Europoslanci vyhrožují a chtějí v Gruzii nové volby
Podle mínění poslanců by nové volby měly probíhat ve zlepšeném volebním prostředí pod přísným mezinárodním dohledem. Poslanci vyhrožují Tbilisi, že pokračování „protievropské politiky“ znemožní Gruzii cestu do Evropské unie. Z Bruselu tento rok přicházela ostrá kritika, když poslanci v Tbilisi přijali zákony, které mají zpřehlednit financování nevládních organizací a médií ze zahraničí a také zákon, který podporuje tradiční hodnoty společnosti a určuje práva organizací LGBT.
Jistě zajímavé je, že zpráva OBSE/ODIHR uvedla, že „obecný právní rámec v Gruzii poskytuje adekvátní základ pro konání demokratických voleb“, voličům byla nabídnuta široká možnost výběru a strany mohly svobodně vést své kampaně. Zřejmě podobně to cítí i gruzínská veřejnost, protože opoziční snahy mobilizovat lidi do ulic fakticky zkrachovaly.
Na zprávu OBSE ostatně upozorňuje Levá frakce Evropského parlamentu, která zveřejnila 25. listopadu návrh rezoluce vyzývající všechny strany v Gruzii, aby uznaly volby z 26. října a překonaly polarizaci společnosti. Opozice však výsledky voleb neuznává a mluví o vytvoření alternativního parlamentu, který by byl uznán ze zahraničí. Návrh Levice také obsahuje apel na EU o nutnosti obnovit cílený dialog s Gruzií o evropské integraci a zachování bezvízového režimu. Levicová frakce v Evropském parlamentu rovněž vyzvala Gruzii a Rusko, aby pokračovaly v mírovém dialogu.
Navzdory kritice a výhrůžkám z Bruselu gruzínské úřady tvrdí, že budou pokračovat v evropském kurzu. Integrace s EU a NATO je pro Gruzii i nadále hlavní prioritou, řekla včera nová ministryně zahraničí Maka Bochorishvili poté, co vláda získala důvěru.
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.