Slovenská armáda pod Kavkazem

V těchto dnech si připomínáme 79 let od německého útoku na Sovětský svaz. Německo jej přepadlo 22. června 1941. Slovensko, jako spojenec Hitlera, bylo u této agrese…. Toto výročí se dnes příliš nepřipomíná. Mediální masáží se naopak dává rovnítko mezi agresorem a obětí, německá vzpomínková válečná literatura jde na dračku. Hrdinové v německé uniformě se dobře prodávají, jsou na křídovém papíře, usmívají se, když hrdinně kráčí k Moskvě, či ke Stalingradu. Na své cestě jsou dokonce vítáni „osvobozeným“ obyvatelstvem květinami, chlebem a solí … Šikovný fotograf a tak v knihkupectví mají celoroční žně. Na druhé straně mizí pomníky hrdinů, osvoboditel Československa se skácen a odvezen do temného skladu, z maršála se udělá vrah, i ten slavný „nevinný“ tank ze Smíchova nositelům nové pravdy překážel, musel zmizet, …zapomíná se na desítky milionů obětí tohoto Hitlerova tažení na Východ.
Dnes se nepřipomíná, že německému snu o Nové Evropě podlehl i „Slovenský štát.“ Slovensko si již v září 1939 vyzkoušelo agresi, přepadlo Polsko po boku Německa, agrese Slovensku nejspíše zachutnala... V 23. června 1941 Slovensko vyhlásilo válku Sovětskému svazu. 60.000 slovenských vojáků se vydalo po boku německého spojence, na východní tažení. V proklamacích k národu se hájilo tažením proti bolševizmu. Jak účelové a dodnes líbivé heslo, mávalo se heslem „ boje za Novou Evropu!“ Slovenský prezident Josef Tiso, tehdy prohlásil: „Zvolili jsme, a to ne náhodně, velmi úzkou spolupráci s Velkoněmeckou říší pod vedením Adolfa Hitlera. My s Adolfem Hitlerem vydržíme až do konce!“
Slovenská armáda tehdy vítězně postupovala až k Azovskému moři, slovenští vojáci se dostali až na Kavkaz. Jejich tažení bylo oslavováno, tisk přinášel fotografie z východního tažení, byly to tisíce ruských zajatců, tisíce padlých nepřátel… Tato euforie netrvala dlouho, následně jejich cesta vedla opačným směrem… Tisíce z nich procitlo, vstoupilo do Československého armádního sboru…. Na tato fakta i čísla již padá prach, přesto by měly být připomenuta. Možná by byla na místě i dodatečná slova omluvy od dnešních představitelů Slovenska….
Na tento příběh věrolomnosti i následného procitnutí padá prach. Učebnice jej nezaznamenaly a také historici „skromně“ mlčí. Stud, nebo spíš mediální záměr? Spíše to druhé… Přitom v mohutných prostorách Ruska, Ukrajiny, Běloruska, Pobaltí, našly svůj hrob miliony německých, italských, maďarských, rumunských, ale i těch našich slovenských vojáků. V duchu nacistické a tzv. protibolševické propagandy šli budovat Novou Evropu…. Dnes leží zapomenuti někde daleko od své vlasti. Asi i bez pomníku, či vzpomínky…
Osud evropských národů, ležel tehdy na hrdinství sovětských občanů, záměrně říkám občanů, protože oni svým hrdinstvím porazili a zachránili Evropu. Zaplatili obrovskou daň, za německou agresí a jejich spojenců, zůstaly tisíce vypálených vesnic, domovů, zůstaly i miliony sirotků.
Přemysl Votava
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1913x přečteno
Komentáře
Ďakujem v mene spravodlivých za vašu pravdivú pripomienku našich dejín, pán Votava. K faktom, ktoré ste uviedol, nie je čo dodať. Hádam len to, že dodnes deň žijú na Slovensku obdivovatelia Slovenského štátu, ktorí sú hrdí na skutky a počiny tohto obdobia. Dokonca sú v súčasnom parlamente.
V celej Európe, aj na Slovensku, sa šíri ako mor duch nazizmu. Jedni pred tým zatvárajú oči i uši. Druhí oslavujú. Tretí to využívajú ako zbraň proti víťazovi v II. svetovej vojne. Poslední sú ľahostajní.
Tento chaos v atmosfére európskej spoločnosti nás dovedie k tomu, že si budeme musieť , a to dobrovoľne, zopakovať históriu. Dobrovoľne preto, lebo niet tej sily, ktorá by rozbehnutý vlak , zastavila.
Mimochodom, dnes slovenskí vojaci i politici opäť bojujú na nesprávnej strane. A opäť sú oslavovaní za Afganistan, Mali, Sýriu, Jemen, Lýbiu.....
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Dobrá a potřebná připomínka v těchto časech.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.