní státní zastupitelstí na podezření z korupce, která prosákla až do nejvyšších pater politiky. Škoda 14 miliard korun pro nás, české daňové poplatníky, takže žádná láce, a vyšeřovatel mě zavolal jen jednou k výslechu, a to podotýkám, že jsem sepsal tak 450 stran textu mého trestního oznámení, a u tohoto prvního a také posledního výslechu před 4 roky mi řekl, že jsem tu sepsal svoje vlastní smyšlené příběhy s kriminální zápletkou a pak už mě nezavolal nikdy. Nikdy ani nezavolal k výslechu moje svědky a případ odložil, aníž vůbec něco vyšetroval. Mnohokrát jsem si stěžoval na dozorujícího státního zástupce, že vyšetřovatel nepozval ani jednoho mého svědka, nic mi to nebylo platné. Jen se dohodl dozorující státní zástupce s vyšetřovatelem, a to zřejmě na přání těch vyšších a bylo vyřízeno. To zadání na nevyšetřování tohoto případu to pochází od nějakých těch politických stran, kterým zůstalo něco za nehty. Takže, jak správně říkáte, mají to tam ti politici se státními zástupci pevně v rukou, je to neprůstřelné. Tak, jak vyšetřovatel nezavolal žádné mé svědky a ani ty, které já jsem z korupce podezříval, tak už se to změnilo, už nemohu říci, že mě k výslechu nezavolali, zavolali, ale už jako vyšetřovaného z nějakého toho trestného činu. Takže já jsem jediný, kdo je v souvislosti s tímto 14 miliardovým případem vyšetřován. Tak dlouho jsem řval, aby se začalo vyšetřovat, až se začalo vyšetřovat, ala mě z trestného činu. Kdo mě žaloval? No přece dozorující státní zástupce s vyšetřovatelem z toho mého případu. Mají to tam na tom Vrchním státním zastupitelstí s politiky tak pevně v rukou, že už to asi pevněji tam mít ani nemohou. To víte, to je zodpovědnost, zamést korupci za 14 miliard korun pod koberec, a on se tam vyskytl jeden křikloun, který nechce pochopit, že je to ve státním zájmu, aby se za těmito miliardami slehla zem. Ten "státní zájem", to cituji vyšetřovatele, když přemlouval jednoho svědka (mého ne, ti se nevolali) ke lži.