Ladislav Žák: Válka je vůl…

20.3.2015 09:46
Keby bola vojna, Kefalín, něhal bysom vás bez súdu odstreliť. Ale že máme, čo sa dá robiť, hen ten mier, trescem vás iba tridsiati dňami ostrej vezby.“ Keby bola vojna, Kefalín, něhal bysom vás bez súdu odstreliť. Ale že máme, čo sa dá robiť, hen ten mier, trescem vás iba tridsiati dňami ostrej vezby.“ Zklamání člověka nad tím, že není válka, kde by teprve mohl uplatnit svou pravomoc v plné kráse a síle, je mimo tezi poručíka Hamáčka o tom, že „lidí je na světě jako sraček“, o které se není třeba starat, jedním z největších varování, které tragikomický Švandrlíkův text obsahuje.

Legendární major Haluška, vyjádřil slovy „…ale že máme, čo sa dá robiť, hen ten mier…“ uvažování stále větší skupiny nejen amerických a evropských politiků, ale bohužel i stále rostoucí skupiny občanů. Představa války, jako příležitosti, velké zásadní přelomové změny, která by najednou vyřešila všechny nahromaděné a těžko řešitelné problémy, jako kdyby byla stále přitažlivější. Nemluvím zdaleka jen o zjevných psychopatech a deprivantech na obou stranách konfliktu, ale chci zdůraznit zvyšující se interpersonální napětí, které jen hledá záminku, jak se vybít v agresi k bývalým bližním, kteří jsou aktuálně na indexu. A opět nehovořím o sankčních seznamech USA, Ruska nebo EU. Hovořím o seznamech, které se začínají tvořit v myslích mnohých z nás. „Počkej až to ti nahoře spustěj… já Ti to potom vytmavím, parchante…“ Zdaleka nejen internet je plný více nebo méně skrývané agrese, netolerance a nelidskosti, které svědčí o tom, že pro mnohé z nás není zřejmě neštěstí bližního ničím problematickým, ale naopak povznášejícím, a to o to radostněji, čím více k tomu neštěstí dokážou přispět.

Myslím, že bychom se měli přestat hloupě dělit na fanoušky USA a Ruska, šířit dezinformace a nenávist, že bychom si měli uvědomit, že škodíme sami sobě i vlastní zemi, když štěpíme společnost. Je snadné za totéž kritizovat prezidenta nebo jiné politiky a přitom šířit hysterii a paniku všemi možnými způsoby. Jedna ze stran se vybíjí na prezidentské cestě do Moskvy a druhá aktuálně šílí z toho, že zemí má projet pár amerických vojáků. Schází nám člověk, který by dokázal ztlumit vášně a navrhnout něco rozumného. Prezident mlčí, asi to tato situace na rozdíl od členek skupiny Pussy Riot nevzrušuje, od premiéra se to čekat nedá, protože něco takového může udělat jen osobnost a předsedové obou komor Parlamentu jsou přijatelní zejména proto, že většinou k podstatným věcem mlčí. Zbývají předsedové parlamentních stran nebo některá významná akademická osobnost. Snad se někdo z nich odváží něčeho více, než jen přilévání oleje do ohně.

Prvořadým českým národním zájmem je mír v Evropě. Měli bychom tento životně důležitý zájem jako občané nějak významněji artikulovat, když toho nejsou naše pseudoelity schopny. Neměli bychom manifestovat a demonstrovat proti někomu, když tak proti něčemu, ale měli bychom především demonstrovat a manifestovat pro něco nebo za něco. Zní to banálně, ale myslím, že by to mělo být za mír a proti válce. Bez míru nebudeme mít nic a každý, kdo říká něco jiného, patří do blázince nebo do kriminálu. Nechme Rusko, Ukrajinu, USA a jejich občany na pokoji a vyjádřeme se v duchu našeho životního zájmu. Připomeňme si Čapkovu Bílou nemoc a tragický osud nejen doktora Galéna, ale i všech, kteří křičí, ať žije válka.

Na závěr bych chtěl připomenout starou melodii a text písně „Válka je vůl“ od starých dobrých SYNKOP 61. Provázely mě po celý život a nemyslel jsem si, že budou znovu až tak aktuální a potřebné.

https://www.youtube.com/watch?v=ZZ2BVnAX0cE

Mysleme na její text, zpívejme si ji a na všechny přitroublé hysterické výlevy, které nás mají rozeštvat, odpovídejme stoicky: „Já chci mír… My chceme mír, válka je vůl…“ Nejen českým fanklubům nesnášenlivosti a retardovaným politikům, ale i Rusům, Němcům, Američanům, Ukrajincům, Polákům i občanům pobaltských států. Musí vědět, že v České republice chtějí lidé mír a nechtějí válku.

 

ladislav-zak
Krizový manažer. Absolvent Fakulty strojního inženýrství ČVUT Praha a Právnické fakulty Vysoké školy privatizace a podnikání v Moskvě. Další studia na MFF UK Praha, VŠST Liberec, doktorandské studium ČVUT a vědecká aspirantura na Vysoké škole privatizace a podnikání v Moskvě u profesora Vitalije Koškina.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Miloslav

Válku ne! Dohodou lze zabránit vzniku válečného konfliktu. Vyjednáváním znepřátelených stran lze umlčet zbraně. Informační revoluce už nese ovoce. Politickou evoluci je možné pouze zpomalit ne zastavit. Američané v připravenosti na kosmopolitizaci zaostávají za evropskými kolegy. Jedna možná cesta k novému politickému uspořádání světa je uvedena v článku: http://miloslav7.blogspot.cz/2015/01/otevreny-dopis-vsem-lidem-na-planete.html