Zkroťte ceny, nebo zmizte

odbory demo prima screen
8.10.2022 17:56
Odborářská demonstrace na Václaváku zatím vládě jen vlídně domlouvala, ať dělá aspoň to, co už dělají aspoň půl roku v jiných zemích EU a mají podstatně nižší inflaci. Ale jestli to neumí, ať jde.

Kdo čekal od sobotní odborářské demonstrace ráznou revoluční akci ozdobenou nějakou tou defenestrací, byl zklamán. Odboráři přišli v klidu připomenout svá práva, a snažili se to říci za všechny, kdo žijí z běžných mezd a platů. Před řídce naplněnou horní částí Václavského náměstí v Praze zazněly obvyklé stížnosti, že je draho a že to takhle dál nejde. Reálné mzdy prudce klesají, ale ceny energií máme jedny z nejvyšších v Evropě a ceny potravin stoupají nejrychleji v Evropě.

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula připomněl, že odbory už od začátku roku doporučují využít platného zákona o cenách a regulovat ceny a marže u zdroje. Uvedený zákon zaručuje výrobcům přiměřený zisk, ale nikoliv absurdní zlatokopectví, které pak chce vláda řešit až dotacemi spotřebitelů za cenu šíleného zadlužování státu.

Všechna vystoupení přesvědčivě dokládala, že spoustě lidí u nás je opravdu zle, a některým už jde o život. Jako té staré paní, která musí dýchat kyslík, ale nemá na elektřinu, kterou ten přístroj spotřebuje, jak to bezradně napsala předsedovi Václavu Krásovi z národní rady postižených. Muzikanti z filharmonií zase nedostali dva roky přidáno, zdravotní sestry nedostaly nic za covid, vláda platí pojišťovnám s obrovským zpožděním. Znovu a znovu zaznívaly obavy z vymrzlé a hladové budoucnosti, ale ještě nikoliv zloba a jen zřídka odhodlání, vzít věci do svých rukou.

Takže tentokrát se na Václaváku nic zvláštního nedělo, ale to neznamená, že se nic nestalo. Především byly patrné známky budování koalic. Překvapivá byla třeba účast ekologických organizací Hnutí DUHA a dokonce i Friday For Futures. Dříve stával jejich boj proti uhlí v konfliktu se zájmy odborářů hájících pracovní místa horníků. Ostatně, kdekdo má dnes potřebu svalovat energetickou krizi na „nezvládnutý Green Deal“.

Jenže na demonstraci zaznělo něco jiného. Zástupci ekologických organizací podpořili odborářský požadavek na cenovou kontrolu u zdroje, u výrobce. Požadují také sociální slevy na energii. Příspěvek na bydlení může být dobrý nástroj, ale musel by být vyšší a přístupnější. Teď na něj dosáhne tak třetina potřebných. Přitom už před krizí bylo v zemi 1,25 milionu domácností, které trpěly energetickou chudobou, a teď už jich bude nejméně dvakrát tolik.

Není to však jediný způsob jak si poradit s tím, že lidé přicházejí o základní právo, právo na teplo. Reprezentantky ekologických organizací uvedly příklad obce Kněžice, která si už leta vyrábí teplo i elektřinu z obnovitelných zdrojů a je dávno soběstačná. Elektřiny ze solárních panelů dokonce vyrábí čtyřikrát víc než spotřebuje, ale – nesmí ji sdílet. Nikdo jiný nesmí jejich laciné produkce využít. Proto je její příklad izolovaný, přestože je spousta obcí, které by o to stály.

Před pár lety vedl starosta Vladimír Buřt z Horního Jiřetína delegaci k premiéru Andreji Babišovi, aby se zasadil o rozšíření možností budovat obecní energetiky na principech, které byly v EU už dávno schváleny. Nic se nestalo. „Stát jde na ruku velkým energetikám,“ konstatovala Anna Kárníková z Duhy. A závěr už byl trochu ostřejší: „Když stát nehájí naše zájmy, zájmy občanů, je na čase jít do ulic.“ A heslo na cestu: „Energie je právo, ne byznys!“

