Stachanovci překonáni…

19.9.2014 08:52
Sovětský úderník Stachanov by se divil a nakonec by si hanbou serval všechny řády, kdyby slyšel, jak za to chtějí v Poslanecké sněmovně vzít jeho následovníci, úderníci z hnutí ANO. Pojem efektivity dostává ve světle představ hnutí ANO o parlamentní demokracii úplně nový rozměr. Představa, že existuje možnost, že jednání poslanců má být efektivní, vyvolává následnou představu, že by konečnou vizí měl být stav, že se činnost poslanců má vyplatit.

Možná by měl mít Parlament svůj marketing a merchandising, o prodeji mediálních práv nemluvě. Také nějaký ten outsourcing by se hodil a místo státních symbolů pár billboardů. Masivní prodej upomínkových předmětů s tvářemi poslanců v ulicích Prahy by byl samozřejmostí.

Ve velkém sále by mohlo být kasino a v přilehlých prostorách masážní salón s hotýlkem. Jednání Sněmovny by se pak odehrávaly v nedaleké nevelké hospůdce U Hrocha, kam by předsedové klubů přinesli ověřené podpisy poslanců pod jednotlivými návrhy a s pomocí kalkulačky je sečetli a vyhlásili výsledky. Diskuse by byla toliko na veřejně dostupném webu, s časově omezeným přístupem podobně jako bleskový šach. Kdyby snad nebyly podpisy, tak by se U Hrocha jednoduše hlasovalo pozice-opozice, aktuálně tedy prostě 3:2. Know-how by následně přejal i zcela neefektivní Senát, pokud by nebyl vůbec zrušen.

Je mi celkem jasné, že výsledky takto organizovaného efektivního a výdělečného Parlamentu, by se od současného stavu lišily jen minimálně. Možná by dokonce bylo méně ostudy. Nicméně, jsem za zachování status quo, protože ten mi zachovává víru a naději, že to jednou bude lepší a poslancům dojde, že nejsou partajní loutky, a lidé je budou milovat, když nechají právní řád co nejdéle na pokoji. A naděje a víra, to jsou přece pilíře naší, tedy křesťansko-tržní Evropy.

Láska s pravdou to už mají za sebou…

 

Ladislav Žák

ladislav-zak
Krizový manažer. Absolvent Fakulty strojního inženýrství ČVUT Praha a Právnické fakulty Vysoké školy privatizace a podnikání v Moskvě. Další studia na MFF UK Praha, VŠST Liberec, doktorandské studium ČVUT a vědecká aspirantura na Vysoké škole privatizace a podnikání v Moskvě u profesora Vitalije Koškina.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.