Včera v Teplicích s Paroubkem a Zemanem za mír a prosperitu

teplice plakát
31.5.2024 11:58
Včera se v Teplicích konala demonstrace Za mír a prosperitu, kterou svolala Česká suverenita sociální demokracie. Promluvili na ní předseda ČSSD Jiří Paroubek a také bývalý prezident Miloš Zeman. Vystoupení předsedy sociálních demokratů a současně také lídra jejich kandidátky do Evropského parlamentu Paroubka přinášíme v plném znění.

Vážení přátelé, vážený pane prezidente, milý Miloši, děkuji Vám, že jste přišli za námi. Moc si toho vážíme. Rádi bychom Vás přesvědčili o tom, že volit ČSSD, tedy Českou suverenitu sociální demokracii ve volbách do Evropského parlamentu je dobrý nápad.

Nastoupil jsem do funkce jejího předsedy před zhruba třemi měsíci a je to především dlouhodobý projekt. Každému rozumnému člověku musí být patrné, že SOCDEM z Lidového domu se, řeknu to slušně, přežila a vyžila seriálem trapných volebních porážek. A my se značkou ČSSD, kterou před rokem zachránila Jana Volfová tím, že ji prakticky vytáhla z odpadkového koše, kam ji uvrhli lidé jako je Šmarda, Dienstbier, Zaorálek ad., chceme pracovat pro lidi, pro republiku, jako před lety.

Chceme navázat na slavné časy druhdy nejsilnější politické strany v zemi, tedy v dobách zde přítomného Miloše Zemana a se vší skromností sobě vlastní dodám, že i v dobách, kdy jsem stál v čele této strany já.

Nebude to pochopitelně jednoduché, protože ten, kdysi rybník ČSSD plný voličů, si Sobotkova, Hamáčkova a Šmardova strana Lidového domu nechala vypustit a roli obhájce zaměstnanců a důchodců převzal paradoxně miliardář Andrej Babiš a jeho hnutí. Nedělá to tak úplně špatně. Je to pro lidi řešení, ale v něčem to řešení dobré není. Pokud bych o věcech rozhodoval já se svou stranou, nikdy bychom např. nepřipustili přijetí vazalské smlouvy se Spojenými státy, která byla přijata i hlasy poslanců za hnutí ANO. Mrzí mě to, protože jsem A. Babiše podpořil v prezidentské volbě a jeho hnutí se mi jinak nijak neprotiví. Jen vidím jeho přednosti a také zjevné nedostatky.

O co jde nám, sociálním demokratům, kteří jsme obnovili značku ČSSD? Jdeme do voleb do Evropského parlamentu s pěti hlavními programovými prioritami.

Tou první je mír na Ukrajině. To je prvořadý národní zájem, ale také zájem celé Evropské unie. Jen česká vláda a vedení EU to jaksi ignorují. A tak česká vláda neúnavně zásobuje Ukrajinu zbraněmi podobně jako Spojené státy a většina dalších členských zemí NATO a EU. Když čtu o těch obrovských sumách, které na vyzbrojování Ukrajiny dávají nyní země NATO, počínaje Spojenými státy a také EU, obestírají mě mrákoty.

Kolik by za peníze, které vyhodila Fialova vláda do vzduchu za dodávky zbraní na Ukrajinu, bylo nových škol, nemocnic, zaplacených obědů pro děti ve školách, nových domovů seniorů, kolik by bylo lidí s vyléčenou rakovinou, dalších studentů lékařských fakult a zdravotních škol. Prostě tato vláda se i jen odmítá bavit o míru. O příměří na Ukrajině. A tak tam mezi sebou bojují za cizí zájmy Slované - jak trefně poznamenal slovenský premiér Fico. To je jako kdybychom my Češi bojovali se Slováky. Vůbec se nedivím těm osmi stům tisícům mladých Ukrajinců, kteří odešli ze své vlasti a nechtějí posílit její armádu v nesmyslném boji. Přitom z této masy mladých mužů by se daly postavit dvě nové mocné armády. Mladí Ukrajinci hlasují nohama o tom, co si o téhle válce myslí.

Každá válka je horší než špatný mír. A proč by se vlastně měl vyjednat mezi oběma zeměmi špatný mír? Pokud se do jednání zapojí také velmoci třetího světa, ať už je to Čína, Indie anebo regionální velmoc Turecko. Už jednou Turecko pomohlo vyjednat mírové řešení – bylo to v dubnu 2022 - , které už bylo předběžně přijato oběma stranami. Ukrajinskému vedení toto mírové řešení přijel rozmluvit či přímo zakázat tehdejší britský premiér Johnson. Slíbil zbraně, slíbil finance, slíbil všechno, co mohl za sebe i za své spojence Zelenskému nabulíkovat. A výsledek je zničená země, stovky tisíc mrtvých a otevřený konflikt, kde jen blouzniví jedinci mohou předpokládat vítězství Ukrajiny. Jde o to uzavřít tento konflikt, ponechat Rusku - bude-li to nutné - území na východě a jihu Ukrajiny a Krym obývané převážně Rusy a začít se věnovat obnově Ukrajiny. A také obnově zdevastovaných ekonomik zemí Evropy.

Za poslední dva roky vzrostla inflace u nás oficiálně o 25%, já si ale myslím, že to bylo nejméně o 30%. Nejcitelnější byl růst cen potravin, elektřiny, tepla, pohonných hmot. To znáte všichni. Snížily se reálné příjmy a tedy i životní úroveň lidí o čtvrtinu nebo možná „jen“ o pětinu.

