Harrisová skutečně může vyvolat 3. světovou válku, jak říká Trump

výbuch ilustrace
12.9.2024 10:31
Debata Trump-Harris nepochybně ovládla světová média i sociální sítě. Snad nejvíce sledované byly reakce Trumpa a Harrisové k otázce podpory či nepodpory vítězství Ukrajiny. Pochopitelně…

Vítězství Ukrajiny se stává doslova  osou  války Západu proti Rusku, protože Ukrajina dobrovolně a s plným nasazením převzala roli nájemného zástupce Západu ve snaze porazit Rusko, které vzdor původním představám nejen vojensky, ale i ekonomicky a zahraničně - politicky úspěšně vzdoruje všem propojeným strukturám Západu, tj. NATO, EU či G7 a krok za krokem poráží nasazeného prozápadního bojovníka a vyvolává na straně militaristického Západu oprávněné obavy, že bude Ruskem poražen.

Konflikt na Ukrajině je v podstatě nejvýznamnějším světovým zlomem od roku 1991, kdy se rozpadl Sovětský svaz a byla tak nastolena světová dominance tzv. liberálního Západu v čele s USA nad světem. A tento konflikt podobně jako 1.světová i 2. světová kromě nepochybně  stinné stránky lidského utrpení tisíců vojáků, má z hlediska liberálního Západu udržet jeho dosavadní panství, čili jednostranné světové hegemonie a z hlediska Ruska, ale i jeho spojenců naopak o změnu tohoto řádu a vyvážení postavení Západu Nezápadem  dnes  označovaným jako Globální jih, jehož jistým faktickým vrcholným orgánem se stává uskupení BRICS+ zahrnující Rusko, Čínu, Indii a další státy, které zažívá až raketový nárůst zájmu a popularity, jehož   vyvrcholením bude říjnový summit BRICS, který se sejde v ruské Kazani.

Rozbití dosavadního jednostranného monopolu Západu odpovídá  prosazení přirozených zákonitostí světové rovnováhy sil které volají po mnoho let významní američtí politologové a představitelé realistické školy, dříve Henry Kissinger a poté dnešní jednička americké realistické školy John Merscheimer. Tedy nejde jen o něco, co by bylo výmyslem Ruska či Číny, ale co představuje cestu k vyváženému světu, který existoval do roku 1991, kdy se USA a Rusko natolik navzájem kontrolovaly, že dovedly uregulovat vzájemné napětí, aniž by vypukl  celosvětový  konflikt směřující ke vzájemnému zničení.

To ovšem dnes v zásadě hrozí, a proto, pokud Donald Trump varuje před nebezpečím 3. světové války nejde o laciný bonmot, ale s pokračující eskalací válečného úsilí Západu, pokračující mimo jiné  i v těchto dnech, kdy USA a Velká Británie podrobně probírají možnosti, se stává čím dál tím pravděpodobnější realitou.

Podpora vítězství Ukrajiny, jak si jej přeje Harrisová a naopak nepřeje Trump tak není ničím jiným než pozvánkou k další šestnáctileté válce v Iráku či dvacetileté válce v Afghánistánu, případně skutečně ke 3.světové válce, jak o tom hovoří Trump.

A nebo… jak to navrhuje Trump, že bude ukončena, aniž by formálně měla vítěze či poraženého.  Trumpovo řešení nežene situaci na ostří nože, to je řešení Harrisové, které vychází z mylného předpokladu jaký měl kdysi Napoleon či Hitler, že je možné Rusko porazit, je cestou světa do pekla.

Proto Trumpovo stanovisko, že musí být zastavena, aniž by řešila vítěze či poraženého je rozumné a bylo – li by zastřešeno politickou podporou prezidenta USA, mělo by šanci na úspěch.

 

 

 

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.