Ne v tom, co činí Biden, ale ve fungující svobodě projevu jsou USA

trump cnn ilustrace
12.5.2023 11:05
USA umí někdy příjemně překvapit. CNN byla a v podstatě stále je největším kritikem potencionálního kandidáta na prezidenta Donalda Trumpa. Ale poslední počin, který Trumpovi věnovala je něco, co by například v Česku nebylo možné. Předkládám záznam z oblíbeného pořadu televize CNN pod názvem radnice CNN Town Hall, beze změny textu. Způsob komentáře tohoto liberálního média nikoho nenechá na pochybách, komu patří jinak jeho přízeň, leč Trump jako obvyklý showman zvítězil.

---x-x---

Donald Trump udělal největší hitovou směs svých falešných volebních tvrzení a vysvětlení z 6. ledna. A dav, který byl plný GOP, to miloval.

předkládají ADAM WREN, NATALIE ALLISON a MERIDITH MCGRAW

05.10.2023 11:42 EDT

Pokud existuje něco jako ještě nepřikrášlenější pohled na Donalda Trumpa, pak středeční radnice, která se stala cirkusem na CNN, to byla.

Trump si razil cestu podívanou jako stvořenou pro hlavní vysílací čas, trval na své lži, že volby v roce 2020 byly zmanipulované, odmítl slíbit, že přijme výsledky voleb v roce 2024 a nazval svého tazatele "ošklivou osobou". A měl na své straně publikum, které mu fandilo a smálo se jeho vtipům.

Turnaj se odehrává v Manchesteru v New Yorku, prvním státě primárek, a zdůraznil Trumpovu pozici "favorita" v závodě, jak ho moderátorka Kaitlan Collinsová nazvala ve svém úvodu. A na konci už nikdy nebylo jasnější, že Trump stále prodává to, po čem touží značná část republikánské základny.

Zde je pět postřehů z Trumpovy – a republikánské – velké noci v New Hampshire:

Trumpovy největší závazky nikdy nevypadaly tak malé.

Nejdůležitější věcí na Trumpově radnici nebylo nic, co řekl o volbách v roce 2020, o nepokojích v Kapitolu 6. ledna nebo o federální porotě, která ho shledala odpovědným za sexuální násilí.

Ve všech těchto otázkách stála na jeho straně místnost plná republikánů a nezávislých, kteří mají v úmyslu hlasovat v republikánských primárkách v New Hampshire.

Dav tleskal, smál se a jásal, když Trump diskutoval o svém rozhodování 6. ledna, řekl, že je "nakloněn" omilostnit "mnoho" obžalovaných z toho dne, nadále nazýval volby v roce 2020 "zmanipulovanými" a naznačil, že bývalý viceprezident Mike Pence měl udělat více pro zvrácení voleb.

Trump předložil svůj vlastní příběh o průběhu 6. ledna…

V místnosti se ozval smích, když znevažoval E. Jeana Carrolla, bývalého sloupkaře časopisu, kterému porota na Manhattanu přiznala odškodné ve výši 5 milionů dolarů.

A v reakci na otázku publika, zda by přestal používat "polarizující" jazyk o krádeži posledních voleb, Trump odmítl plně zavázat se k tomu a řekl, že bude i nadále zpochybňovat volby v roce 2024, pokud bude mít podezření na podvod.

Tohle nebylo publikum liberálů, kteří přiletěli z pobřeží. CNN oslovila republikány v New Hampshire před radnicí a pozvala je, spolu s dalšími skupinami ve státě, aby předložili otázky a zúčastnili se akce, podle e-mailu zaslaného NHGOP, který získal Politico.

Pro Trumpovy soupeře to byla zlověstná scéna. Bývalý prezident byl grilován ohledně některých svých největších zranitelností, a pokud místnost na St. Anselm College něco naznačovala, vůbec mu to neublížilo.

Pro zbytek pole to bylo blikající červené znamení, že Trump bude nejen pokračovat v používání rétoriky volebních stížností, která definovala jeho veřejná poselství v posledních dvou letech - ale že republikáni ho za to pravděpodobně odmění.

Trump znovu objevuje svou fólii

Celá politická sluneční soustava se zrodila, nabobtnala a znovu pohltila od doby, kdy se Trump naposledy objevil jako subjekt rozhovoru na CNN, ale muž sám se nezměnil.

