Karel Randák si v rozhovoru pro Finmag nebere servítky

obrazek
2.7.2011 12:30
Karel Randák, bývalý šéf rozvědky - Úřadu pro zahraniční styky a informace, poskytl portálům Finmag a Peníze.cz velmi zajímavý rozhovor. Nebere si v něm žádné servítky a otevřeně hovoří o napojení některých vysoce postavených politiků na vedení českých deníků. "Saša Vondra zkrátka Mladé frontě čas od času něco pustí a oni ho na oplátku šetří. Podobně se to má třeba s Právem a Kalouskem. V Právu o něm taky nikdy nenajdete jedinou špatnou informaci," říká v rozhovoru Karel Randák. Jak hodnotí současného šéfa resortu vnitra Jana Kubiceho? "Nemyslím si, že by byl Jan Kubice lepší ministr než Radek John," říká.

Úryvek z rozhovoru Karla Randáka pro Finmag a Peníze.cz:

Nepřijde vám zvláštní, jak snadno se Mladá fronta dostává ke kompromitujícím materiálům, odposlechům a dalším citlivým informacím?

Karel Randák: "To je neuvěřitelný! Stejně nepochopitelné ale je, jak se teď všichni diví, že žijeme v zemi, kde jsou odposlechy na denním pořádku. Vždyť jen Jaroslav Kmenta napsal na základě odposlechů tři knížky. Nikdo se navíc nepozastavuje nad tím, že mají vybraní novináři přístup do policejních spisů, do vyšetřování inspekce policejního prezidenta… Já už jsem sice čtyři roky mimo službu, ale kdybych zveřejnil seznam všech politiků, kteří se na mě obrátili, jestli bych nemohl sehnat něčí výpis telefonních hovorů, tak by to taky vydalo na knihu. A najednou všichni kroutí hlavami a diví se, jak je to možné. Nečas, Klaus… Lynčovat nějakého policistu, bílého koně, opravdu nemá cenu. Problém je v systému."

Jste vázaný mlčenlivostí?

Karel Randák: "Ano, ale jen na informace, které jsem se dozvěděl při výkonu služby. O všem, co se stalo předtím nebo potom, mluvit můžu."

V minulém díle rozhovoru jsme skončili u Ivana Langera. Co si o něm myslíte?

Karel Randák: "Langer… Jaký je? (Karel Randák dlouze přemýšlí, pozn. autora) Vlastně proč bych o tom měl mlčet… Nechci říkat, že je to zločinec, ale byl to právě on, kdo dotáhl do dokonalosti systém protekcionismu, dosazování svých lidí na nejrůznější pozice, což skvěle ilustruje příklad bývalého šéfa protikorupční policie Libora Vrby, kterého si s sebou přivedl právě Langer a který nedávno zakotvil u miliardáře Chrenka. A světe div se, Chrenek je samozřejmě Langerův velmi dobrý kamarád.

Ivan Langer se na současném systému podepsal ze všech nejvíc. Už když působil jako stínový ministr vnitra, měl plná ústa prohlášení, jak je skvěle připravený, jak všechno ví a vše v dobré obrátí… Neudělal vůbec nic. Přitom měl osm let, aby se na svou budoucí pozici zodpovědně připravil. Jeho ministrování bylo katastrofální."

A co jeho následovníci?

Karel Randák: "Ti jsou na tom velmi podobně. Jede to pořád z kopce."

 

Celý rozhovor, který je rozdělen do několika částí, si můžete přečíst na portálech Finmag nebo Peníze.cz.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.