Jak to vidí Martin Jahn

obrazek
3.5.2011 16:42
Říkalo se, že když poroste cena pracovní síly, budou investoři odcházet. Ale když se podíváte na Německo či Švýcarsko, jsou tam vyšší daně i cena pracovní síly, a pořád se tam investuje, konstatuje vysoký manažer Volkswagenu a bývalý místopředseda vlády za ČSSD Martin Jahn. Uvádí to v rozhovoru pro Hospodářské noviny, který vzbudil obrovskou pozornost. Podívejme se, oč tam šlo.

Martin Jahn si může dovolit být otevřený, politika je minulostí a republiku vidí z vysoké židle vedení největší světové automobilky. Jeho názory tedy nejsou ani zdaleka akademické. V pondělním rozhovoru pro Hospodářské noviny vyvrací řadu mýtů, které opakuje do omrzení naše pravice.

  • Ukazuje, že investory nepřiláká nízká cena práce a nízké zdanění uprostřed chaosu a skandálů („politický kabaret“, „politické psycho“), ale dali by spíš přednost pořádku, jasným vyhlídkám a stabilitě. A taky povinné maturitě z matematiky, když už se tu pořád mluví o reformě školství.
  • Připomíná, že většina členů Svazu průmyslu a dopravy je stále euro – není divu, většina českého exportu míří do zemí eurozóny.
  • Varuje, že Česko je pro české i zahraniční investory nečitelné, nevědí, jaká bude podpora technického školství, nevědí, jestli chceme podporovat průmysl, nebo služby.
  • Říká, že kdyby si měl vybrat priority, tak je to vzdělávání, výzkum a vývoj a pracovní právo. Pak infrastruktura nebo energetická politika. S daněmi bychom se nějak vyrovnali. Daně jsou tu vlastně velmi příznivé.
  • A pokud jde o ochranu klimatu, věnujme raději pozornost zákazníkům - firmy nenakupují jen podle ceny, ale i podle emisí CO2. Ostatně, nižší emise znamenají nižší spotřebu. A pokud jde o budoucnost, hybridy jsou slepou uličkou, Volkswagen už má testovací flotilu elektrických golfů.

Můj komentář:

Strategické myšlení není u Martina Jahna novinkou, v době svého vládního působení vedl kolektiv, který roku 2005 připravil Strategii hospodářského růstu. Tato strategie vznikala především jako nástroj pro využití historické příležitosti, kterou byl očekávaný příliv evropských fondů v období 2007 až 2013. Zároveň prosazovala jasnou orientaci na přijetí eura a zakotvila pravidlo pomalejšího růstu veřejných výdajů než je tempo hospodářského růstu, aby stabilizovala zvládnutí maastrichtských kritérií. Avšak ani evropské peníze by nám moc nepomohly bez vymetení zbytků Divokého východu, který v zemi vládl v 90. letech, proto se strategie hned v úvodu soustředila na rázné zavedení pořádku do institucionálního prostředí.

Dobré instituce, rozvoj vzdělání a výzkumu a evropské peníze měly vytvořit koktail, který dobuduje infrastrukturu a zvedne technologickou úroveň české ekonomiky, aby se roku 2013 naše životní úroveň vyrovnala s evropským průměrem. Česká ekonomika tehdy vstupovala do fáze šestiprocentního růstu, a tak nikoho nepřekvapilo, že vláda věří ve skvělé vyhlídky. Ty pak tvořily i základ volebního programu ČSSD v roce 2006.

Skvělé vyhlídky, to bylo. Mezi tím se naše republika trochu změnila. Volby roku 2006 přinesly Kubiceho zprávu, ČSSD to sesunulo na pouhou plichtu a dorazila to Topolánkova vláda přeběhlíků. Nový premiér se pak proslavil tím, že doma zrušil světovou krizi a v Evropském parlamentu poslal Baracka Obamu za protikrizová opatření do pekel. Padl poté, co ho proslavilo něco jiného než vztyčená hlava. Petr Nečas, kterému uvolnil místo, využil porážky v následujících volbách k sestavení vlády rozpočtové odpovědnosti, zvyšující státní zadluženost nad jakoukoliv představu. V atmosféře všeobecné transparentnosti, kdy kdekdo na každého něco vytáhne, aby ho poodehnal od korupčního zdroje, Brusel přivírá kohoutek evropských fondů. Toto je ta krásná země, domov můj? Příliš silná káva nejen pro běžné lidi, ale i pro největší firmy.

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.
Klíčová slova: ekonomika

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Abych tady nebyl za neustálého šťourala:

Tohoto pána si od samého začátku velice vážím. Je škoda, že nezůstal v politice.

adamicek

Pardon za předchozí větu opravuji první větu: Stokrát opakovaná lež se stává pravdou.

adamicek

Stokrát opakovaná lež se stává lží. Proč Německo stále úspěšně konkuruje Číně, i přesto že má pracovní sílu několikrát dražší? Zeptejte se prosím někdy pana Kalouska co nám na to poví. Dyť ty lokomotivy ze Siemensu by mohli vyrábět v Číně, letadla, auta. Zatím to tak není, ba naopak Čína bude doháněž životní úrovní, západ takže se to bude vyrovnávat a přesun výroby se toho netýká. Němci si nakonec poradí i s vyřazením jaderných elektráren, viz. např. nové větrné elektrárny na Baltu.

racek

No, zlé jazyky tvrdily, že autor té koncepce byl jeden člen komise, myslím že pan Zámečník (nebo zahradník, už se nepamatuji). Ale pan jahn hodně vyrostl a hodně se naučil. Jeho názory jsou obvykle velmi střízlivé a praktické. Šílence, hlupáka nebo ideologicky zatemněného svazáky by si VW asi nenechal v tak vysoké a prestižní funkci.

Rozhovor jsem četl, tyto názory hlásá Jahn dlouhodobě. Líbí se mi ten , no, kluk? to už jistě ne, jen já jsem už asi moc dědek :-))