„Válka musí byť, tak je to spravne."

HUvRam
6.12.2021 07:50
Parafrází hlášky z filmu Černí baroni jsem vstoupil do glosy, jejímž tématem je mír. Ten snad ve světě musí chtít každý, ne? Zdánlivě ano, ale u mnohých lidí a některých států tomu není tak, nýbrž naopak. Jsou lidé a jsou situace, pro které je mír téměř sprosté slovo.

Řečnická otázka 1: Kteří lidé to jsou?

Kupodivu jsou jich na naší planetě pravděpodobně milióny. V první řadě všichni ti, kteří pracují ve firmách jakýmkoli způsobem navázanýchna zbrojní průmysl a kteří by při jeho neexistenci přišli o obvykle dobře placenou práci.

Pro mnohé z nás by bylo možná překvapivé zjištění, že i když tito lidé reálně „pracují pro válku“, většina z nich si soukromě přeje mír. A to i v případě, že by kvůli míru mohli přijít o práci. Jsou totiž mentálně normální a dokáží si uvědomit, jakou skutečnou hodnotu mír pro ně má.

Vedle nich však existuje značně méně početná, ale od běžného člověka velikostí majetku zásadně se odlišující skupina vlastníků zbrojařských firem, pro něž by dlouhodobý mír byl zničující a oni by tak přišli o mnohamiliardové zisky a zprostředkovaně rovněž i o obrovskou politickou moc.

Proto jsou penězi těchto miliardářů vědomě podporovány zejména lokální konflikty, kdy jsou přes prostředníky často jedním a tím samým výrobcem vyzbrojovány obě strany kon­fliktu. V prezidentských státních systémech se zase mamutí zbrojařské firmysilně anga­žují ve volebních kampaních, některé z nich dokonce pro jistotu zajištění si vděku budou­cího prezidenta finančně podporují oba kandidáty. A vítězovi pak nezbyde, než svou vděč­nost projevit v prosazení státních zakázek.

Řečnická otázka 2: Které situace to jsou?

Zatímco první otázka platila v podstatě pro všechny státy, tato druhá už má svého vý­razného favorita. Tím se stává země, jejíž dluhy dosáhly takové výše, že jsou prakticky ne­splatitelné. Proto se jí jako možné řešení může jevit relativně velká válka odehrávající se pokud možno na jiném kontinentu. Dodavatel zbraní všem na ní zúčastněným stranám by vy­dělal nepředstavitelné peníze a po jejím ukončení by se začalo obchodovat s „čistým ští­tem“.

Většina z vás jméno tohoto státu jistě okamžitě uhodla. Pro představu přikládámodkaz obra­zově dokumentující situaci. Informace v něm zveřejněné jsou již poněkud zastaralé v tom smyslu, že situace je opět o něco horší.

V souvislosti s tím bychom po posledních politických a vojenských krocích této „Velké země“ neměli zůstat příliš klidní. Aby se věta zveřejněná v titulku brzo nestala realitou.

https://www.youtube.com/watch?v=2lUg_wcpLQw

Václav Husák

Vaclav Husak
PhDr.Václav Husák - novinář (ČTK, Svět v obrazech).
Klíčová slova: dluhy USA, válka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.