Jiří Paroubek: Nový premiér má před sebou řadu nelehkých úkolů

obrazek
17.1.2014 16:12
Dnešní jmenování Bohuslava Sobotky novým českým premiérem vítám, přestože od prezidenta tento krok přichází minimálně s čtrnáctidenním zpožděním. Na nového premiéra čeká celá řada nelehkých úkolů. Po více jak sedmi letech v opozici, kdy byla u vlády česká pravice, došlo v naší zemi k celé řadě změn, které negativně ovlivňují život občanů. ČSSD jako hlavní vládní strana bude muset prokázat, že se dokázala na vstup do vlády pečlivě připravit.

Miloš Zeman se nechce vzdát vlády svých kamarádů, a tak uměle prodlužuje vznik nové vlády, kterou můžeme mít až koncem ledna. Dosavadní vláda úřadující bez důvěry poslanecké sněmovny pod vedením Jiřího Rusnoka za sebou po svém půlročním hostování zanechává neblahé dědictví.

Ač bez důvěry v dolní komoře parlamentu prováděli jednotliví ministři často zásadní personální změny. Státní rozpočet na letošní rok předložený Rusnokovou vládou a de facto vypracovaný v základních obrysech Miroslavem Kalouskem se pohybuje ve velmi nejistých mantinelech.

Došlo ke vzbouření v Národním divadle, které nakonec vyústilo „jen“ v odchod několika herců. Rezort ministerstva kultury byl definitivně dezorganizován, což po letech pravicových vlád a jejich více méně neschopných ministrů kultury pokládám za mistrovský kousek. Stejně tak rezort ministerstva práce a sociálních věcí, kdy ani za půl roku svého vládnutí současný ministr nedokázal zabránit tomu, aby se na přelomu roku vrátil problém s vyplácením sociálních dávek. Odkaz a duch exministra Drábka tedy přetrvává.

Zejména do čela MPSV by měl přijít krizový manažer, zvládající s přehledem všechny agendy ministerstva. Nemyslím, že nominantka na ministryni bude tento rozvrácený rezort schopna zvládnout. Nemá potřebné manažerské zkušenosti, jakkoliv s jejími názory na problematiku žen souhlasím.

Vláda Bohuslava Sobotky tak, jak je navržena, postrádá zkušenosti. Kromě dvou či tří ministrů tam není nikdo, kdo by měl větší zkušenosti s řízením většího úřadu ve státní správě a potenciál stát se výborným ministrem. Chtěl bych zejména ze svých premiérských zkušeností upozornit na zcela rozložené ministerstvo práce a sociálních věcí. 

Vyřešení současné situace na MPSV bude v krátkodobém horizontu klíčové pro hodnocení Sobotkovy vlády, ale i Sobotkovy ČSSD. Když ale vidím obtíže, s jakými nový premiér tento klíčový úřad obsazuje, obávám se, že tento lakmusový papírek bude zanedlouho značit velmi kyselé prostředí…

jiri-paroubek
Předseda vlády ČR v letech 2005-2006. V období 2004-2005 ministrem pro místní rozvoj. Po oba roky kdy byl premiérem dosahoval stát hospodářský růst (HDP) cca 7 % a schodek státního rozpočtu byl plně pod kontrolou, zejména vytvářením vysokých rozpočtových rezerv. Předseda ČSSD v letech 2005-2010, kdy tato strana dosáhla nejlepších volebních výsledků ve své historii a stala se nejsilnější českou politickou stranou. V letech 2006-2013 členem Poslanecké sněmovny. V letech 1990-2005 členem pražského zastupitelstva. v období 1998-2004 náměstkem primátora pro finance. Předseda Společnosti W. Brandta a B. Kreiskeho od roku 1993 až dosud. Vydavatel časopisu Trend v letech 1993-2010. Předseda redakční rady serveru Vaše věc od roku 2010 dosud. Předseda strany LEV 21 - národních socialistů v letech 2011-2014. V roce 2024 byl zvolen předsedou strany Česká suverenita - sociální demokracie.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

schlimbach

Pane Štváne - mě Rusnokova vláda žádné benefity nepřinesla - pořád ale jen nadávat podle mě není cesta ani cíl. Co nějaké konkrétní řešení - ne teoretické, ale praktické.

