Sobotka vs. Hašek: Poteče krev?

21.1.2011 19:47
V médiích, ale také například na Facebooku je v posledních dnech velmi patrné, že mezi dvěma hlavními kandidáty na post šéfa ČSSD to pěkně vře. Bohuslav Sobotka svého hlavního rivala Michala Haška na svém facebookovém profilu nešetří, Hašek si zase nejde daleko pro ostřejší vyjádření na adresu Sobotky v rozhovorech pro média. Ač Michal Hašek před několika dny Vaší věci řekl, že žádný předsjezdový boj mezi oběma kandidáty na šéfa strany není ani nebyl, věří tomu asi jen málokdo.

Velmi mě v tomto směru pobavil příspěvek hlavního analytika Hospodářských novin Jindřicha Šídla, o který se chci s těmi, kteří jej nečetli, podělit:

POLITIKON Jindřicha Šídla, hlavního analytika HN - Hospodářské noviny - 21.1.2011

Milý Slávku, věř mi, že s Tebou opravdu počítám. Tvůj Michal

Z Lidového domu nám někdo vynesl dopis, který přišel do pošty úřadujícího předsedy Bohuslava Sobotky. 

Vážený příteli, milý Slávku, myslím, že nastal čas, abychom uzavřeli naši kultivovanou předsjezdovou diskusi, za jejíž korektní průběh bych Ti chtěl tímto zcela soukromým otevřeným dopisem poděkovat.

Napadlo mě, že dřív, než se stanu řádným předsedou ČSSD (nikoliv „úřadujícím“, jako jsi teď zase ty, jako jsi byl už tenkrát po Grossovi, to je ten makléř, jak jsi za ním stál až do konce a já chyběl), bychom mohli kampaň uzavřít veřejnou debatou kandidátů.

Vím, že pro Tebe nebude jednoduché něco takového podstoupit. Zvlášť když jsi teď v sobotu se mnou prohrál i v Ústeckém kraji. Nicméně, a to je myslím dobrá zpráva pro nás oba, kteří jsme oddáni myšlence modernizace sociální demokracie, časy se mění a ani v Ústí už automaticky nevyhraje Kateřina Brožová, jak si ještě nedávno myslel Jiří Paroubek, Tvůj věčný zastánce Petr Dimun i Jaroslav Tvrdík, kterého já osobně bohužel vůbec neznám.

A už vůbec ne Petr Benda, na nějž jsi tolik sázel. Musím ti otevřeně říci, že podobné typy politiků nemají v mé nové moderní sociální demokracii místo.

Hodlám se opírat výhradně o nezkompromitované politiky nové generace, jako je například Roman Houska, který díky osobnímu nasazení dokázal navýšit počet členů své okresní organizace Chomutov tak, že by mu mohla závidět lecjaká organizace krajská, či Jaroslava Palase, který tak výhodně prodal Setuzu strategickým partnerům Pitrovi s Mrázkem.

Rád bych Tě, milý Slávku, ale ujistil, že s Tebou i nadále počítám. Ve stranickém životě bych Ti rád navrhl uvolněnou funkci místopředsedy Ústřední revizní komise. Nedovedu si představit nikoho vhodnějšího.

A pochopitelně pro Tebe s potěšením najdu to nejlepší místo i po našem předpokládaném návratu k vládní odpovědnosti.

Vzhledem k tomu, že post ministra financí budu muset coby premiér (to je funkce, kterou jsi mohl mít na jaře 2005 i Ty, kdybys na to býval měl odvahu a nejel radši na dovolenou do Egpyta) bohužel navrhnout našemu přirozenému koaličnímu partnerovi Vítu Bártovi. Myslel jsem, že by Tvým schopnostem a zkušenostem nejlépe vyhovovala funkce předsedy nově zřízeného sněmovního podvýboru pro přípravu etických pravidel a zprůhlednění náhrad. Aspoň někde by se tak možná poznalo, že jsi prý vystudoval práva.

Kdyby ses však sám rozhodl pro návrat do občanského života, abys ve svých čtyřiceti letech konečně poprvé poznal život „obyčejných pracujících lidí“, jimiž tak působivě argumentuješ, věř, že bych Tě velmi postrádal, ale s těžkým srdcem bych to pochopil.

