Jiří Paroubek přednášel brněnským studentům

obrazek
27.2.2014 21:11
Možnosti české ekonomiky v globalizovaném světě nebo postup při přípravě státního rozpočtu - to byly témata, o kterých přednášel expremiér Jiří Paroubek brněnským studentům na vysoké škole BIBS. Přednášky byly první jeho série cyklů přednášek na českých vysokých školách.

Jiří Paroubek v úvodu své první přednášky, která se uskutečnila 13. února, popsal stav české ekonomiky. Před studenty otevřeně kritizoval například způsob čerpání dotací z Evropské unie. Na několika případech pak demonstroval, jakými způsoby lze, podle jeho názoru a zkušeností, zlepšit situaci v české ekonomice a snížit například míru nezaměstnanosti, jejíž výše je nyní podle expremiéra alarmující. "Řadě lidí se v tomto státě bohužel ani nevyplatí pracovat. Když si odpočte náklady na cestu a stravu, pak se ani nemůžeme divit, že se spousta lidí raději rozhodne válet doma,“ řekl například během své hodinové přednášky Jiří Paroubek s tím, že situace podle něj není zcela beznadějná. Zdůraznil však, že zlepšení bude vyžadovat množství razantních kroků vlády, ale i zapojení soukromého sektoru.

Při své druhé přenášce, která se uskutečnila 27. února, pak expremiér studentům osvětlil pojem státní rozpočet a popsal způsoby jeho přípravy. Při přednášce Jiří Paroubek použil názorné prezentace s řadou statistických fakt, které si můžete stáhnout zde:

Přednáška na téma možností české ekonomiky v hlobalizovaném světě.

Přednáška na téma státního rozpočtu a postupu jeho přípravy.

U posluchačů, kteří v obou případech zaplnilii sál téměř do posledního místa, Paroubkovy názory vzbudily velký ohlas a po hodinové diskuzi museli příval dotazů ukončit až pořadatelé. „Od účastníků besedy jsme obdrželi pozitivní zpětnou vazbu, a to jak na přednášku, tak na celou organizaci. Proto již nyní připravujeme další setkání, které by se mělo uskutečnit koncem tohoto měsíce,“ řekla obchodní a marketingová ředitelka BIBS – vysoké školy Magdalena Langerová.

Přednášky na soukromé vysoké škole BIBS v Brně byly prvními ze série několika na sebe navazujících lekcí, které zde během letošního jara Paroubek přednese. Kromě vysoké školy BIBS by měl v následujících měsících předseda strany LEV 21 Jiří Paroubek navštívit i další dvě vysoké školy v České republice.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

stvan

Vládimíre, díky za podporu. Moc si ji vážím. Pouze dodávám, že jsem přesvědčený, že to nevhodné slovo JP pouze ulétlo a že mu v žaludku neležíme. Opak by byl pro mne obrovským zklamáním.

stvan

Vždy jsem zastával názor, že nezaměstnaní jsou záměrnou(nedílnou) součástí tržní společnosti, neboť jejich nevábný sociální a společenský osud pomáhá "kapitalistům" udržovat kázeň(strach) a pro ně optimální mzdové náklady. Po 41 letech nepřetržité pracovní činnosti jsem se 1.1.2014 stal nezaměstnaným a od té doby jsem neprožil jediný den o kterém bych mohl říct, že mi ho nezkazila myšlenka na situaci, do které jsem se NEDOBROVOLNĚ dostal. Proto i ve mě věta:  "Řadě lidí se v tomto státě bohužel ani nevyplatí pracovat. Když si odpočte náklady na cestu a stravu, pak se ani nemůžeme divit, že se spousta lidí raději rozhodne válet doma,“  vyvolává negativní pocity, neboť stačilo slovo "válet" nahradit férovým slovem "zůstat." A tuto myšlenku bych před studenty rozvinul otázkou, jestli by pokládali za logické, aby jediní nezaměstnaní nesměli v tržní společnosti uvažovat v intencích slov "ekonomicky vyplatí." a ocitnout se tak ve ztrátě. Samozřejmě bych připustil, že i mezi nezaměstnanými se najdou jedinci (stejně tak se našli za socializmu), kteří pracovat nechtějí, ale tohle zanedbatelné množství nezavdává důvod házet všechny nezaměstnané do jednoho pytle. Zároveň bych dotyčným studentům předestřel sociální politiku v reálných číslech. Například já, neboť jsem v situaci samostatně žijící osoby bud mít po opuštění "Pracáku" nárok na necelých 3400 korun životního minima měsíčně. Zkrátka a dobře. Hlavním viníkem naší vysoké nezaměstnanosti je všemožné rozkrádání veřejných zdrojů, díky němuž stát nezaměstnává tolik lidí, kolik by při absenci tohoto více jak 24 trvajícího zla mohl reálně formou veřejných zakázek zaměstnat.
Proto bych si přál, aby z úst Jiřího Paroubka podobná slova na adresu nás nezaměstnaných nepadala a také doufám, že to byl jen argumentační úlet, který se může opakovat maximálně jednou za deset roků :-)

cernik

M?ám dojem, že J. Paroubek určitě svá slova zde na Vasevec.czn podrobněji vysvětlí,
event. zodpoví nějaké dotazy s tím spojené.

Soukromá VŠ je totiž zvláštním "ostrůvkem" lidí, kteří
na školné buď mají,
nebo na něj někdy i s protekcí (!) shánějí brigády, samy soukromé ˇVS připouštějí
řadu žádostí o úpravy a prodlužování studia díky vytížení studentů oněmi prac. úvazky.