Také Václav Krása znamenal účast v koalici, kde reprezentuje spíše ty vyžadující solidaritu. Ale jde také o generační rozklenutí. Zatímco ekologická Friday For Futures přivádí hodně mladé a hodně radikální, lidé s neduhy jsou obklopeni rodinami, které se budou bránit za ně. Zkušenost jiné generace pak připomněl Václav Krása zmínkou o nejpodstatnější příčině této krize, kterou je válka na Ukrajině. „Nechceme válku, chceme se dohodnout,“ řekl za organizace v jeho Národní radě. „Válka je vůl,“ opakoval Václavák nabídnuté heslo ze 60. let

Zatímco většina odborářských představitelů se dívala na současnou situaci hlavně očima svých členů a jejich domácností, předseda největšího odborového svazu v průmyslu KOVO Roman Ďurčo připomněl kritickou situaci podniků, kterým hrozí ztráta konkurenceschopnosti a krach nebo přestěhování do zahraničí. Byl to on, kdo připomněl, že ceny energií jsou u nás jedny z nejvyšších v Evropě, ceny potravin stoupají nejrychleji v Evropě, ale vláda to řeší jen almužnami. Ohrožené jsou i velké podniky, ale těm zatím vláda žádnou pomoc nenabízí.

Předseda ČMKOS Josef Středula shrnul potřeby této chvíle: Vláda musí jednat ve prospěch České republiky a musí zasáhnout hned rozhodnou cenovou regulací a valorizací mezd a platů, aby udržely kupní sílu. Netřeba přitom vymýšlet trakař, v okolních zemích EU je dost příkladů, kdy to funguje a inflace je mnohem nižší než u nás. Pokud by to vláda nezvládla, pak ať jde a přenechá to někomu jinému.

Středula se vyslovil se i k válce: „Skončeme s tou válkou, udělejme všechno pro to, jak se vrátit k mírovým řešením.“

Návrhy odborářů shrnuje závěrečné prohlášení:

Vyzýváme vládu, aby konala! Aby řešila skutečné problémy lidí a firem dříve, než se česká ekonomika propadne do hluboké recese . Zaměstnanci jsou oběťmi této krize, kterou ale nezavinili. Hodnota jejich mzdy dramaticky klesá, zatímco ceny zboží běžné spotřeby rostou šíleným tempem. To prohlubuje stávající nerovnosti, narušuje sociální smír a v konečném důsledku rozděluje lidi. Nejvíce postiženi jsou nejen špatně placení zaměstnanci a zranitelné osoby, ale také střední třída, která již nyní pociťuje razantní pokles životní úrovně.

Požadujeme proto okamžité zavedení přísné cenové regulace a cenové kontroly u všech základních životních potřeb – u potravin, u tepla a teplé vody, u nájemného i u pohonných hmot a ostatních paliv. U zastropovaných cen plynu a silové elektrické energie požadujeme snížit cenový strop na úroveň doporučenou Evropskou komisí na straně výrobce, a nikoliv distribuce, respektive zákazníka. Jen tak totiž bude možné ceny energií udržet na uzdě, a přitom na ně nedoplácet tak ohromné sumy ze státního rozpočtu.

Požadujeme zastavení dalšího poklesu reálných mezd a platů v roce 2023 a co nejrychlejší vyrovnání propadu reálných mezd a platů za rok 2022. Odmítáme kroky vlády i ČNB, které směřují k tomu, že zaměstnanci jako jediní svými mzdami a platy, svou životní úrovní a životní úrovní svých rodin zaplatí za snížení neudržitelné inflace. Tu občané sami nezavinili, ale mají ji platit? A to v situaci, kdy enormně rostou zisky především velkých energetických, finančních a také mnohých průmyslových koncernů, pro něž jsou naši zaměstnanci stále levnou pracovní silou.

Požadujeme zásadní podporu vlády kolektivnímu vyjednávání na rok 2023 v zájmu udržení kupní síly mezd a platů, a to zejména zvýšením minimální mzdy o 2000 Kč měsíčně ještě letos, zvýšením procentní výměry nemocenské a ošetřovného o 20 % a zvýšením platů v celé rozpočtové sféře o 10 % od 1. 1. 2023. Jen tak se vyhneme dramatickému poklesu ekonomiky se všemi negativními důsledky.“

A když ne? Předseda KOVO Ďurčo naznačil, že vláda by si neměla vysvětlovat současný klidný postoj odborů špatně. Tahle akce nemusí být poslední a odbory mohou být i tvrdší.

