Proč je BRICS tak populární mezi zeměmi globálního Jihu?

globalni jih.jpeg
10.11.2024 16:10
"Od 22. do 24. října se lídři a vysocí představitelé z 33 zemí globálního Jihu a 6 mezinárodních organizací zúčastnily XVI. summitu BRICS v Kazani v Rusku, kde přivítaly nové členy do rodiny BRICS a pozvaly mnoho zemí, aby se staly partnerskými zeměmi. Dosud se o vstup do skupiny jako partnerské země přihlásilo více než deset zemí a více než 30 vyjádřilo zájem o připojení ke spolupráci BRICS. S rostoucím vlivem a přitažlivostí na mezinárodní scéně v posledních letech se BRICS stal velmi vyhledávaným mechanismem mezi zeměmi globálního Jihu. To není v žádném případě náhodné, ale spíše důsledkem různých příčin," hodnotí situaci v redakčním komentáři China Daily.

Nejpřesvědčivějším důvodem rostoucího vlivu BRICS je pevnost jeho kompozitu. Po přijetí zemí jako Egypt, Spojené arabské emiráty (SAE), Írán a Etiopie nyní BRICS pokrývá téměř polovinu světové populace. HDP BRIC, měřeno paritou kupní síly, dosáhl 63,2 bilionu USD, což daleko převyšuje 52,3 bilionu USD G7.

Podle nejnovějších předpovědí Mezinárodního měnového fondu (MMF) se světová ekonomika bude v příštích pěti letech více spoléhat na BRICS, aby poháněl růst, a samotná Čína přispěje 22 % celosvětového růstu, více než všechny země G7 dohromady.

China Daily uvádí, že ve výrobním sektoru země BRICS představují více než 40 % celkové světové produkce a hrají nepostradatelnou roli v globálním dodavatelském řetězci. Pokud jde o produkci potravin, země BRICS produkují 42 % světové pšenice, 52 % rýže a 46 % sóji, což slouží jako pilíř globální potravinové bezpečnosti. Jak se často říká: "Kdo se přiblíží k dobrému stromu, bude mít dobrý stín." Tato fakta dostatečně vysvětlují, proč země globálního Jihu přirozeně tíhnou k BRICS.

Spolupráce BRICS, protože přináší nesmírné výhody, má pro země globálního Jihu jedinečnou přitažlivost. Nová rozvojová banka (NDB), jako zářivá značka spolupráce zemí BRICS, již schválila více než 100 projektů s půjčkami v celkové výši více než 34 miliard USD, čímž poskytuje silnou podporu zemím globálního Jihu tím, že rozšiřuje jejich kanály financování a pomáhá jim s financováním. na slabá místa v infrastruktuře. Například NDB financovala projekty udržitelného zemědělství v Brazílii, což zemi pomohlo zlepšit produktivitu zemědělství a podpořilo její venkovskou ekonomiku. Také obchod mezi zeměmi BRICS se stal dynamičtějším. V posledních letech je tempo růstu celkového objemu obchodu v rámci zemí BRICS mnohem vyšší než celosvětového obchodu ve stejném období. To vneslo silný impuls do hospodářského oživení a rozvoje ostatních členských zemí.

Podle China Daily je BRICS platformou pro země s podobnými historickými zkušenostmi a rozvojovými výzvami, aby hledaly sílu prostřednictvím jednoty. Nabízí těmto zemím jedinečný kanál, jak se osvobodit od nespravedlivého zacházení, mluvit samy za sebe a bránit svá práva. Země globálního Jihu po dlouhou dobu postrádaly moc a mechanismus spolupráce, který by mohly skutečně nazývat svým vlastním. Mechanismus spolupráce BRICS situaci změnil. Spojením síly globálního Jihu, prosazováním míru, rozvoje, inovací, zeleného rozvoje a rovnosti, BRICS učinil globální vládnutí spravedlivější a inkluzivnější.

Několik zemí například využilo přílivu amerického dolaru k opakovanému odčerpávání bohatství ze světa na úkor globálního Jihu. Založením finančních institucí, jako je Contingent Reserve Arrangement (CRA), BRICS učinila mezinárodní finanční systém diverzifikovaný, čímž účinně brání vykořisťování zemí globálního Jihu.

Spolupráce BRICS poskytuje zásadní příležitosti pro solidaritu a spolupráci mezi zeměmi globálního Jihu. BRICS zastává principy otevřenosti, rovnosti a solidarity a nestaví žádné hranice založené na ideologii nebo geopolitických zájmech. Každá země může požádat o připojení, pokud splňuje kritéria. To je důvod, proč mnoho zemí globálního Jihu stojí ve frontě na podání žádosti. Tato otevřená povaha je bezprecedentní. Pro země globálního Jihu je pro ně téměř nemožné vstoupit na multilaterální platformy ovládané Západem. I když jsou občas pozváni, jsou často bezvýznamní účastníci bez skutečného „místa u stolu“ a mohou dokonce skončit uvedením „na jídelním lístku“. Ustavení a rozvoj mechanismu spolupráce BRICS rozbilo model „centrum-periferie“ v mezinárodních vztazích. Umožňuje zemím zapojit se do mechanismu na stejné úrovni a podle jejich vlastní vůle, což jim dává silný pocit identity a sounáležitosti.

Země BRICS budují partnerství založená na rovnosti, otevřenosti, spolupráci a vzájemném prospěchu. To je v souladu se základním trendem k větší demokracii v mezinárodních vztazích a naplňuje základní zájmy globálního Jihu. Naproti tomu některé země budují exkluzivní kruhy za zavřenými dveřmi a pokoušejí se zablokovat zemím globálního Jihu cestu k rozvoji. To, co dělají, je ve skutečnosti izolovat se. Globální Jih proto musí učinit správnou volbu a aktivněji se zapojit do širší spolupráce BRICS. Jen tak můžeme mít lepší vyhlídky na rozvoj, hodnotí China Daily.

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.