Scholz přišel o Berlín kvůli Ukrajině

leopard scholz
16.2.2023 09:24
Německo, ať chceme či nechceme je jako náš soused a jako stále ještě nejbohatší země EU pro nás velmi důležité. Tím spíš není dobré, že zažívá vleklé turbulence, kdy i na zahraničním poli se Scholz neumí postavit například neustálým útokům zelené ministryně Baertbockové, která veřejně podrývá jeho rozhodnutí a ani Američanům neuměl vytknout jejich sabotáž proti Nord Streamu. Proti Olafovi Scholzovi hrálo přílišné nadšení pro Ukrajinu.

Jeho SPD nyní prohrála volby v hlavním městě Německa. Porážka vládnoucí strany byla v odborné veřejnosti označována za „facku“ Scholzovi a zahraniční média tento výsledek považovala za ránu do pozic kancléře. Co nespokojení Němci očekávají od úřadů?

Sociální demokraté (SPD), kteří Berlínu vládli 22 let, prohráli volby do Poslanecké sněmovny hlavního města, píší The Financial Times . Vládnoucí městská starostka Franziska Ghiffeyová v komentáři k porážce vlastní strany připustila, že společnost jasně vyjádřila touhu po změně, jíž musí SPD projevit pochopení.

Klání v Berlíně vyhrála Křesťanskodemokratická unie (28 %), zatímco SPD a Zelení získali po 18,5 %. Tento výsledek byl debaklem pro německého kancléře Olafa Scholze, jehož kariéra je spojena se sociálními demokraty. Neúspěch strany se částečně vysvětluje nespokojeností Němců se současnou vládou Německa – 49 % Scholze nepodporuje.

V Berlíně se přitom vládnoucí straně nepodařilo vést velkolepou kampaň a obyvatelé města nedostali odpovědi na své otázky, včetně nedostatku dostupného bydlení. Kandidát CDU Kai Wegner zároveň obratně kritizoval soupeře za jejich neochotu dělat důležitá rozhodnutí a násilné rozhánění protestů. CDU však nemůže vytvořit koalici sama. O toto právo bude muset strana bojovat, protože Zelení hodlají uspořádat vlastní koalici s SPD a dalšími levicovými stranami.

Neúspěch SPD by také mohl v budoucnu výrazně zasáhnout pozice O. Scholze, předpovídá Bloomberg. Ztráta Berlína by podle agentury mohla negativně ovlivnit pověst kancléře, jehož pozici oslabil dosti kontroverzní postoj k dodávkám zbraní Ukrajině.

„Nejde jen o to, že byrokracie si nedokáže poradit s řízením velkého města. V Berlíně jsou celé čtvrti obývány migranty, kteří nedodržují elementární pravidla. Například na Silvestra stovky arabských teenagerů zaútočily na policii, hasiče a zřízence. Uplynulo šest týdnů, nikdo nebyl potrestán,“

„Beztrestnost za takové zločiny je zdrcující. Zelení chtějí mezitím zakázat automobilovou dopravu v centru města. Rozpočet města praská ve švech a levicová koalice místo lákání investorů navrhuje „dojit“ bohaté, vyvlastňovat majetek a uměle snižovat nájem,“ dodal zdroj.

„Je mnoho důvodů, proč jsou Berlíňané unaveni předchozí vládní politikou. Nekonečné proudy ukrajinských uprchlíků unavují i obyvatele města. Ale levice chce zůstat u moci, neztratit ji, obnovit starou vládu.

„Scholzovi se samozřejmě nebude líbit výsledek berlínských voleb. Prohra jeho strany je druhou fackou, ale už samotnému kancléři. Jeho rating na federální úrovni klesá. V Německu, stejně jako v celé Evropě, je mnoho krizí, se kterými se vláda vyrovnává s velkými obtížemi,“ dodal.

„Takže Scholz ztratil Berlín kvůli podpoře ozbrojených sil Ukrajiny a Němci ztratili více než ostatní Evropané kvůli přerušení ekonomických vazeb s Ruskem. Němci byli ponížení výbuchy na Nord Streamu. Německé podniky utíkají do USA. Odtud katastrofální výsledky SPD.

Pokud bude vývoj takto pokračovat, v příštích parlamentních volbách v Německu, které se budou konat v roce 2025, SPD kvůli politice Scholze a koalici se Zelenými riskuje, že se nedostane mezi dvě nejsilnější strany v zemi.

Veškerá nespokojenost občanů se projevila na výsledcích voleb. „Kancléř, nesporně velice slabý oproti svých velkým předchůdcům Schrödrovi či Schmidtovi se proměnil v loutku, nemůže být pro většinu voličů zajímavý. Je zřejmé, že už není v pozici, aby mohl suverénně rozhodovat. A to se týká nejen záležitostí souvisejících s Ukrajinou, ale i vnitřních problémů Německa, včetně klesající životní úrovně. Nespokojenost Němců poroste.

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Yarmil

Milý Olaf taky evidentně touží po válce a posílání zbraní,ale kdo toho hrdinu viděl když Biden jasně řekl že NordStream nebude,

chudinka se tam krčil jako vystrašený ratlíček.Co asi má takový ****** dělat ve vysoké politice?

Standa

Šéf kyjevského režimu Volodymyr Zelenskyj jmenoval 10. samostatnou horskou útočnou brigádu ukrajinských ozbrojených sil (AFU) Edelweiss. Stejný název dostala 1. důlní a pěší divize Wehrmachtu – ozbrojené síly nacistického Německa. - Nebude Scholzovi trapné ?