Jan Campbell: Prší, prší, len sa leje (2)
Jihokorejská tisková agentura Yonhap zase objasnila, že Severní Korea poprvé veřejně zveřejnila jedno ze svých zařízení na obohacování uranu. Soul se také domnívá, že Severní Korea by mohla zvážit provedení jaderného testu před listopadovými prezidentskými volbami ve Spojených státech, aby zvýšila svou důvěryhodnost. Zvýšení výroby jaderných zbraní indikuje neochotu Pchjongjangu skrývat svůj program obohacování uranu. Korejský institut pro obranné analýzy odhaduje, že Severní Korea má asi 80-90 hlavic. Kim Čong-un očekává, že v dlouhodobém horizontu bude mít 100 až 300 hlavic.
MMF a Rusko
Změna povahy signálů nezmění nic na skutečnosti, že Mezinárodní měnový fond (MMF) se po třech letech vrátí do Ruska v rámci pravidelných konzultací, které byly po začátku speciální vojenské operace Ruska na Ukrajině zastaveny. Pro představu o aktivitách MMF nabízím zkrácený přehled plánované týdenní činnosti, který ohlásila paní Julie Kozack, ředitelka odboru komunikace, MMF:
1) Generální ředitelka (GŘ) MMF Kristalina Georgieva se zúčastní neformálního zasedání Rady Ecofin, které se koná v pátek 13. září, v Budapešti. Během návštěvy Budapešti bude GŘ pořádat bilaterální setkání s několika protějšky. V týdnu od 23. září bude GŘ v New Yorku na 79. zasedání Valného shromáždění Organizace spojených národů. Během svého pobytu v New Yorku bude pořádat bilaterální setkání a účastnit se několika akcí. 2) První zástupce generálního ředitele, paní Gita Gopinath přednese ve středu 18. září v Bank of Ireland přednášku Whitaker. Koncept projevu bude k dispozici den předtím v tiskovém středisku MMF. 3) Zástupce generálního ředitele Bo Li navštíví v pondělí 16. září Astanu v Kazachstánu, aby se setkal s představiteli několika úřadů, jednal s různými zúčastněnými stranami, včetně studentů, a diskutoval o ekonomických vyhlídkách regionu. 4) Zástupce generálního ředitele Kenji Okamura bude v Mongolsku ve dnech 3. a 4. října, aby se setkal s představiteli několika úřadů. Jako by mu pro zprávu nestačila nedávná návštěva prezidenta Putina a oznámení návštěva předsedy Vojenského výboru NATO, admirála Robert Bauera. Ten před několika dny ohlásil svou návštěvu Mongolska na pozvání mongolské strany a zmínil, že Mongolsko je pro NATO spolehlivým partnerem již mnoho let?! Že by prezident Putin nevěděl o konání páté kolony? 5) V pátek 20. září vystoupí prezidentka ECB Christine Lagardeová s přednáškou na konferenci Michela Camdessuse o centrálním bankovnictví 2024, po níž bude následovat individuální rozhovor s výkonnou ředitelkou MMF Kristalinou Georgievovou. Konference se bude konat zde v sídle MMF ve Washingtonu, D.C. Doufám, že nám ČT něco k tomu a také Rusku řekne.
Příští týden zahájí MMF první konzultace s ruskými orgány o ekonomickém vývoji a politice od roku 2021. Otázka: Proč se MMF rozhodl podniknout tuto cestu právě teď? Během návštěvy v Rusku, která se uskuteční podle článku IV se delegace MMF setká s Xenií Judajevovou jako příští výkonnou ředitelkou z Ruska v MMF. Pro informaci nabízím reakci ředitelky odboru komunikace paní Kozack v neautorizovaném překladu autora příspěvku:
MMF a všechny naše členské země mají vzájemnou povinnost vést konzultace podle článku IV. Je to v našich článcích dohody. V případě Ruska je totiž hospodářská situace od invaze na Ukrajinu v roce 2022 mimořádně neklidná, což ztěžuje ukotvení konzultací podle článku IV, zejména pokud jde o výhled a politické rámce v krátkodobém i střednědobém horizontu. Nyní, když je ekonomická situace stabilnější, se obnovují konzultace s Ruskem podle článku IV, jak jsem řekla, v souladu se závazky jak fondu, tak členské země. Od 16. září se budou konat virtuální diskuse a poté tým odcestuje do Ruska na osobní setkání.
