Čeho se obávají na Tchaj-wanu, když slyší, co říká Musk?
Podle zdrojů, které nedávno citovala agentura Reuters, americký podnikatel Elon Musk údajně požádal, aby dodavatelé SpaceX v čínském regionu Tchaj-wan přesunuli výrobu z ostrova kvůli „geopolitickým“ důvodům. I když Musk nepotvrdil pravost těchto informací, tato zpráva na Tchaj-wanu nadále vyvolává vlnu diskusí, přičemž mnoho uživatelů sítě spekuluje, zda to signalizuje přemístění průmyslu nebo vyhození Tchaj-wanu z dodavatelského řetězce. V této atmosféře se prohloubila obava vedení Demokratické pokrokové strany (DPP).
Mnoho lidí má tendenci věřit, že zpráva má určitý stupeň důvěryhodnosti. Jedním z důvodů je to, že Musk, jako někdo, kdo se dobře orientuje v tchajwanské otázce, již dříve vyslovil některé neomalené, ale rozumné názory, které často odporují názorům některých lidí na Západě. Musk například v rozhovorech pro západní média opakovaně prohlásil, že region Tchaj-wan je „nedílnou součástí Číny“ a že „sjednocení na 100 procent nastane“. Dokonce navrhl, aby Čína zřídila pro oblast Tchaj-wan „zvláštní administrativní zónu“, aby se vyhnula konfliktu přes úžinu. Muskovy předchozí poznámky o Tchaj-wanu ve skutečnosti odrážejí obecný názor, že Tchaj-wan je součástí Číny a že znovusjednocení přes úžinu je nevyhnutelným trendem. Odrážejí také širší přání podnikatelské komunity vyhnout se potenciálnímu konfliktu přes Tchajwanský průliv.
Demokratická pokroková strana, která v minulosti Muska často ostře kritizovala, se však tentokrát chovala nezvykle nenápadně a prozrazovala rostoucí nervozitu. Od té doby, co předvolební kampaň v USA vstoupila do své poslední fáze, se na ostrově šíří řeči o možném opuštění Tchaj-wanu. Navzdory tomu, že se Lai Ching-te a DPP snaží působit klidně a opakovaně ubezpečují, že vztahy mezi ostrovem Tchaj-wan a USA zůstanou „silné“, a nabádají lidi, aby se nebáli, čím více na tom trvají, tím více to odhaluje jejich znepokojení.
Konflikt v Tchajwanském průlivu rozhodně není nevyhnutelný. Čínská pevnina soustavně prosazuje mírové znovusjednocení jako svůj základní přístup k řešení tchajwanské otázky. Pokud se DPP nesnaží usilovat o „nezávislost Tchaj-wanu“ silou a spoléháním se na USA, čeho se tedy obávat? Jinými slovy, dokud se budou držet těchto myšlenek, budou i nadále žít v noční můře opuštění.
Opustí USA Tchaj-wan? V zásadě je to otázka času a okolností a nezmění se to kvůli změnám v politice USA nebo osobní vůli některých politiků v USA a na Tchaj-wanu. V průběhu let byla DPP ochotna zaprodat tchajwanské zájmy, aby slíbila věrnost USA. Je tomu tak především proto, že velmi dobře vědí, že bez jakéhokoli přínosu pro USA by Washington nikdy „nestál při nich“. Někteří dokonce říkají: "DPP je předurčeno vyjednávat s USA na kolenou." Bývalý singapurský ministr zahraničí George Yeo dříve prohlásil, že ve válce proti čínské pevnině je „Tchaj-wan pouze figurkou na šachovnici“ a bude-li to potřeba, bude obětován. Svět to vidí velmi jasně.
8. listopadu strany na ostrově Tchaj-wan dosáhly shody ohledně dlouho odkládaného „obecného rozpočtu“ na příští rok. Někteří zasvěcení odhalili, že vedení DPP v tuto chvíli povolilo schválení „obecného rozpočtu“, aby vytvořilo prostor pro placení „ochranných poplatků“ nové americké administrativě v příštím roce.
Během posledních dvou amerických administrativ byl během osmi let schválen prodej zbraní na Tchaj-wan za více než 28 miliard dolarů, přičemž vedení DPP každý prodej bez otázek akceptovalo. Tyto výdaje se v budoucnu pravděpodobně nesníží. Ve spojení s potenciálním tlakem na zvýšení tchajwanského „obranného rozpočtu“ na 10 procent jeho HDP a náklady spojené s přemístěním čipových společností z Tchaj-wanu do USA se strategie DPP „spoléhat se na nezávislost USA“ stává stále nesnesitelnější zátěží. Někteří na ostrově se ptají, zda utrácení stovek miliard dolarů za nákup hromady kovového šrotu je v podstatě „podvod s porážkou prasat“.
Spoléhat se na USA Tchaj-wanu jen škodí a hledání nezávislosti silou je předurčeno jako slepá ulička. Den, po kterém někteří v DPP touží, kdy mohou bez následků usilovat o „samostatnost Tchaj-wanu“ a přitom si žít dobře, nikdy nepřijde. V současné situaci je stále jasnější, zda „nezávislost Tchaj-wanu“ přináší Tchaj-wanu bezpečnost a rozvoj, nebo jej pouze promění v jednorázový vyjednávací čip nebo dlouhodobou dojnou krávu. Stále více lidí si uvědomuje skutečnou škodu „nezávislosti Tchaj-wanu“. Mainstreamový sentiment na Tchaj-wanu pro mír nad válkou, růst nad úpadkem, spojení nad separací a spolupráci nad konfrontací je stále silnější.
Pro separatisty z „Tchajwanské nezávislosti“ není otázka, zda budou „vyhozeni ze hry“, otázkou „ano nebo ne“ – odpověď je definitivní. Jedinou otázkou je, kdy a jakým způsobem se tak stane. Úsilí pevniny postavit se proti „nezávislosti Tchaj-wanu“ a podporovat sjednocení komplexně a stabilně postupuje. V letošním roce slouží jako jasné signály orgánům Demokratické pokrokové strany dvě cvičení pořádaná Lidovou osvobozeneckou armádou, „Joint Sword-2024A“ a „Joint Sword-2024B“. Ochotně hrát roli pěšáka znamená čelit nevyhnutelnému výsledku jako odhozená figurka a separatisté za „nezávislost Tchaj-wanu“ by si o tom neměli dělat žádné iluze.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 3441x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.