Ve středu - a na své vlastní platformě - Trump opět proměnil síť v fólii.

V více než hodinové konfrontaci s Collinsem nazval Trump renomovaného mainstreamového reportéra "ošklivou osobou" a pronesl odmítavé komentáře, které vyvolaly smích publika. Trump odmítl dát přímé odpovědi na její otázky, zatímco se snažil minimalizovat Collinsovo sdílení objektivních faktů a řekl davu, že "nerozumí".

Mediální pozorovatelé - včetně CNN - křičeli faul. Ale byla to Trumpova show a středeční nastavení mohlo každého náhodného pozorovatele přesvědčit, že Trump je již vlajkonošem GOP pro rok 2024.

Několik hodin předtím, než Trump předstoupil před kameru, CNN již stříhala záběry prázdného pódia a předváděla vystoupení s komentátory a chyrony - typ zpravodajství, který by člověk očekával před debatou.

Podle jednoho z poradců to byl Trumpův nápad vytáhnout listy papíru s vytištěnými tweety z 6. ledna a ukázat je davu, což byl okamžik, který sklidil smích a potlesk.

... a zbytek smečky nechá na vedlejší koleji

Ron DeSantis byl jediným kandidátem, kterého Trump na radnici zasáhl a vyzval floridského guvernéra, aby přemýšlel o své budoucnosti, protože podle něj "nevypadá dobře".

Kromě toho se o Trumpově hlavním soupeři v republikánských primárkách, který za ním v průzkumech výrazně zaostává, téměř vůbec nemluvilo. Když fórum začínalo, super PAC podporující DeSantise rozeslal dvě tiskové zprávy - prohlášení kritizující Trumpa za účast na fóru CNN a analýzu průzkumů veřejného mínění, která tvrdí, že Trump nemůže vyhrát všeobecné volby.

Na konci radnice mluvčí Super PAC udeřil na Trumpa a nazval to "více než hodinou nesmyslů, které dokázaly, že Trump uvízl v minulosti".

Ale pokusy Trumpových soupeřů udržet se na prvním místě zdůraznily beznadějnou situaci, ve které se vždy nacházeli, když ukradl reflektory.

Když Trump sklidil potlesk v sále, Pence kontroval. Pokud Trumpova motivace podrobit se radnici CNN měla za cíl hodit loket na Fox News, jeho bývalý č. 2 a potenciální primární rival se vrhl na své zbytky, když se objevil se Seanem Hannitym v tom, co bylo účtováno jako "must-see" rozhovor.

Vysoce postavený Penceův poradce potvrdil serveru Politico, že rezervace byla záměrná. Ale bylo to, jako by se to odehrávalo v jiném politickém vesmíru: ani Hannity, ani Pence se o radnici nezmínili. A i když se na radnici objevil jen krátce - Trump se odmítl omluvit Penceovi za své činy 6. ledna s tím, že nikdy nebyl "v žádném nebezpečí" - Pence využil této příležitosti, aby udeřil Joe Bidena na notebook svého syna Huntera a zopakoval republikánské vyšetřování této záležitosti v Kongresu.

Mezitím ostatní republikáni v poli nemohli dělat nic jiného než tweetovat - a jen málo z nich se obtěžovalo.

Když se radnice chýlila ke konci, Chris Christie, který předtím na Facebooku stáhl reklamy útočící na Trumpa, vypálil několik tweetů o tom, že Trump je "Putinova loutka". Vivek Ramaswamy zveřejnil videa z kampaně. Ostatní během 70minutové show mlčeli. A když Trumpovi soupeři nakonec promluvili? Všechno to bylo o Trumpovi.

Poté jak guvernér New Hampshire Chris Sununu, tak bývalý guvernér Arkansasu Asa Hutchinson, častí kritici Trumpa, šli na CNN, aby si vzali záběry na jeho výkon. Oba uvedli, že vypadá "slabě" a že nedokázal dát odpovědi, které by oslovily ženy a voliče z předměstí, které GOP potřebuje.

-x-x-x-

Dobré co? A zatím my se plácáme ve Fialově nové totalitě a on přitom tvrdí, že chceme Na Západ. No minimálně na dva roky jedním z možných staronových Západů se stane ten Trumpův.

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.