Vím, že když někdo sedí od čtyřiadvaceti let ve sněmovně, činí mu vnímání běžného světa poněkud problém. I proto jsem se poslancem stal až v šestadvaceti.

Zkus se prosím Tě zeptat Dimuna, jestli by Tě na takovou debatu pustil. I Jiří Paroubek Ti určitě rád poradí, jak to udělat, abys mě semlel jako kafemlejnek. Místo i čas nechávám na Tobě, je to jen Vaše věc.

A jestli chceš, můžeš si na mnou navrhovanou debatu vzít i tu slavnou oranžovou šálu, v níž jsi kdysi tak věrně stával za Jiřím Paroubkem. Já osobně jsem ji už ovšem dávno vyhodil.

S nekonečnou úctou Tvůj Michal

Tolik Politikon Jindřicha Šídla. Jak by asi vypadala odpověď Bohuslava Sobotky na tento dopis? Těžko říct. Možná by ale Michalu Haškovi navrhl na post ministra financí namísto Víta Bárty (protože vést finance a k tomu ještě vnitro by bylo jistě mnohem těžší, než vést resort dopravy a vnitra, jak je tomu podle některých v současné době) raději Jaroslava Tvrdíka. Napsal by: "Michale, možná si na něj vzpomínáš, je to takový ten hodně vysoký pán s brýlemi a knírkem, ostříhaný na ježka, se kterým jsi se vždycky náramně kamarádil a dnes za Tebe (asi za Tvými zády, když všude tvrdíš, že s ním vůbec ale vůbec nespolupracuješ) lobbuje, kde může. Ten by byl na finance mnohem lepší. Státní kasa potřebuje někoho, kdo ji dostane z červených čísel a Jarda (tak jsi mu vždycky říkal) už dokázal, co umí, například v ČSA."

macura
bývalý vedoucí PR a marketingu a tiskový mluvčí ČSSD

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paul
"slizouna" Haška tlačí média mainstreamu, protože je to pravdoláskový kolaborant, nic víc. Tvrdíkovi média nemohla přijít na jméno, když lezl do řiti Paroubkovi, to byl "luftjarda, blbec, neschopný podrždeštník, na co sáhnul to pokazil, tak řvala souhlasně média, placení bloggeři i internetová diskuzní komanda pravdoláskové pravice. A teď? Už maká pro Haška a ...zázrak... ticho po měšině. Z největšího nepřítele je najednou miláček médií. Ani slovo o Tvrdíkovi. Z toho plyne, kdo v České republice "jde s nimi", ten je nedotknutelný, i kdyby měl za sebou minulost, nacisty, ultrabolševika, tuneláře, zločince či prostého blba. A kdo "jde s nimi, těmi všemi Havly,Vondry, Bakaly, Kalousky,Schwarzenbergy či Bárty, ten jde jistojistě proti obyčejným lidem.A když lidé neumí spočítat 1+1=2 a přesto si je volí do čela, je to jejich chyba, podřezávají si větev.. Jsem zvědavý jak se ČSSD zachová, protože je opravdu na rozcestí, práce pro lidi nebo kolaborace. PS: moc se mi líbí, jak je Jindra Šídlo více a více nalomen našimi diskusemi na FB a je odvážnější a odvážnější. Jenom čekám kdy se rozjede a přizná, že Paroubek byl lepší než kdokoliv jiný zpravadoleva.(a podepíše si tím dištanc :-) )
racek
Humor a vtip se u naší politické representace nechyta, naopak, překáží.
alex
Nevím, jestli jste pane Racku četl Šídlovu "zprávu" z jednání koaličních partnerůna Hradě ohledně utajené dohody. Šídlo není jen dobrej, dát do toho srandu, to je velký umění - přitom je naprosto adekvátní. Tenhle fór tehdy vzali dokonce mnozí lidé naprosto vážně. - chechající se smajlík.
racek
Jo, Šídlo, je dobrej. Ale myslím, že na něj taky brzo dojde.
jaroslav
Myslím, že krev nepoteče a Slávek uspěje jako nový, ne již statutární, předseda ČSSD ...