Oligopolní charakter české ekonomiky způsobil, že oligopoly nám, tedy domácnostem a také malým a středním českým firmám zvýšily razantně ceny, které vedly k poklesu prosperity firem i ŽÚ. Chcete pokračování takového stavu? Já tedy ne.

Druhá oblast, která je naší prioritou, je obrana českých zájmů. Již zmíněné oligopoly, především zahraniční, vydělaly zejména v minulém roce desítky miliard korun navíc. Republika se pro ně stala dojnou krávou, ze které vloni odsály především nadnárodní firmy přes 300 mld. korun do zahraničí. Nikoho ani nenapadlo, že existuje možnost mimořádného zdanění dividend vyplácených do zahraničí.

Existuje také možnost zavedení progresivního zdanění velkých korporací a také těch několika málo procent daňových poplatníků s příjmy několikanásobně převyšujícími celostátní průměrnou mzdu. Podporujeme zestátnění ČEZ, což by přineslo podstatné snížení cen elektrické energie. To by podstatně ulevilo jak domácnostem, tam firemnímu sektoru. Tedy firmám, které jsou většinou ve skutečně českých rukách.

Zásadně odmítáme rozmařilé projekty v oblasti zbrojení. Mám na mysli nákup 24 stíhaček F-35 s cenovkou, která se může pohybovat i v řádech několika set miliard korun. A k tomu ještě nákup tanků Leopard, obrněných vozidel atd. za desítky miliard.

Vláda si libuje v rozpočtových schodcích. A přitom seškrtává výdaje ve školství, zdravotnictví, v sociální oblasti, v dopravní infrastruktuře, všude s výjimkou armády a církevních restitucí.

Třetí prioritou, kterou sledujeme je migrace. Odmítáme tzv. migrační pakt, který nerespektuje český národní zájem a ve svých důsledcích by vedl k přerozdělování imigrantů přišlých do Evropy i do zemí, kde o to lidé nestojí, jako je např. Česká republika.

Evropa musí chránit své hranice. Ale já vidím také řešení problémů zemí, ze kterých zoufalí lidé utíkají před nepokoji, před válkou, hladem, suchem za lepším životem. Chce to zredukovat ty obří výdaje na zbrojení, jednak Evropy, jednak Spojených států. Ty letos souhrnně představují přes jeden a čtvrt bilionu dolarů vojenských výdajů. Kdyby se každý rok z této sumy uvolnila desetina na pomoc třetímu světu v boji proti suchu, chudobě a na vytváření nových pracovních míst, považovali bychom to za rozumné. Prostě je potřeba řešit příčiny migrace tam, kde vznikají a ne až v Evropě.

Čtvrtá priorita je tzv. Green deal. Čeští občané stále podceňují význam Evropského parlamentu. V něm se bude rozhodovat mj. o další budoucností spalovacích motorů v Evropě. A v mnoha dalších otázkách, které jsou v Green dealu nastaveny v neprospěch občanů České republiky. V letech 2025 – 2027 je možné podle revizních klauzulí dokumentů Green dealu přehodnotit prakticky celý dokument.

Všichni si můžeme vybrat. Jestli chceme, aby nás zastupovali v Evropském parlamentu lidé, kteří budou na slovo poslouchat vedení EU proti zájmům vlastního národa anebo tam budou stateční a kvalifikovaní lidé, kteří se postaví proti zvrhlostem.

Důležitým bodem, alespoň pro nás, je pátý bod našeho programu pro evropské volby, a to je suverenita.

Evropská unie se nepochybně musí změnit. Naší prioritou je ale za všech okolností zachování práva veta každého členského státu. Cokoliv jiného, tedy zrušení práva veta, by vedlo k tomu, že by se naše země stala jednou z nevýznamných provincií Evropské unie, tak jako ostatně všechny malé a středně velké státy EU, ke kterým republika patří.

Dámy a pánové, vážení přátelé.

Volby, které jsou před námi, musí také mít pro vládu varovný účinek. Pokud se k volbám do EP dostaví převážně jen motivovaní voliči pravice a pravice, resp. strany vládní koalice zvítězí, vláda si to vyloží tak, že dostala mandát od občanů prosadit další seriál pitomostí a hloupostí, ve kterých si libuje. Výpověď bez udání důvodu. Odchod do důchodu, např. pro děti stejně staré jako je má dcera (ročník 2009) až po sedmdesátce. Likvidaci malých nemocnic a další ničení veřejné infrastruktury, jako jsou např. pošty. Kvalitní vzdělání přístupné jen pro děti bohatých. A mohl bych ve výčtu výronů mysli této vlády pokračovat. Bohužel se ale nejedná o špatné vtipy, ale o záměry, které se budou týkat velmi intenzivně života nás všech, vás všech. Nejen té nejstarší generace, které zkrouhli důchody, ale také generace střední a nejmladší, které dnes chybí byty s rozumnou výší nájemného. A pak se všichni divíme, že nám dramaticky klesá porodnost. To je divné, že.

Prostě, potřebujeme společně zasadit této vládě ve volbách zdrcující úder. A proto jsem se vrátil do politiky a do čela ČSSD.

Pryč s touto neschopnou vládou!

 

 

  


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.