Zdeněk Jemelík: Pohoršení vzbuzující Andrej Babiš

22.3.2022 22:00
Čekal jsem napjatě, jak kunktátor Jaroslav Šaroch naloží s obviněním Andreje Babiše teď, kdy již není předsedou vlády, když kdysi dávno jeho trestní stíhání zastavil. Nejistota skončila: 21. března 2022 se národ dověděl, že Andrej Babiš čelí obžalobě, podané k Městskému soudu v Praze, kde napadla senátu předsedy Jana Šotta. K tomuto bodu se státní zastupitelství propracovalo po sedmi letech trestního řízení. Průtahy řízení jsou trestem samy o sobě.

Na událost pružně reagovala Česká televize krátkým pojednáním v pořadu Události, komentáře. O věci samé se diváci mnoho nedověděli, protože u tohoto případu kupodivu nedošlo k velkým únikům informací z přípravného řízení a obžaloba se dosud na veřejnost nedostala. Osvědčená „speciální mluvčí hnutí ANO“ profesorka trestního práva Helena Válková usvědčila státní zastupitelství ze šlendryánu upozorněním, že vymezení skutku v žádosti o vydání Andreje Babiše ke stíhání neodpovídalo skutečnému právnímu stavu řízení. Pozoruhodné bylo vystoupení místopředsedy vlády Mariána Jurečky, který projevil mravní pohoršení a Andreje Babiše znectil kvůli jeho vystoupení ve Sněmovně při projednávání žádosti o jeho vydání. Podle jeho názoru Andrej Babiš neměl dlouze napadat obvinění jako nástroj, určený k jeho vypuzení z politiky, ale pokorně se podrobit nezávislému soudu a nejlépe se vzdát mandátu a funkce předsedy ANO. Srovnal jej v jeho neprospěch s poslancem Bohuslavem Svobodou, který bez dlouhých řečí požádal o vydání. Jeho vystoupení nepřímo potvrzuje, že trestní stíhání Andreje Babiše má napravit to, co jeho protivníci nedokáží politickými prostředky: má být touto cestou vypuzen z politického života státu.

Prof. Helena Válková horlení Mariána Jurečky objektivizovala upozorněním na to, že Bohuslav Svoboda se domáhal vydání, protože ví s jistotou, že na něj čeká zprošťující rozsudek v ukončeném řízení, jehož se nemůže dočkat, kdežto Andrej Babiš má před sebou martyrium trestního řízení soudního s nejistým výsledkem.

Vystoupení místopředsedy vlády Mariána Jurečky považuji za typickou ukázku myšlení politických pseudoelit, jehož základním stavebním kamenem jsou různá klišé, neodpovídající skutečnému stavu věci. V tomto případě jde o klišé o důvěryhodnosti nezávislých soudů. Politiky nezajímá, jaká je skutečnost: považuje se za patřičné takto se vyjadřovat, aniž by se vědělo, o čem se mluví.

Souhlasím s tím, že průběh většiny trestních řízení soudních je v souladu se zákonem a soudy vydávají spravedlivé rozsudky. Ale někdy dochází k výchylkám, jež se dokonce dají předjímat již na základě znalosti dřívějších výkonů předsedy senátu. Jsou přece známy případy zřejmě nespravedlivých rozsudků, které se podařilo napravit až po letech usilování. Jako příklad připomínám trestní stíhání bývalé místopředsedkyně Energetického regulačního úřadu Aleny Vitáskové a její podřízené Michaely Schneidrové, které senát Aleše Novotného odsoudil k trestu odnětí svobody na 8,5 roku, ale obě nakonec dosáhly zprošťujícího rozsudku, přičemž Michaela Schneidrová musela nejdříve strávit sedm měsíců ve vězení. Bohužel se stává, že ve vězení skončí nevinný člověk a ne vždy se zdaří pokusy o nápravu. Je to ošklivá skvrna na štítě státu, jenž se sebevědomě prohlašuje za právní. Tato skutečnost politické pseudoelity nijak neznepokojuje, protože pár desítek tisíc odsouzených není významná voličská skupina.

Případ Aleny Vitáskové nastavuje zrcadlo názorům, že obžalovaní mají opustit svá místa. Vybudovat si kariéru není snadné. Vzdát se jí kvůli nesmyslnému obvinění by bylo pošetilé. Pro Alenu Vitáskovou byl výkon náročné funkce v době, kdy se musela dostavovat k hlavnímu líčení, nesmírně namáhavý. Ale pokud by v době trestního stíhání resignovala na funkci, znehodnotila by výsledky své práce za několik let. Přibližně totéž se týká Andreje Babiše. Ostatně jeho domnělý skutek je velmi starý a nemá nic společného s jeho veřejnou činností.