Uvidíme.

 

Foto ilustrace prima cnn screen  

 

 

 

zbynek-fiala
Žurnalista, v minulosti dlouholetý šéfredaktor časopisu Ekonom.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

opatovice328

zcela správně, Středula chtěl na demonstraci demonstrovat, že je loajální silou této vlády, teď jsme alespoň pochopili, proč je téměř nemožné svolat generální stávku, jak ji slibovali 3.9.2022 na Václaváku Havel s Vrábelem, s odboráři se na generální stávce nemohou dohodnout, když v jejím čele sedí ASPEN. Vedené odborů je dnes veš v našem kožichu. 

 

Standa

Proč všichni vchtějí zapomenout, že Středuala je dílem Aspen Institutu ? Proč ? Všichni vidíme jak to Středula tlumí a jak je vstříný vládě a manstreamu. Dávno měla být generální stávka a není. Vše je tlumeno, proto ne demonstraci nezněla požadavek demise vlády !!! Probuďte se !  Jedná se ovaše a naše životy a i životy našich dětí a vnoučat ! To jim předáme 5-kolkový hnůj ?

opatovice328

Já jsem na té demonstraci byl a na mě ta demonstrace zapůsobila jiným dojmem, než tu popsal pan Fiala, Asi bych to nazval tak, že to byl prosebný průvod ponížených služebníčků k jeho výsosti rakouskému mocnáři, aby nám jeho výsost poníženě ráčila trošku přidat na mzdách, že už tady ponížení poddaní jeho výsosti začínají mít hlad. Já jsem tam dojem nějakého vzdoru a nebo nátlaku na tuto vládu nepocítil, je však pravda, že jsem na této demonstraci byl jen ne dlouhou dobu. V té demonstraci byly vlajky EU a hesla ve prospěch green dealu a mám dojem, že jsem tam viděl i osoby, co na sobě měly vlajky LGBT, jen zatím ty ukrajinské vlajky tam nebyly. Zkrátka, ti co seděli u minulých demonstrací na schodech Muzea, tak ti teď byli regulerními účastniky této demonstrace. Já tam byl zrovna, když mluvila Duha, a někteří účastníci demonstrace to snad dokonce pochopili tak, že je to vzdor demonstrace proti těm minulým a úspěšným demonstracím organizovaným Havlem a Vrábelem. Já tam potkal celou řadu lidí, co byli na těch minulých úspěšných demonstracích a ti svou účastí podpořili tuto demonstraci, jinak by z toho byl propadák a muselo by se přiznat, že KSČM na svoji demonstraci v dešti sehnala více lidí, než odboráři. Já tam byl s transparentem "ÚTOK USA NA NORDSTREAM JE TEROREM PROTI NÁM ... " a jedni z geen dealovým plakátem na mě začali řvát, abych odtud vypadl z té demonstrace, oni to totiž považovali za svoji demonstraci. Dříve se tomuto hnutí říkalo revoluční odborové hnutí, už chápu, proč tam nemají to slovo  "revoluční". Je pravda, že u pódia byli asi bojovnější odboráři a ti tam dělali alespoň těma řehtečkama velký hluk. Já byl v těch nižších patrech a tam už vládlo LGBT a GREEN DEAL. Havel s Vrábelem slibovali generální stávku, ale chápu, že u tohoto materiálu s žádnou generální stávkou nepochodí. Touto nanicovatou demonstrací s úpornou snahou se vyhnout tomu, aby je Kalousek náhodou nenazval, že jsou to pro-ruští trottli, si zřejmě z toho udělal Středula jen svoji předvolební agitaci. Ti odboráři nechápou, že jim vláda klidně přidá na mzdách, že když ODS před volbami slibovala, že dá do pořádku veřejné finanance, že to přece ale vůbec nemysleli vážně. Přidají odborářům, ale na dluh, tedy to zvýšení peněz si zaplatí oni sami. Když už odboráři říkají, přidejte nám, tak musí také říci, odkud. Tato vláda si zřídila 3 nová ministerstva, uspořádala teď opulentní hostiny na Hradě z našich peněz a nakupují zbraně z USA jako o závod, takže chtělo říci, přidejte nám, ale z položky nákupu zbraní, podpory neziskových organizací, zrušte nadbytečná ministerstva atd., a to se tam bohužel, na rozdíl od demonstrací organizovaných Halvem a Várbelem, neříkalo.     

