Stát je odtržen od reality

Za posledních 20 let bylo z důchodového účtu odčerpáno více jak 100 mld. Kč (hovoří se dokonce o ještě větší částce), které byly jako přebytky v jednotlivých letech převedeny do státního rozpočtu. Byly to částky vybrané z důchodového pojištění, které byly určeny na důchody. Tyto přebytky skončily na pochybném financování předražených dálnic, předražených nákupů, či na financování jiných zbytečností. Jednou z nich byl například nápad vyplácet nemocenskou centrálně Českou správou sociálního zabezpečení. V minulosti u firem nad 25 zaměstnanců to dělaly firmy samy a podotýkám, že zcela zdarma. Když se to převedlo na Českou správu, došlo k navýšení jejich nákladů, takže část peněz, určena na důchody, tím byla zbytečně snížena. Tři roky se vědělo, že tato změna bude. Pominu-li fakt, že dle mě to byl pitomý nápad, za který bych panu Škromachovi dal titul „pytlík roku“, mělo ministerstvo dostatek času na přípravu, pokud s touto změnou přesto souhlasilo. Nastartování této skutečnosti v samotném nájezdu vypadalo tak, že firmy s více než 25 zaměstnanci vyjely ze svých počítačů výdělek nemocného zaměstnance za poslední rok dle jednotlivých měsíců (úkon, který trvá asi jednu minutu). Tento dokument musel být buď osobně nebo poštou doručen na příslušnou pobočku ČSSZ (podotýkám, že se to neodehrávalo za Marie Terezie, jak by to mohlo vypadat, ale v jedenadvacátém století). Na ČSSZ to ručně, opakuji ručně, protože to včas a kvalitně nepřipravili, musel někdo nacpat pracně a často s chybami do jejich vlastního programu. Na tuto práci se přijaly stovky brigádníků. Později se to zlepšilo tím, že okresní správy byly vybaveny scannery... Naprosto zbytečné výdaje opět z peněz, určených na důchody.
Nyní se děje něco podobného.Výsledkem vyplácení sociálních dávek místo městy a obcemi a převedení 1600 jejich zaměstnanců na úřady práce je opětovné snížení peněz na důchody asi o jednu miliardu ročně. Nechápu, proč by úřad práce měl vyplácet příspěvek důchodci na bydlení. Neměl by tento úřad raději dělat vše proto, aby se snížila vysoká nezaměstnanost?
Onehdy měl jeden můj známý napsat posudek na svého bývalého zaměstnance, který u něj pracoval před 15 lety a to pouhý jeden jediný měsíc. Od té doby dotyčný prý nikde nepracoval, měl pouze základní vzdělání, nikdy se ničím nevyučil, neudělal si žádnou školu. Zaspal úřad práce těch 15 let? Proč s tím něco nedělal, aby měl nezaměstnaný větší šance na umístění? Místo skutečného řešení nezaměstnanosti budou teď úřady práce vyřizovat příspěvky na bydlení důchodců, příspěvky invalidů na benzín a další věci, které naprosto, ale naprosto se zaměstnaností nesouvisí. Najde tím aspoň jeden nezaměstnaný práci? Asi jim to pomůže jako mrtvému zimník.
Dle zkušeností s nájezdem vyplácení nemocenské centrálně si troufám říct, že když se provedla změna od letošního roku, úřad práce vypočítával příspěvky s tužkou a kalkulačkou v ruce, protože nové programy, jak je u nás zvykem, nefungovaly.
K samotným příspěvkům na bydlení si troufám říci, že v naprosté většině tyto příspěvky končí na kontech majitelů domů a bytů. Dokonce sami majitelé bytových domů vyzývají své nájemníky, aby si o tyto příspěvky požádali. Zkusil jsem si na programu, který vám vypočte, zda máte na tento příspěvek nárok, zadat, že platím měsíčně za bydlení půl miliónu korun. Vyšlo mi, že mám také nárok na tento příspěvek. Proto ty vysoké nájmy, proto ty vysoké náklady státu na tyto příspěvky. Státu je šumafuk, jak jsou nájmy vysoké.
Proč se náš stát nestará o to, aby bylo pro důchodce dostupné menší a hlavně levnější bydlení? Místo toho radši dále vyplácí příspěvky na bydlení v řádech miliard ročně.
Jsou si vůbec statisíce našich žen vědomy, že vůbec nedosáhnou na důchody? Letos totiž žena, která odchází do důchodu, musí mít odpracováno minimálně 29 let, každým rokem se tato hranice odpracovaných let zvyšuje o rok. Kolik takových žen, starších 50 let, je evidováno na úřadu práce? Mají například odpracováno jen 20 let. Jakou mají šanci mají zaměstnané někde ještě alespoň 10 let, aby dostaly v budoucnu důchod? Nikdy důchod nedostanou. Myslím si, že našemu státu tento stav ale vyhojuje. Tyto ženy odváděly do důchodového pojištění často například 20 let a nedostanou z toho vůbec nic. Takových stát potřebuje víc a víc.
Nechci se naší (a nejen ženské) populace nad 50 let nijak dotknout, ale přesto říkám, že stát potřebuje voly, co jim platí daně a pak místo důchodu nedostanou nic. Místo toho, aby se hledala pracovní místa pro tyto ženy a aby taková místa podnikatelé s pomocí úřadů práce vytvořili, úřady práce kontrolují, kolik důchodci platí za byt, zda invalidé na vozíku mohou dostat každý měsíc příspěvek na benzín.
K čemu vůbec potřebujeme takový stát? Není to zbytečný luxus živit takový systém? Pánům ministerským úředníkům se to od zeleného stolu dobře vymýšlí, ale potřeby obyčejných lidí jsou jim poněkud vzdáleny.
Zaveďme si raději Kocourkov, vyjde to nastejno. Bude ale určitě levnější a hlavně, máme už k němu pořádně našlápnuto...
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2567x přečteno
Komentáře
ono je to také o tom, kolik miliard ročně - a to neustále stoupá s větším a větším počtem polišů, co odcházejí z činné služby - činí právě výsluhy let. Kolik jich je ? Johne, Lessy a spol. dejte toto číslo občanům, co vás z daní platí.
- Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.