Chtějí AfD zbavit finančních prostředků

afd 23
23.1.2024 14:05
Sociálně demokratická strana Německa (SPD) a Svobodní (FDP), resp. jejich frakce ve Spolkovém sněmu požádaly o zvláštní parlamentní rozpravu o Alternativě pro Německo (AfD), která je obviňována z „antidemokratické“ činnosti.

Záminkou jsou  zprávy ve sdělovacích prostředcích  o podzimním setkání  za účasti politiků z AfD, ale i ze spoluvládnoucí Křesťanskosociální unie (CSU), při kterém se hovořilo o deportacích imigrantů z Německa, včetně těch, kterým se podařilo získat německé občanství.  Informace o tomto setkání vyvolala minulý týden v ulicích německých měst   demonstrace odpůrců AfD.

Během parlamentní debaty Bernd Baumann, parlamentní tajemník AfD, kritikům řekl, že schůzka byla pouze „malým soukromým debatním klubem“, ale nikoli „tajným setkáním nebezpečným pro veřejnost“.

Německá ministryně vnitra Nancy Faeserová (SPD) mezitím označila kroky AfD za „aktivní snahu o změnu hranic a šíření pohrdání demokracií a misantropií v srdci společnosti“. Varovala také, že posledním krokem je zákaz strany. Odpůrci AfD navrhují, aby se kvůli „antidemokratickému“ chování strany zvážilo odebrání dotací, na které mají parlamentní strany nárok.

Poslední pokus o zákaz strany skončil neúspěchem   v roce 2017. Cílem byla okrajová  nacionalistická Národní demokratická strana Německa (NPD), která od té doby změnila svůj název na „Heimat“ („Vlast“). Ústavní tribunál   shledal, že strana je pro politický proces natolik irelevantní, že nepředstavuje hrozbu pro demokracii, a proto ji nepostavil mimo zákon.  Christian Pestalozza, odborník na ústavní právo v Berlíně, v rozhovoru pro DW vysvětlil, že jednou z podmínek je, že daná strana bude mít v určitém okamžiku dostatečnou politickou a institucionální sílu k dosažení svých cílů.

AfD má na rozdíl od bývalé NPD parlamentní zastoupení a těší se stále větší oblibě. Průzkumy ji ukazují jako druhou sílu německé politiky, ale ve třech z šestnácti německých spolkových zemích je považována za „částečně extremistickou“.

Je zřejmě snazší připravit stranu, která je považována knkurenty za antidemokratickou,  financování z veřejných prostředků. V Německu jsou strany financovány z členských příspěvků, darů a daní. Čím více hlasů strana ve volbách získala, tím více dotací může získat ze státního rozpočtu. Za AfD, která v minulých volbách získala 12 procent. hlasů, aktuální dotace přes 10 mil. EUR.

Je třeba připomenout, že podle necelý týden starého průzkumu INSA pro Bild an Sontag  je v Německu druhou nejsilnější stranou s podporou 22 procent voličů. V čele průzkumu je blok CDU/CSU se 30 procenty.  Vládní strany naopak hluboce zaostávají: SPD a Zelení mají po 13 procentech a FDP 5 procent. Svobodní dokonce zaostávají o dva procentní body za právě vzniklým uskupením Sahry Wagenknechtové.

Za takového poměru preferencí není divu, že  snaha vypořádat se s AfD odebráním finančních nároků, je dána neschopností vládních stran porazit Alternativu v politické soutěži.

 

 

 



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.