Ples ve vídeňské státní opeře byl bojkotován koaličními Svobodnými

10.2.2018 13:06
Letošní čtvrteční velkolepý 62.vídeňský ples ve Státní opeře proběhl za účasti pěti tisíc účastníků mezinárodní a rakouské prominence. Přes všechna bezpečnostní opatření kterým je doprovázen, byl narušen obnaženou aktivistkou Femen přímo v hlavním sále opery. Stalo se tak za přítomnosti nejvyšších rakouských představitelů, spolkového prezidenta Alexandra Van der Bellena a šéfa lidové strany spolkového kancléře Sebastiana Kurzeho . Oblečená ve společenském úboru svůj protest provedla na červeném koberci určeným pro ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, který zde byl na pozvání hlavy rakouského státu, kteří byli doprovázeni svými manželkami Marynou Porošenkovou a Doris Schmidauerovou. Sebastian Kurz přišel se svou přítelkyní Susannou Thierovou společně s obránkyni lidských práv spisovatelkou Waris Dirieovou a irským ministerským předsedou Leo Varadkarem s partnerem Matthew Barrett Gastem, kteří zasedli v kancléřské lóži.

Zatím co vládní představitelé lidové strany byli zde zastoupeni včetně těhotné ministryně zemědělství a turismu Elisabeth Köstingerové , jejich koaliční kolegové za stranu Svobodných plesu se nezúčastnili. Jediná byla jimi delegovaná nezávislá ministryně zahraničních věcí Karin Kneisslová.

Stalo se tak po bojkotu lednového buršáckého bálu v Hofburgu, který se konal pod patronací strany Svobodných, doprovázenými protestními demonstracemi. Místopředsedou buršáků byl vysoce postavený člen strany Svobodných Udo Landbauer, jehož tento německý nacionalistický spolek jak se zjistilo používal antisemitský zpěvník zlehčující vraždění Židů. Nacházejí se zde verše jako „Přidejte plyn... můžeme dosáhnout na sedm milionů“ připomínající židovské oběti zahynulých v plynových komorách. Obsahuje i další písně oslavující SS a nacistické výsadkáře, kteří se dopustili v Řecku zločinů. Landbauer pod tlakem veřejného mínění se vzdal kandidatury na poslance v Dolních Rakousích. Šéf Svobodných vicekancléř Heinz Christian Strache sice přivítal jeho rozhodnutí a prohlásil, že údajně v jeho straně „antisemitismus nemá místo“, sám však měl v minulosti vazby na extremistické skupiny.

Zřejmě neúčast politiků a stoupenců Svobodných na plesu ve státní opeře byly pak příčinou proč se nekonaly obvyklé veřejné protesty proti jeho konání.

(rs)

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

antoninsebek

Co tam má ten čokoládař PROŠENKO co dělat?