Dne 9.března 2022 jsem vydal článek Meze soudcovské nezávislosti, v němž jsem se zamýšlel nad zdánlivým rozporem mezi soudcovskou nezávislostí a povinností respektovat právní názory odvolacího soudu. Shodou náhod jsem se v něm m.j. zabýval jednáním soudce Jana Šotta, jenž bude soudit Andreje Babiše. Nevylučuji, že pan soudce během let dozrál. Ale v procesu s bývalým ministrem dopravy Vítem Bártou byl přímo posedlý úmyslem jej odsoudit. Rozsudek zatížil právními vadami. Jeho zrušení odvolacím soudem jej popudilo, ale s reptáním se mu podřídil. Proslavil se pak podáním neúspěšného podnětu ke stížnosti pro porušení zákona proti vlastnímu prvostupňovému rozsudku. Takový nápad neuplatnil patrně nikdo jiný před ním ani po něm.

Jsou to náhody! Podnikatelský klan Zemků, Alenu Vitáskovou a Michaelu Schneidrovou soudil Aleš Novotný, proslulý sklonem k ukládání drakonických trestů, Andreje Babiše a Janu Nagyovou (dř. Meyerovou) bude soudit Jan Šott, jenž v kauze Víta Bárty předvedl unikátní výkon.

Ale nezbývá než věřit v nezávislost, nestrannost a objektivitu soudu. Projednání věci ve veřejném procesu před očima celého národa je nejlepším možným způsobem jejího uzavření. „Zametení pod koberec“ by zanechalo nepříjemná podezření.

Zdeněk Jemelík

(Vyšlo dne 22.03.2022 na mém blogu a na webu spolku Chamurappi z.s.)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

Pane Jemelíku, se vší úctou, přečtěte si prosím můj blog o mém marném 4 letém boji za to, aby policie začala vyšetřovat případ podezření z korupce na projektu elektrárny Adularya, kdy tento zmařený projekt připravil občany této země o 15 miliard korun:http://vasevec.parlamentnilisty.cz/blogy/tak-tedy-ne-pana-ministre-takovyto-deal-uz-s-obcany-teto-zeme-neuzavrete

 

 Co k tomu potřebujete, aby vás policie nikdy nezavolala k výslechu, abyste tam nemusel zdůvodňovat, proč jste rozhodoval tak, že jste tento národ připravil o 15 miliard korun? Musí na vaší straně stát Vrchní státní zastupitelství, a je zameteno. To už se domluví i s Nejvyšším státním zastupitelstvím, kdybyste si stěžoval náhodou výše. Moje zkušenost je, že pokud si stěžujete na práci Vrchního státního zastupitelství (VSZ) na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), tak NSZ ten váš stížnostní dopis pošle na VSZ, to k tomu napíše odpověd´a NSZ na to otiskne pak svůj palec a tím je stížnost vyřízena. Stěžoval jsem si několikrát na NSZ a nikdy mě nikdo nezavolal, že by mě chtěl vyslechnul, že by po mě chtěl někdo z NSZ nějaké vysvětlení k mému dopisu, že by se snad tento orgán chtěl chovat jako nezávislý arbitr? Ani náhodou, jen mi vždy poslali odpověď , ze které jsem jasně četl, že tato byla psána tím, na kterého jsem si stěžoval. Tento marný 4 letý boj za kousek spravedlnosti v této zemi mě vedl až k tomu, že jsem si šel stoupnout pod Svatého Václava s transparantem. Proč je takováto nechuť ten případ Adularya vyšetřovat? Protože ta kauza začala nepravostmi za vlády tzv. "rozpočtové odpovědnosti", a ta stále drží, jak se zdá, na VSZ všechny trumfy v ruce. Já myslím, že tu nikdo nepochybuje, že to Čapí hnízdo je připravená kauza proti Babišovi, aby mu znemožnila se stát prezidentem. Já doufám, že tyto politické hrátky s volbami konečně přivedou lidi do ulic. Povedl se  Rychetského fígl, a máme tu Rychetského vládu, tak proč by se neměla povést ted´ hra na odstranění Babiše z politiky? Odkazuji na článek o bývalém prezidentovi Lulovi v Brazílii, nemá to náhodou stejný rukopis? Vaše doporučení, počkejme na to, jestli pan soudce bude spravedlivý a nebo nebude, se mi nejeví optimální, prezidentské volby jsou snad na podzim. Vzpomeňme si na Kubiceho zprávu. Já čekám na spravedlonost na VSZ už 4 roky a měrně. 

https://www.mintpressnews.com/lula-da-silva-counters-fbi-prosecution-lead-brazi-presidential-race/279981/