Připomínám, že Xenie Judajevová byla schválena vládou RF jako členka Rady MMF. Od 1. listopadu nahradí pana Možina, nejdéle sloužícího člena Rady MMF (nastoupil do funkce v roce 1996). Ten se mi jeví jako dobře připravený kandidát ne do týlové kuchyně, ale do první bojové linie speciální vojenské operace Ruska na Ukrajině. Proč? Protože tam nebude škodit Rusku v obnově a udržení suverenity své domoviny a prověří si zdraví svých kořenů a znalostí. Zda prezident Putin bude moci radikálněji ovlivnit rozhodnutí Centrální banky RF pod vedením Nabiullinové ukáže summit BRICS, který se bude konat v Kazani 22.-24. října.
Ideálně by měl překročit bod nenávratu k dolaru a urychlit digitální rubl a renmimbi. Tím vzít vítr z plachet vyhrůžkám USA na adresu velkých bank Číny a chamtivým zprostředkovatelům plateb mezi Čínou a Ruskem a vice versa. Očekávám, že summit BRICS bude senzační i ve světovém měřítku i jiných důvodů.
MMF a Ukrajina
Mezinárodní měnový fond požaduje, aby Ukrajina změnila celní kodex a posílila tak boj proti korupci, uvádí se v memorandu zveřejněném na webových stránkách MMF. Kromě toho MMF varuje před riziky při využívání výnosů ze zmrazených aktiv: Mezinárodní měnový systém bude v ohrožení kvůli rozhodnutí západních zemí používat příjmy ze zmrazeného ruského kapitálu.
Zítra během oběda (v sobotu 14. září) zástupce Litvy se bude tázat paní Georgievové, co to přibližování se Moskvě ve skutečnosti znamená? Naivní to pán z Litvy. Není ale sám. Lotyšský diplomat si dokonce myslí, že tento krok MMF nabízí prezidentovi Putinovi ekonomickou pomoc a zdání legitimity, protože EU a Spojené státy se snaží Moskvu izolovat. Zdůraznil, že tuto první misi významné mezinárodní organizace do Ruska po únoru 2022 by Moskva mohla využít k propagandistickým účelům, aby ukázala, že její izolace slábne. Opak je však pravdou.
I proto EK také plánuje poslat Georgievové dopis, který by měl být podepsán několika členy EU a který vyjádří znepokojení nad procesem, který podle všeho vede k normalizaci vztahů s Moskvou. S ohledem na vnitropolitickou situaci v USA, nabízející se vítěze prezidentských voleb a principy zahraniční politiky USA i ve vztahu k Evropě, dopis nikdo z vedení MMF nebude brát vážně. EU je již déle odsouzena k roli opraváře zbytku Ukrajiny bez odměny.
Na této skutečnosti nemění nic schválení další tranše ve výši 2,2 miliardy dolarů Ukrajině Radou výkonných ředitelů MMF, které bylo učiněno během čtvrtého přezkumu rozšířeného úvěrového rámce. V kontextu uvedeného doporučuji seznámit se s hlavními výsledky dvoudílné studie, kterou předložil před několika dny EK Mario Draghi pod názvem The future of European competitiveness, In-depth analysis and recommendations, a pokusit se odpovědět na otázku: Jak je možné, že po 79 letech míru v Evropě EU potřebuje na rekonstrukci dvakrát více peněz, než Marshallův plán pro rekonstrukci Evropy po ukončení druhé světové války?
Podle studie, Evropa, aby srovnala krok s rychleji rostoucími Spojenými státy americkými a Čínou, potřebuje svižnější a koordinované rozhodování, realistickou obchodní politiku a ohromné, dobře zacílené investice. Draghi mluví o potřebě investovat v současném stavu dalších 750–800 miliard eur (18,8–20 bilionů korun) ročně. Jinými slovy: Korupčníci mají dobré vyhlídky ve všech směrech.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1151x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.