Hamburg povede po deseti letech SPD
Pročetl jsem si začátkem týdne zajímavé analýzy deníku Die Welt a týdeníku Die Zeit, tradičně blízkého sociální demokracii a zdá se, že SPD v Hamburku je schopna ve volbách v neděli získat 45 – 46% hlasů. Tedy podle průzkumů veřejného mínění a tento výsledek by mohl znamenat absolutní většinu této strany v senátu města.
Před deseti lety ztratila SPD po čyřiceti letech nepřetržité vlády ve městě prohrou ve volbách moc. Měl jsem možnost v době svého působení na pražské radnici osobně poznat tři starosty (Erste Bürgermeister) města Hamburgu, členy SPD. Byli to K. von Dohnanyi, H. Voscherau a O. Runde. Zejména von Dohnanyi a Voscherau byli vynikajícími politickými osobnostmi nejen města, ale také v celoněmeckém měřítku
Po téměř deset let od roku 2001 byl prvním starostou Hamburgu představitel CDU Ole von Beust, v posledním období v radniční koalici se Zelenými. Úspěšný von Beust loni v létě odstoupil z funkce starosty a na jeho místo nastoupil další přestavitel CDU Ch. Ahlhaus. CDU se nyní v průzkumech pohybuje mezi 23 – 25%. Zelení mezi 14 až 15%. FDP jsou na 5% a na 6% je Levice (die Linke). Sociální demokraté tedy mohou uvažovat o koalici se Zelenými či s FDP. Tu doporučuje jejich bývalý starosta Voscherau. Naopak koalice se Zelenými by mohla být předzvěstí koalice SPD a Zelených na spolkové úrovni po celoněmeckých volbách. Každé řešení má své. Absolutní většina míst v městském senátu umožní jednobarevné řešení.
Příštím prvním starostu Hamburgu se tedy s největší pravděpodobností stane lídr SPD a předseda její městské organizace Olaf Scholz. Scholz je třiapadesátiletý, velmi zkušený politik. Do SPD vstoupil již v roce 1975 a důvodem jeho vstupu byla osobnost tehdejšího sociálně demokratického kancléře Helmuta Schmidta. Ostastně H. Schmidt pochází právě z Hamburgu, kde také politicky vyrostl. V letech 1982 – 88 byl Scholz zástupcem předsedy JUSO, mládežnické organizace SPD. Od roku 1985 pracoval jako státní návladní se zaměřením na pracovní právo. V roce 1998 byl poprvé zvolen do Bundestagu ve volebním kraji Altona. V letech 2000 až 2004 byl předsedou městské organizace SPD v Hamburgu. V roce 2001 byl krátce hamburským senátorem vnitra. V období 2002 – 4 byl generálním tajemníkem SPD. A od konce roku 2007, kdy nahradil F. Münteferinga, jenž odešel z funkce ministra práce, se stal členem spolkové vlády velké koalice CDU/CSU - SPD. Od listopadu 2009 se stal po pěti letech opět předsedou SPD v Hamburku a logicky jejím kandidátem na starostu. Kruh se uzavírá. V pondělí již budeme vědět, zda se Scholz stane opravdu starostou a zda SPD potřebuje koaličního partnera.
Tak jako G. Schröder i Scholz se domnívá, že volební vítězství leží v politickém středu. SPD v období po roce 1918 převážnou část doby město řídila. Podařilo se jí zejména najít velmi dobrý, dialektický vztah spolupráce s buržoazně – konzervativními kruhy města.
Významná část společenské a podnikatelské elity města SPD již v minulosti podporovala, zejména po roce 1945. Podstatná část bohatství obchodní buržoazie Hamburgu vznikla v mnoha předchozích stoletích, počínaje časy hanzovního obchodu.
SPD se v posledních devadesáti letech, kdy převážně ovlivňovala život města, podařilo vytvořit skvěle fungující společensko-politicko–hospodářský model. Hamburg patří v Evropské unii k hospodářsky nejvyspělejším regionům, k oblastem s tou nejvyšší životní úrovní. Připomeňme si, že tradičně anglofilský Hamburg byl za II. světové války vybombardován převážně britským letectvem tak, že z něj nezbylo vlastně nic. Dnes je to jedno z nejhezčích evropských velkoměst, s 1,8 milionem obyvatel. A jedním z nejpříjemnějších evropských měst pro život.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2516x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.