Jan Campbell: Soros na mušce

30.3.2017 22:09
Když patrona nezasáhne cíl, viní střelec sám sebe, a ne jiné. Tak se chová moudrý člověk. Tím se mi jeví maďarský premiér Orbán. Ten nechal připravit na tělo Central European University (CEU) šitý zákon. Včera, ve středu byla předložena změna univerzitního zákona, byla nečekaně oznámena tisková konference, proto bylo na ulici i v kavárně CEU rušno.

Pro nezasvěcené uvádím, že CEU je panem Sorosem založený a jeho Open Society Foundations (OSF) finančně podporovaný projekt. Svého času měl být realizován v ČR. Dnes lze konstatovat, podobně jako v případě dostavby Temelína s pomocí v bankrotu se nacházející americké společnosti Westinghouse, že ČR má o dva problémy méně. Ukrajina, Bulharsko a podobné rusofobní státy mají o další problém více. Westinghouse se přepočítal nejenom, co se týče konsolidace financí a outsourcingu, tj. plné závislosti od subdodavatelů kvůli nevlastnění výroby. Ale i co se týče psychologie a ochoty Japonců platit a Jižní Koreje, poslouchat USA a koupit zbankrotovanou společnost s penězi zhýčkaným managementem. Pan Soros se přepočítal nejenom, co se týče vlivu zakládajícího práva univerzity, amerického a maďarského, ale i co se týče větru nesoucího s sebou politické změny, a s nimi spojené finanční náklady. Oč se jedná v předloze změny zákona?

Vysoké školy, univerzity, jejichž zakladatelem je instituce nesídlící v EU, v případě CEU je to stát New York, musí být také vysokou školou, nebo univerzitou akreditovanou ve státu, kde sídlí zakladatel. Toto je finanční stránka návrhu změny zákona, kterou nemůže ani pan Soros ignorovat. Nemateriální stránkou návrhu změny zákona je běžná praxe amerických univerzit: americké univerzity v zahraničí nemají, a proto neprovozují vlastní kampus v USA. Tuto skutečnost také nemůže pan Soros ignorovat. Do třetice všeho dobrého a zlého: pracovní povolení pro lektory a personál, jestliže nemají občanství členského státu EU. Kdo řídí a učí na amerických univerzitách v zahraničí, ví i vrabec na střeše. A aby toho nebylo málo, návrh změny zákona nedovoluje maďarskému právnímu subjektu zahraniční univerzity vydávat ne-evropské diplomy. Tento bod protiřečí dosavadní OECD praxi. Ta ale pro stát a vládu Maďarska, k jejich štěstí, nic neznamená. Vezmu li na zřetel, že navrhovaná platnost změny univerzitního zákona se vztahuje na více než 24 podobných zahraničních institucí v Maďarsku, nabízející mimo jiné osvětu v demokracii, jedná se o zátah opony, umožňující se věnovat přestavbě vzdělávací scény. Doprovodný šum tzv. svobody vědeckého vzdělání a výzkumu a velvyslanectví USA vyprší stejně rychle, jako bublinky u nekvalitního šumivého vína.

Zákonodárná aktivita Maďarů, podobající se aktivitě Rusů, v poslední době, co se týče Svědků Jehova, má potenciál k šíření, podobný tomu, jaký mají virusy. Makedonie, Srbsko, Rumunsko a kdo ví, který ještě stát, mohou následovat. Především tehdy, potvrdí li se podezření iniciativ blízkých vládám, z nichž jednou je, na příklad De-Soroisierung, že anti-korupční policie mnohých z uvedených států je řízena, nebo přinejmenším ovlivňována strukturami pana Sorose. Samo-obohacování elit třetí a čtvrté ligy s pomocí NGO pana Sorose a podobných, arogance a současná rostoucí chudoba občanů a nezaměstnanost mladých se proto dříve či později odrazí na intenzitě falšování výsledků voleb, růstu protestů a násilí současných mocných – bezmocných. Souhlasu netřeba.


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.