luis
  • ad "...byly patrné známky budování koalic....":

Proti čemu nebo pro co? (Vám to pane Fialo asi jasné je, ale důležitější je, jestli je to jasné jim. Z toho, že neredefinovali své cíle do společné platformy předem, soudím, že to ještě není koalice, maximálně tak koala.

 

  • ad "...Elektřiny ze solárních panelů dokonce vyrábí čtyřikrát víc než spotřebuje, ale – nesmí ji sdílet. Nikdo jiný nesmí jejich laciné produkce využít...":

Ano, státu se vymyká z rukou možnost snížit energetickou závislost pro svou naprostou neschopnost (neumí, nechce, neví, nebo slouží jiným pánům).

Dovolím si u tohoto tématu navázat na svoji repliku z reakce na Váš příspěvek [http://vasevec.parlamentnilisty.cz/clanky/body-zlomu], neboť později jsem byl přizván - za zemědělské družstvo - k jednání se "solárními baronety", jejichž původní nabídka se kupodivu výrazně zlepšila oproti tomu, co jsem uvedl a nakonec se stočila k jednání o dlouhodobém partnerství. Ukázalo se, že i profesionální podnikatelé v solárním byznysu, (kteří dnes podléhají jiným ekonomickým podmínkám než v době zlatokopecké, přesto jsme se shodli, že jsou daleko za vodou) by vyšli vstříc rádi i jiným subjektům  (v mém případě ZOD, v jiných případech obec či jiná komunita). A to tam, kde úspora z rozsahu výstavby, úspora ze servisu (pro větší počet elektráren blízko sebe) jak pro vlastní byznys tak i pro fotovoltaiku (ve vlastnictví družstva) na kravíně družstva, na skladovacích objektech, případně na připravované na robotizované dojírně) přinese zajímavý dlouhodobý zisk a snížení energetické nezávislosti družstva či komunity není v protikladu ani překážkou jejích zájmům. To zatím první dojem vylepšilo.

ALE: administrativvní a byrokratické překážky, současné předpisy brání jakémukoliv sdílení energie mezi právními subjekty. Prostě stát financuje monopolní postavení ČEZu a rezignuje na úspory z titulu monopolu. To je jako když nájemníkovi vyklidíte celý dům a bydlíte ve stanu před ním.

Přesto: "...Nikdo jiný...nesmí jejich laciné produkce využít..."? Kdo to je? Žádný z občanů obce? Žádný ze spolků obce? Žádný z podnikatelů obce (pro které třeba obej jinak buduje infrastrukturu)? Žádný subdodavatel služeb(místní podnikatel), který provádí dlouhodobě činnost pro obecní úřad a je zpravidla jen věcí dohody v souladu s obchodním zákoníkem že může využívat energii obce...atd... Existuje vůbec závazný právní výklad? Nebo jde více o prodej než sdílení? 

A z jiného soudku: Co je nutné pro nápravu: Prováděcí směrnice? (jak by asi zněla?) Nařízení vlády (jak by asi znělo?) Novela energetického zákona (kolik vět by to asi bylo? více než jedna?) Nebo - probůh - nový ústavní zákon, který by přebil i Lisabonskou smlouvu? (omluva, to už bylo mimo mísu, ale těžko odolat)

  • ad "...budovat obecní energetiky na principech, které byly v EU už dávno schváleny..."

To jen ilustruje, co občané vládě trpí. Dnes už se ani neptají:

- Proč při budování obecní energetiky nesmíme postupovat podle evropských principů...

- Proč jindy (raději nebudu v dnešní rozjitřené době uvádět veselé historky z natáčení) musíme postupovat podle evropských principů...

  • ad "...Pokud by to vláda nezvládla, pak ať jde a přenechá to někomu jinému...."

To zrovna jako požadavek demise vlády nezní.