Gruzínský zákon o "zahraničním vlivu" je rozumný

myslitel
6.5.2024 12:05
Chci-li si přečíst něco smysluplného, čemu je možné věřit, pak čtu v americké provenienci především velice rozumné a racionální texty portálu The American Conservativ, kde snad vypouštím jen otázku potratů, kterou Američané až hystericky z obou stran prožívají a druhým portálem je skvělý nezávislý ukrajinský portál Strana.ua, kde se dozvím naprosto bez příkras, co se skutečně na Ukrajině děje.

Normálně se událostem v Gruzii moc nevěnuji, právě proto, že plně chápu, že se jedná, jako vždy o obvyklý pokud o barevnou revoluci, což v případě USA už je neskutečně nudné.

Ovšem hysterie kolem zákona o zahraničním vlivu i angažovanost nejrůznějších celoživotních protiruských novinářů ukazuje, že Spojené státy vsadily na pád současné vlády, která podle nich (a ne zcela přesně) podléhá vlivu Moskvy.

Na americký portálu Nový Konservativec vyšel článek uvedeného názvu vedoucí redaktorky tohoto portálu Helen  Andrewsové a je věcný, klidný a odporující pohledu současné administrativy

 ***

Americké ministerstvo zahraničí nedávno odsoudilo návrh zákona, který se chystá schválit gruzínský parlament a který by vyžadoval, aby nevládní organizace, které dostávají více než 20 procent svých finančních prostředků ze zahraničních zdrojů, tuto skutečnost zveřejnily. Mluvčí Matthew Miller v nepříliš zastřené hrozbě uvedl, že zákon "bude mít dopad na aspirace Gruzie na členství v EU a NATO".

Cokoli, co by Gruzii smetlo ze stolu členství v NATO, je dobrý nápad, ale proč jsou Spojené státy tak proti požadavku na transparentnost, že jsou ochotny vytáhnout své velké diplomatické klacky, aby Gruzii přiměly k tomu, aby od něj upustila?

Oponenti zákona jej nazývají "ruským zákonem" a naznačují, že vládnoucí strana Gruzínský sen se staví na stranu Vladimira Putina tím, že zasahuje proti zahraničnímu vměšování do domácí politiky. Tato líná pomluva prokazuje Gruzínskému snu příliš málo respektu a také ignoruje historii strany usilující o členství v Evropské unii a odmítání členství v Ruskem vedené Euroasijské ekonomické unii.

Gruzínská vládnoucí strana není proruská. Jsou to pragmatici, kteří se upřímně obávají o zachování suverenity svého malého národa. A jejich obavy z nevládních organizací, které fungují jako nástroje zahraničního vlivu, jsou stěží přitažené za vlasy.

Podle Almuta Rochowanského a Sopiko Japaridzové je dnes v Gruzii registrováno 25 000 nevládních organizací a "drtivá většina gruzínských nevládních organizací nemá vůbec žádné místní financování". Místo toho jejich finanční prostředky pocházejí od Světové banky, Agentury Spojených států pro mezinárodní rozvoj nebo Open Society Foundations George Sorose.

Tyto nevládní organizace se neomezují pouze na humanitární činnost. Mnozí z nich se svobodně zapojují do stranické činnosti a hlasitě vystupují proti vládnoucí straně.

Návrh zákona by nebránil nevládním organizacím financovaným ze zahraničí léčit nemocné děti nebo provozovat azylové domy pro týrané ženy. Vyžadovalo by to pouze, aby skupiny zveřejnily zahraniční financování, aby jejich vstup do domácí politiky mohl být viděn ve správném světle. Zahraniční vměšování do voleb je v poslední době bolavým místem naší vlastní politiky. Těžko můžeme Gruzíncům závidět jejich podobné obavy.

Jiří Vyvadil: Není Američan jako Američan, Autoři Nového konzervativce jsou velmi racionální. A tento článek o tom svědčí.

Když se nedávno ptali Donalda Trumpa, zda se cítí konzervativcem, nejprve zaváhal a pak řekl, že spíše sází na zdraví rozum.

Nuže musím říci, že to je i důvod, proč bych jej v Americe volil

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.