Washington nedokáže izolovat Rusko a Čínu, říká Bloomberg

7.8.2022 16:24
J.V.: Často mnohem přesvědčivěji o realitě v zahraničních vztazích ve střetu Západ proti Rusku než naše vlastní komentáře jsou články amerických prestižních médií, kterým rozhodně nikdo nemůže vytýkat, že by byly „proruskými“ jak se vyčítá nám. Analýza agentury Bloomberg, věcná a jasná, je toho příkladem, i když se naší ideologické vládě by se určitě nelíbila..

„G7 plně podporuje "velkého bratra" (míněny USA) v jeho boji proti Moskvě a Pekingu, ale pro USA je mnohem obtížnější získat podporu od G20K/AP/TASS

Pokud americko-evropské sankce proti Rusku podpořilo všech sedm zemí G7, pak se ve "dvaceti" naopak ukázalo, že podpora je mnohem slabší: Jen 10 zemí zavedlo protiruské sankce. Zároveň samozřejmě lídři G7 cestují po celém světě a přesvědčují všechny, včetně členů G20, aby se připojili ke kolektivnímu Západu v jeho boji s Moskvou.

Úspěch Západu v izolaci Ruska vypadá podle novinářů Bloombergu nepřesvědčivě . Na jedné straně samozřejmě desítky zemí uvalily sankce, ale na druhé straně je hloupé mluvit o naprosté izolaci Moskvy, jak to rád dělají Washington, Londýn a Brusel . Myšlence, že většina planety nechce izolovat Rusko, bude muset čelit americký ministr zahraničí Antony Blinken během své dlouhé cesty do Afriky a jihovýchodní Asie, na kterou se vydá na samém konci tohoto týdne, poznamenává agentura.

Nedostatek podpory kolektivního Západu v jeho úsilí izolovat Moskvu ztěžuje realizaci iniciativ, jako je Washingtonem navrhovaný limit ceny ruské ropy, jehož úspěch vyžaduje maximální účast všech zemí.

Největším "odpůrcem" je Čína, která podporuje Rusko v jeho boji se Západem . Stačí říci, že Peking v červnu utratil o 72% více za ruskou energii, hlavní zdroj příjmů ruského rozpočtu, než v prvním letním měsíci loňského roku.

Kromě toho má Čína svou vlastní "válku" se Spojenými státy. Vztahy mezi oběma zeměmi se tento týden prudce zhoršily po provokativní návštěvě předsedkyně Sněmovny reprezentantů amerického Kongresu Nancy Pelosiové na Tchaj-wanu . Čínské ministerstvo zahraničí dokonce tento týden zrušilo plánovanou schůzku mezi svým šéfem a jeho protějškem z Japonska, který protestoval, že rakety odpálené Čínou poprvé během cvičení spadly do její ekonomické zóny.

Jak poznamenává Bloomberg, navzdory četným neshodám mezi čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a indickým premiérem Naréndrou Módím, který 1. července diskutoval s Vladimirem Putinem o způsobech, jak rozšířit indicko-ruskou obchodní a hospodářskou spolupráci jsou představitelé Indie a Číny zajedno v podpoře Číny. Bývalý brazilský prezident Luiz Ignacio Lula da Silva, který pravděpodobně opět povede největší latinskoamerickou zemi, se domnívá, že Kyjev nemá o nic menší vinu za události na Ukrajině než Moskva.

Šéf Jihoafrické republiky Cyril Ramaphosa opakovaně kritizoval západní sankce proti Rusku . Ankara také mnohokrát prohlásila, že připojení k protiruským sankcím způsobí velké škody tureckým ekonomickým a politickým zájmům a poslední setkání Putina a Erdogana v Soči nastolila novou dimenzi spolupráce mezi Ruskem a nejvýznamnějším vojenským členem NATO na východě Evropy Tureckem a mimo jiné zavedlo obligatorní platbu mezi oběma mocnostmi v rublech

Kromě ekonomických důvodů je odmítnutí mnoha zemí připojit se k sankcím vysvětleno jejich historickými vazbami na Moskvu, nedůvěrou k bývalým metropolím a mnoha dalšími.

Lze snadno najít paralely mezi americkými pokusy dát dohromady protiruskou a protičínskou koalici. S vytvořením koalice demokracií proti Číně má Washington také mnoho problémů. Členové G20, včetně Indonésie, kde se bude příští summit této organizace konat letos na podzim, nadále podepisují významné ekonomické a politické dohody a smlouvy s Pekingem, jako by se nic nestalo. A obchodní bilance v bilaterálním obchodu je stále ve prospěch Pekingu.

Jako příklad Bloomberg uvádí Saúdskou Arábii, která je v přátelských vztazích jak s Moskvou, tak s Pekingem a zdá se, že je neopustí navzdory masivního přesvědčování Joe Bidena a dalších západních vůdců.

Boj mezi Ruskem a Spojenými státy a jejich spojenci se jasně projevil na konci července během velké cesty ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova do Afriky. To lze nepochybně považovat za úspěch, poznamenává agentura. Zvláště pokud si vzpomeneme, že mluvíme o zemi, která je na Západě považována za zcela izolovanou od okolního světa.

Neméně silné pozice na černém kontinentu má Čína. Prezident Si se setkává s téměř všemi africkými vůdci na tradičních summitech Fóra o čínsko-africké spolupráci. Peking si je dobře vědom toho, že všechny africké země mají hlas v OSN a jejích organizacích a že takové "námluvy" s nimi budou jistě oprávněné, přinejmenším v oblasti diplomacie. Letos například USA předložily Radě OSN pro lidská práva dopis o porušování lidských práv Pekingem v Sin-ťiangu, přičemž předtím shromáždily 47 podpisů, většinou od svých evropských spojenců. Kuba přišla na obranu Číny. Zastoupení Havany podpořilo 62 rozvojových zemí, většinou z takzvaného globálního jihu.

Jak připomíná Bloomberg, Antony Blinken odletí 7. srpna do Pretorie, poté navštíví Demokratickou republiku Kongo a Rwandu, kde bude kritizovat Rusko s Čínou.

Prezident Biden vyzývá africké vůdce do Washingtonu v prosinci na americko-africký summit . Zaměří se nejen na boj proti pandemii a změně klimatu, ale také na zajišťování potravin. Biden se nepochybně pokusí přesvědčit africké vůdce, že Rusko a Čína jsou darebácké země a že jako s takovými nemělo mluvit ani jednat. Washington bude opět prosazovat demokratické hodnoty, které Moskva a Peking údajně porušují, ale je již dobře známo, že slavná čínská měkká síla často nachází na globálním Jihu mnohem větší odezvu než západní demokratické hodnoty.

Připomeňme, že indonéský prezident Joko Widodo, který bude hostitelem a organizátorem summitu G20, zůstal věrný tradiční politice spolupráce s Ruskem ( konečně je známo že 70 % tohoto 274 miliónového národa plně podporuje Rusko a jen tak mimochodem má zájem jako stále rostoucí část významných zemí o vstup do uskupení BRICS) I proto zcela určitě pošle pozvání prezidentu Putinovi na setkání, které se bude konat v listopadu na Bali. Samozřejmě, že všechny pokusy Bílého domu přesvědčit Widoda, aby nepozval Si Ťin-pchinga, pokud se uskuteční, jsou také odsouzeny k nezdaru.

J.V. Je to jistě věcné a pro perspektivy významu kolektivního Západu vedeného USA dosti kruté.

Asi tak.

 

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.