Berjan Tutar: Erdoganova legenda, která otřásla Západem

erdogan 23 k ránu
5.6.2023 12:40
Zpočátku byl svět rozdělen na sedm částí, ale ve dvacátém století se Západ rozhodl vládnout ve všech regionech sám, píše Bercan Tutar na portálu tureckého listu Sabah (Ráno). Nyní ale jeho hegemonie skončila. Recep Tayyip Erdogan, Vladimir Putin a Si Ťin-pching sebevědomě otřásají trůnem USA a EU a vytvářejí nový globální multipolární řád. Pohled z Turecka, navíc se zjevnými sympatiemi k staronové hlavě státu, je jistě zajímavým protipólem názorů šířených západním mainstreamem před volbami, který toužil po pádu prezidenta Erdogana a očividně – a nakonec mylně – vyzdvihoval jeho soupeře.

 * * *

Ve starověku se světová geografie dělila na sedm částí světa. Jednalo se o Indii, Arabský poloostrov, Čínu, Írán, Afriku, turecké a řecké (západní) země.

Během posledních čtyř století začal Západ ovládat téměř všechny kontinenty světa.

V tomto století se však globální řád vytvořený USA a Evropou a známý jako „tržní civilizace“ hroutí.

Svět se vrací k multipolaritě.

Jedním z největších přispěvatelů k těmto změnám je bezesporu Nové Turecko v čele s prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem.

Západní analytici ho již považují za jednoho ze tří politických vůdců, kteří založili nový multipolární světový řád, spolu s ruským vůdcem Vladimirem Putinem a čínským prezidentem Si Ťin-pchingem.

Zájem o prezidentské volby konané v Turecku, které je klíčovou zemí starého i nového světa, proto měl i globální rozměr.

Obrazně řečeno, sedm částí světa a čtyři kontinenty sledovaly volby u nás se zatajeným dechem.

V tomto ohledu byly volby v Turecku osudové pro celý svět.

Gratulace, která následovala jedna za druhou od vůdců ostatních zemí po Erdoganově vítězství 28. května, a nadšený jásot lidí šířil legendu o našem prezidentovi.

Erdogan, který se stal globální značkou v mezinárodní politice, mění Nové Turecko v hráče, který se ve všech směrech stává vzorem pro svět.

Nezapomínejme, že turecký lid, který 14. a 28. května dal ostatním zemím lekci z demokracie, svou vysokou účastí v transparentních a spravedlivých volbách na kousíček rozbil nálepku „diktátora“, kterou Západ Erdoganovi pověsil.

Legendární úspěch tureckého prezidenta nadále podkopává globální status quo nejen na politické scéně, ale také na vojenské, kulturní a ekonomické frontě a slouží jako zdroj inspirace pro země ovládané imperialistickým centrem.

A to znamená, že dialektická sociálně orientovaná teorie dějin Ibn Khaldúna (arabského muslimského filozofa, historika, myslitele.), s důrazem na vůdce, vycházející z „asabiya“ anatolského poznání, je ztělesněna v "Novém Turecku".

A tato dynamika dnes otřásá trůnem západního světa.

I lídři evropských zemí nyní jeden po druhém ustupují před legendou o Erdoganovi.

Nejen Východ, ale i Západ začaly vkládat naděje do Erdogana, který se stal klíčovým hráčem světové diplomacie a krizového managementu.

To povede k tomu, že pod názvem „turecký věk“ se opět rozšíří osmanský univerzalismus, který svět potřebuje.

Takže díky „Novému Turecku“, které udeřilo na nadvládu Západu, svět získá zpět sedm částí, po kterých tolik toužil.

Bercan Tutar (Sabah)


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.