Republikánské primárky v USA: nejlépe odstartovali Romney a Gringrich

obrazek
28.1.2012 10:31
V klání o nominaci prezidentského kandidáta Republikánské strany, které zatím proběhlo ve třech státech, zůstávají čtyři kandidáti. Souboj, který začal 3. ledna v Iowě je nadále otevřený. V každém z dosud absolvovaných tří kol zvítězil jiný kandidát – v tom prvním to byl nakonec po přepočítání hlasů s těsným náskokem konzervativec Rick Santorum se ziskem 25% hlasů.

Po druhém kole slavil bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney (v Iowě těsně druhý), který získal podporu 39% voličů z New Hampshire. Vítězem posledního kola v Jižní Karolíně se stal bývalý mluvčí Bílého domu Newt Gringrich s úctyhodným ziskem 40% hlasů. Posledním ve hře je představitel libertariánského křídla Ron Paul, který je podle některých pozorovatelů horkým kandidátem na opuštění kampaně – a to pro své, na republikána, příliš jemné postoje. V boji ale neustává a vyzývá své příznivce k podpoře. Není vyloučené, že může úvodní pomalý rozjezd dohnat úspěchem v lidnatých státech.

Po nevalných výsledcích v prvních dvou kolech, kdy zaznamenal 13% v Iowě a 9% v New Hampshire, v sobě Gringrich dle zámořských komentátorů objevil skrytého bojovníka a dostává se zpátky do hry. I když se proti němu objevilo tvrzení bývalé manželky o jeho údajné nevěře, dokázal si s tím poradit. Zaútočil na televizní stanici ABC, která rozhovor s jeho „ex“ odvysílala a moderátora CNN, který to před televizní debatou minulý týden vytáhl, tvrzením, že „liberální zpravodajská média“ svým atakem na republikánského kandidáta chtějí takto pomoct Obamovi obhájit prezidentské křeslo. Navíc na Američany nově vytáhl fantastickou vizi budování astronautiky, jejíž součástí je také vybudování lunárního komplexu, sloužícímu kromě vědy a výzkumu také turismu a průmyslu. Úspěchu Gringriche také nahrává aktuální vlna kritiky, která se snesla na Mitta Romneyho po zveřejnění údajů o jeho daních. Vyšlo najevo, že odvádí pouze 15% ze svých příjmů. Je to zhruba poloviční sazba daní, které odvádějí zaměstnanci a příslušníci střední třídy. V této souvislosti bylo z jeho tábora potvrzeno, že některé ze svých milionů investuje na Kajmanských ostrovech.

Před dalším kolem primárek, které proběhne poslední den v lednu na Floridě, dává prestižní Gallupův institut, zkoumající preference republikánských voličů, největší šance právě Gringrichovi (31%). Těsně za ním je Romney (28%) a následuje Santorum s 15%, Ron Paul by podle odhadů měl získat 12%.

Dlouhý závod o hlasy republikánských voličů, které se posléze transformují v nominace delegátů hlasujících pro konkrétního kandidáta, by měl podle předběžných informací končit v květnu. Je ale pravděpodobné, že o kandidátovi bude rozhodnuto již dříve. Pro nominaci na prezidentského kandidáta, která proběhne na konci srpna na celonárodním republikánském sjezdu v Tampě na Floridě, potřebuje vítěz získat hlasy od minimálně 1144 (50%+1) volitelů z celkového počtu celkem 2286 delegovaných volitelů.

 

 

 

Zpracováno s přispěním zdrojů:

http://www.realclearpolitics.com/

http://www.pollingreport.com

http://swampland.time.com/

http://en.wikipedia.org/wiki/Republican_Party_presidential_primaries,_2012

http://en.wikipedia.org/wiki/2012_Republican_National_Convention

peter-kokavec
sociolog, analytik politické strany LEV 21
Klíčová slova: analýza, USA, volby

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.