Nezaměstnanost stoupla na 8,6%

obrazek
9.1.2012 14:51
Ministerstvo práce a sociálních věcí oznámilo, že nezaměstnanost v České republice stoupla z 8%, naměřených v listopadu minulého roku, na 8,6% v měsíci prosinci. To se rovná 508 451 evidovaných uchazečů na Úřadech práce v celé republice. Nezaměstnanost se tak zvýšila za jeden měsíc o více než půl procenta a dá se předpokládat, že ještě bude dál stoupat, a to až na 10%. Do nezaměstnanosti promluví též ti absolventi vysokých škol, kteří v lednu ukončí svá studia. Zvlášť, když se na svět nezadržitelně řítí globální ekonomická recese, která se nevyhne ani Česku.

V listopadu minulého roku bylo bez práce celkem 476 404 lidí. Před rokem, v lednu 2011, činila nezaměstnanost 9,7%, to znamená 571 863 lidí registrovaných na Úřadu práce. Před rokem bylo evidováno pouze 31 393 volných pracovních míst. Z lidí, kteří jsou bez práce, je většina práceschopných, avšak hlavním problémem je fakt, že na jedno pracovní místo připadá několik uchazečů (a to i desítky), a to i na méně kvalifikované profese. Dalším problémem je to, že firmy nemají zájem o uchazeče, kteří přesáhli 50 let věku. Těch je v celé republice 82 000. Místo toho, aby pro vládu boj s nezaměstnaností představoval jednu z hlavních priorit, tak tento problém zcela ignoruje a svaluje vinu pouze na ekonomickou krizi, která tento stav prý zapříčinila.

I když je nárůst lidí registrovaných na Úřadu práce způsoben částí pozvolným příchodem ekonomické krize, na druhé straně vláda rezignovala na aktivní politiku nezaměstnanosti, jak už jsem několikrát psal. V České republice je ve srovnání s ostatními členskými státy EU málo volných pracovních míst a tento stav se za rok a půl vládnutí Nečasova kabinetu nelepší, ba naopak. V listopadu 2011 bylo evidováno 36 832 volných pracovních míst, jinými slovy to znamená že zdaleka není uspokojena poptávka uchazečů, kteří by pracovat chtěli. Vláda prosazuje represivní pojetí politiky ,,zaměstnanosti“, uchazeče registrované na Úřadu práce kastuje jako neúspěšné, nepráceschopné, s nimiž se má zacházet z pozice síly.

Lidé tak chtějí pracovat, ale získat práci je spíše dílem náhody než reálných schopností i dovedností. Vláda odkazuje nezaměstnané na to, aby absolvovali různé rekvalifikační kurzy, potom by se jim sháněla práce lépe. Na rekvalifikace však chybí finanční prostředky, stejně jako na ,,nucené práce“, na něž obce nemají jak peníze, tak potřebný aparát. Boj s nezaměstnaností se má vést pozitivními, nikoliv represivními prostředky, což bohužel naše vláda nepochopila a stále má nezaměstnané jako příživníky. Vláda může například firmy nejrůznějšími způsoby bonifikovat za vytvoření konkrétního pracovního místa, má ve větší míře podporovat absolventské programy, protože absolventi jsou kromě lidí nad 50 let další ohroženou skupinou, neboť do nich firmy nejsou ochotné investovat. Vláda však i zde prosazuje ideologicky zabarvenou politiku, nikoliv politiku pragmatismu.

Tento rok se bude dále nezaměstnanost zvyšovat a možná se dostane i nad 10%. ,,Neúspěšných“ a ,,nemakačenků“ tak přibude a dá se předpokládat, že se dřív či později sejdou u koštěte. Na druhé straně Drábek a další hrají na to, že ne všichni uchazeči o práci přijmou ,,nucené práce“ a stát tak ušetří na zdravotním pojištění. Takový přístup ministerstva práce a sociálních věcí a státu vidím ale jako chybný, stejně jako celou koncepci boje s nezaměstnaností. Bohužel na tyto kroky doplatí ti občané, kteří se momentálně nacházejí ve složité životní situaci a potřebují od státu pomoc, nikoliv represi či šikanu.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.