 

Kvido

Už nejde o Rusnoka. Končí se svou partou (doporučenou prezidentem). Je skutečně diskuzní, zda nepolitická vláda, složená z úředníků, je lepší než politická. To nechejme teď stranou.,. Opravdu ale souhlasím s panem Paroubkem, že nová vláda je šitá způsobem z nouze ctnost. A třeba ministerstvo práce obsadit tou paní, "co tam jenom pracovala", se mi nepozdává! Prostě, zase tu hraji roli, zřejmě, politické aspekty... No, u nepolitické vlády by tohle třeba tolik nehrozilo, i kdyby současný prezident Zeman něco ovlivňoval. Nová vláda, ještě ji nemáme..., mělo by dojít asi u dvou ministrlů ke změnám.., bude mít velmi těžkou práci.

stvan

Pane Schlimbachu, mandát od Poslanecké sněmovny ČR Rusnokova vláda opravdu nemá. V názoru J.Paroubka jsem nezaznamenal, že by vládla v rozporu s ústavním pořádkem. Aby bylo jasno, mnohé vlády v historii lidstva vládly s požehnáním demokratické většiny a přesto to mělo pro lidstvo fatální následky.Tím nechci říct, že je to případ Rusnokovy vlády, pouze Vás chci jemně upozornit na skutečnost, že legální vládnutí  automaticky neznamená, že se jedná o kvalitní vládnutí. Pokud Vám vládnutí Rusnokovy vlády přineslo nějaké pozitivní benefity, tak Vám blahopřeji. Mě, bohužel, blahopřát není k čemu.

schlimbach

Musím napsat, že jsemj již alergický na to, že kde kdo neustále omílá dokola mantru o tom, jak Rusnokova vláda dělá personální změny, ač nemá mandát.

Tak za prve - tato vláda vznikla v souladu s Ústavou - i to, že nedostala ve Sněmovně důvěru je v souladu s ústavním pořádkem, stejně jako to, že vládne do doby ustavení nové vlády.

Za druhé - ministři jsou stále ve funkci na základě ústavního pořádku, mají tedy odpovědnost vykonávat svůj úřad s péčí řádného hospodáře, je tedy v jejich kompetenci, personální změny dělat, ať se to někomu líbí či nelíbí. Pokud má někdo dojem, že konají v rozporu se zákonem - dejte podnět odpovědným orgánům.

Stupidní agitky, které zamlžují skutečný stav jsou k ničemu, jedině nahrávají k neustálému prohlubování nezájmu občana o politiku a o správu svých věcí.

Tyto agitky zamlžují také poznání pravého stavu věcí - NEMÁME DEMOKRACII, OBČAN NEMÁ MOŽNOST OVLIVNIT KOHO BUDE VOLIT, PROTOŽE MŮŽE VOLIT JEN STRANICKÉ KANDIDÁTKY. ŽIJEME V DEMOKRATŮŘE, OBDOBÍ RAZANTNÍHO NÁRŮSTU NESVOBODY, EKONOMICKÉHO ZOTROČENÍ A TOTÁLNÍHO MRAVNÍHO MARASMU -(

Nedopadne to dobře, je to jen otázka času -(

Stupidní plivance zleva doprava a naopak jen ukazují mravní a intelektuální bídu takzvané "elity" národa, která bůhví proč se nachází hodně hluboko v suterénu.

Pokud se na řízení státu podílí idiot - ať již užitečný nebo neužitečný, je zcela jedno, jakou barvu má jeho stranický dres.