Virtuální myšlení

obrazek
24.8.2011 08:24
Nedávno proběhla pravicovým tiskem zpráva o tom, že Škoda Transportation v rámci souboje se Siemensem nabídla Českým drahám mnohem levnější vysokorychlostní vlakové soupravy. Ironická poznámka novináře Jana Sůry z MF Dnes byla, že tyto nabízené vlaky existují jen na papíře - zřejmě myslel nakreslené tuší na pauzáku.

Tradice českého železničního průmyslu je nezpochybnitelná. Současná úroveň vývoje českých kolejových vozidel dosáhla konkurenceschopnosti, mimo jiné, i díky schopnostem vývojářů, kteří vytvářejí virtuální počítačové modely pomocí moderních CAD/CAE/CAM technologií.

Soutěže na dodávky vozidel pomocí plně funkčních prostorových modelů, s možností demonstrace funkcí virtuálními animacemi bez potřeby výroby fyzických prototypů, je současným trendem ve světě. Výhodou tohoto přístupu je možnost okamžitého provádění konstrukčních a technologických změn přesně podle požadavků zákazníka přímo na počítačovém modelu. Tento flexibilní přístup je mnohem lepší než demonstrace funkcí na hotovém fyzickém prototypu, kde jakákoliv změna vyžaduje zvýšené náklady a časové prodlevy. Navíc nákup hotových zahraničních vlaků znamená často legislativní nebo bezpečnostní komplikace při jejich zavedení do prostředí ČR a následné potřebné změny se pak prodraží, protože je nutné je provést na všech soupravách.

Samozřejmě to ale vyžaduje odbornou kvalifikaci u zákazníka – tedy Českých drah, kde by měli být odborníci, kteří budou umět virtuální modely analyzovat.

Pokud tomu tak není, a český levnější dodavatel se vyřadí ze soutěže jen proto, že nemá hotový fyzický prototyp, ale „jen“ virtuální počítačový model, svědčí to o neznalosti a o přístupu Českých drah k podpoře českého průmyslu.

Zajímavé je pozorovat, že pokud je u nás k rozhodování o velkých státních investicích potřeba zdravý selský rozum, je zpravidla výsledkem varianta, která je paradoxně dražší a nevýhodná pro stát.

novotny
Zabývám se problematikou využití poznatků moderního výzkumu a vývoje pro zlepšení stavu naší společnosti.
Klíčová slova: ekonomika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.