Kandidátky ČSSD pro všechny volby mají členové strany schvalovat v referendu

obrazek
11.6.2014 08:44
Počátkem července by všichni organizovaní sociální demokraté – je jich okolo 23 tisíc – měli v korespondenčním referendu hlasovat o třech závažných otázkách. Nejzávažnější se týká podílu členské základny na sestavení volebních kandidátek na všech úrovních. "Souhlasím s tím, aby podle stanov o konečné podobě kandidátní listiny pro volby do zastupitelstva obce, města, kraje; Senátu a Poslanecké sněmovny rozhodovali v přímém hlasování všichni členové ČSSD v příslušném volebním obvodu," stojí v první otázce referenda.

Další otázky se týkají zastoupení žen v politice a kumulace placených politických funkcí. Znění otázek pro referendum vypracovalo Politické grémium ČSSD. Důležitou podmínkou je, že uskutečnění referenda schválí příští sjezd strany. Měl by být svolán na jaře 2015.

Možnost referenda v zásadních politických otázkách navrhlo před třemi měsíci grémium ČSSD. Návrh byl podrobně prodiskutován na celostranické politické platformě v pražském hotelu Olšanka. Předseda strany Bohuslav Sobotka jej neformálně zdůvodnil takto: „Jde o to, aby v zásadních politických otázkách byl více slyšet hlas široké členské základny. Zatím o všech nejvýznamnějších věcech rozhodují výhradně bafuňáři (cituji B. Sobotku) z Ústředního výkonného výboru.“

Kritici a oponenti ČSSD se možná ozvou úvahou, zda grémium nezareagovalo na trvale rostoucí preference hnutí ANO Andreje Babiše. Také by mohlo jít o protitah po ukončení jednání s církvemi o majetkovém urovnání. V tomto směru se již ozval Sobotkův vnitrostranický oponent Michal Hašek. On sám jako předseda Asociace hejtmanů i někteří další hejtmani prý budou v jednání o snížení církevních nároků pokračovat.

Ing. Oleg Gubin


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

oleg-gubin

Pane Štingle, dobrý den, také Vás zdravím! Patřím mezi oněch 23 tisíc naivků, kteří věří, že cestou stranických referend se snad podaří sociální demokracii restartovat. Je mi jasné, že hlavní smysl nápadu s referendy byl pozastavit strmý nárůst Babišových preferencí. Varoval jsem před Babišem už někdy předloni nebo ještě dříve, mezi mými blogy z té doby byste našel text o "trojském koni pravice". Plně s Vámi souhlasím v tom, že řada socanů ztratila glanc. Například dnešní zpráva Radiožurnálu o Haškově dluhu a zřejmém střetu zájmů je na okamžité vyloučení. Také Vám děkuji za upozornění na článek doc. Švihlíkové. Znám ji z mnoha demonstrací proti vládě Kalouska a Nečase. Nerad bych se s ní někdy setkal na demonstraci proti vládě Babiše a Sobotky.