P.C. Roberts: Váhavost a nerozhodnost Kremlu
Proč tedy Kreml tok vší své energie do Evropy ještě nezastavil? Proč dál prodává svou energii Západu, kterou tento zvedá jako zbraň, aby s ní na Rusko udeřil? Firma J.P. Morgan Chase oznamuje, že kdyby Rusko omezilo svůj export ropy o pět milionů barelů, vzrostla by její cena na světovém trhu na 380 dolarů za barel. Viz: https://www.rt.com/business/558256-jp-morgan-alarm-oil-prices/
Proč se tedy Rusko takto zdrženlivě chová? Vždyť Evropa by se jinak okamžitě a totálně zhroutila a konflikt na Ukrajině by stejně okamžitě skončil. Kreml by Evropanům mohl říct i to, že jim energii znovu dodá jen když Evropa vystoupí z NATO. Jak jsem už napsal, Kreml má v ruce všechny karty, ale neumí s nimi hrát.
Jak si lze tuto stupiditu vysvětlit? Ruští vojáci umírají a Kreml zásobuje nepřítele energií.
Mám za to, že problém spočívá v tom, že Kreml chová až mystickou víru v legalizmus, což je až nadměrné dodržování zákona. A pokouší se udělat na Západ dojem tím, že on – na rozdíl od Západu - respektuje smlouvy a dohody s nepřítelem, a to dokonce i když je s ním ve válce. A je až neuvěřitelné, že chová naději, že Západ přijme tohle jinak, než jako důkaz ruské hlouposti a slabosti.
Nebo si všimněme litevské blokády Kaliningradu, to je části Ruska, od hlavní ruské geografické části oddělené. Rusko si stěžovalo, ale neučinilo nic dalšího, třebaže guvernér Kaliningradu sdělil Moskvě, že ta by mohla přivést litevskou ekonomiku k pádu vyhlášením ruských protisankcí na zboží přivážené a vyvážené z baltských států. „Polovina litevské ekonomiky by zmizela“, řekl kaliningradský guvernér, ale bez náležitého ohlasu z Moskvy i tentokrát.
Vybral a přeložil Lubomír Man
Zdroj: The Kremlin’s Hesitancy and Prevarication Is a Road to War
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 2899x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.