Německo a Maďarsko se hádají

Annalena Baerbock
23.5.2023 12:30
Podle Politico.eu se německá ministryně zahraničí Annalena Baerbock během schůzky ministrů zahraničních věcí pohádala se svým maďarským protějškem Péterem Szijjártó, protože Budapešť zadržuje vojenské prostředky kvůli sporu s Kyjevem.

Německo a Maďarsko se v pondělí střetly během setkání ministrů zahraničí v Bruselu kvůli roli, kterou hraje maďarská banka OTP v ruské válce na Ukrajině. Maďarsko totiž odmítá schválit další vojenskou pomoc EU Ukrajině, dokud Kyjev neodstraní společnost ze seznamu "válečných sponzorů", který vede. Diplomaté také tvrdí, že spor zpožďuje nové sankce proti Rusku.

Když maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó v pondělí během setkání za zavřenými dveřmi zopakoval postoj Budapešti, německá ministryně zahraničí Annalena Baerbocková ostře odpověděla, podle diplomatů, kteří hovořili anonymně, aby popsali výměnu. Uvedli, že citovala nespecifikované zprávy, že OTP uznává Ruskem okupovaná území Luhansk a Doněck, což je v rozporu s mezinárodním právem, a rozšířila úvěrové linky ruským vojákům.

Maďarsko obvinění odmítlo a zopakovalo tak samotnou banku, která v prohlášení označila zprávy za "nesprávné" a tvrdila, že vedení banky "veřejně vyjadřuje svou podporu Ukrajině".

Přesto se výměna, kterou jeden z diplomatů popsal jako "civilizovanou a v normálním rámci diskuse", uskutečnila poté, co další země jako Švédsko a Estonsko během setkání také tlačily na Maďarsko. Tvrdili, že EU nesmí ustoupit od dalších sankcí – které mají zakročit proti obcházení – a další vojenské pomoci Ukrajině.

Spor odráží rostoucí frustraci ostatních zemí EU vůči Maďarsku, které bortí úsilí válečných kroků k potrestání Ruska a posílení Ukrajiny. Zatímco Budapešť obvykle ustupovala poté, co obdržela ústupky, četné průtahy mnohé rozčilovaly.

"Nemůžeme sankce odkládat," řekl litevský ministr zahraničí Gabrielius Landsbergis novinářům před schůzkou. "Existují některé země, které spojují nesouvisející otázky, jako je kampaň pojmenování a zostuzování, se sankčním balíčkem."

Jiří Vyvadil: Pokud jde o mne, myslím si že Maďarsko si naopak zaslouží respekt, protože se umí postavit proti davové psychóze jednostranné protiruské politiky Západu.

 

Foto: Annalena Baerbock  nepatří ani v Evropě k "těžké váze", ještě slabší postavení má světě. Ukázalo se ti při její nedávné návštěvě Číny.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.