Jan Campbell: V Praze je blaze

campbell ilustrace
5.6.2024 14:39
Z respektu ke staronové lásce a ve formě výjimky jsem zhlédl představení duetu Nerudová – Turek pod vedením rádoby-moderátorky, které mělo být reklamováno jako Děs – běs a ne jako předvolební diskuze. Představení bylo daleko pod úrovní amatérského divadelního spolku Děs – Běs, nebo práce malé chovatelské stanice v Moravském krasu, která se zabývá chovem nejmenšího ovčáka-belgického plemene Šiperka. Fenka je sportovní povahy i vzhledu a divím se, proč na ní, nebo na povídku S. Kinga-1922 (Černočerná tma), nedošla řeč u paní Danuše.

 Včera jsem měl radost

A přitom jsem se obohatil na semináři zvaném Církev a Druhá republika. Obsahově kvalitní vědecký seminář se konal v Arcibiskupském paláci za účasti Dominika kardinála Duky (1943) a jeho následníka, arcibiskupa pražského Jana Bosco Graubnera (1948), 25. primase českého. Byla to má v pořadí třetí účast na podobných vědeckých seminářích Arcibiskupského paláce.

Poslední se konal v lednu 2021. Napsal a zveřejnil (30. ledna 2021) jsem pod názvem-Autonomie – kooperace – svoboda, příspěvek věnovaný inciativě Dominika kardinála Duky v době pandemie (strachu z) Covid – 19. Konference nazvaná - JUDr. Jan Jiří Rückl, život a doba, měla připomenout životní osudy a působení JUDr. Jana Jiřího Rückla, ale současně zdůraznit, že katolická církev se aktivně zúčastnila budování nového československého státu ve složité a církvi nepříznivé době mezi dvěma světovými válkami. V podobné situaci se nachází církev i Česká republika dnes v době antropologické války. Ta se licoměrně, pokrytecky, neupřímně, falešně a lživě nazývá boj proti imperiálnímu Rusku a za demokracii.

Připomínám, že pokrytectví je popsáno ve starozákonní Knize žalmů a mnohem častěji v Novém zákoně. Popis licoměrnosti používal z evangelistů nejvíce sv. Matouš. Dle jeho slov Ježíš Kristus pranýřoval nejenom skrývání zlých úmyslů, ale také na odiv stavěnou zbožnost. Ta však nebyla skutečnou vírou v Boha, ani vírou jako takovou. Ví o tom něco naši političtí vůdci, četli Karla Čapka a další velikány té doby?

Chci věřit, že referát Michala Pehra (ÚSTR), Roberta Letze (Uni Komenského Bratislava), Miroslava Kunštáta (FSV UK Praha), Martina Baruse (Archiv Litoměřického biskupství) a dalších, které nejmenováním zde nechci v žádném případě urazit, včetně referátu moderátora JUDr. Jan Kotouse, budou brzo zpřístupněny veřejnosti a nabídnuty ve zkrácené formě přepracovaným představitelům výkonné moci České republiky s krátkou historickou pamětí. Proč? Protože nacismus, (Mnichovská) zrada, druhá republika, křesťanství, judaismus, pravoslaví, majetkové vztahy a následky proradnosti jsou témata více než aktuální, která zastiňuje hříšně předražené evropské divadlo typu Nerudová – Turek & Co.

Dnes (5.6) zahajuje práci SPIEF-2024

Hlavním tématem 27. St. Peterburgského mezinárodního ekonomického fóra je "Formování nových center růstu jako základní kámen multipolárního světa". Nevím, zda se SPIEF-2024 oficiálně účastní ČR. Připomínám jenom, že přihlášených účastníků je více než 18.600 ze 136 zemí, firem více než 3.400, které budou vystavovat v 66 halách na celkové ploše 100 tisíc m2 a diskutovat se bude na cca 150 témat a jednat během 218 zasedání.

Množství smluv uzavřených na SPIEF-2024 může činit 4-5 bilionů rublů, odhadli odborníci oslovení Izvestija. Připomínám, že v roce 2023 byly podepsány transakce za 3,8 bilionu. Smlouvy podepsané na této akci hrají klíčovou roli při vytváření udržitelných obchodních vztahů, otevírají nové trhy a stimulují investiční aktivitu. Omán obdržel čestný status hostující země. Hlavním tématem bude "Suverénní rozvoj je základem spravedlivého světa". V kontextu budování nového řádu země hledají růstové body a takové velké akce v tom pomáhají.

Od 5. do 8. června budou účastníci diskutovat na zmíněné hlavní téma a o místě a roli Ruska ve vznikajícím multipolárním (podle osobního hodnocení multiblokovém) světovém řádu, o podmínkách rozvoje mezinárodních vztahů a o nových ekonomických vůdcích (!), kteří mohou nabídnout alternativu k tradičním centrům vlivu.

Klíčovou událostí SPIEF bude plenární zasedání a vystoupení ruského prezidenta Putina. Bude se konat 7. června. Bilaterální akce se budou konat ve formátu obchodních dialogů se zahraničními partnery. Patří mezi ně EAEU-ASEAN, Rusko-Afrika, Rusko-Latinská Amerika, Rusko-Čína a Rusko-Jižní Afrika. Hlavním hostem SPIEF bude bolivijský prezident Luis Arce. Svou účast na fóru potvrdili také zimbabwský prezident Emmerson Mnangagwa, šéf Republiky srbské Milorad Dodik a prezident Abcházie Aslan Bzhania, premiéři a ministři několika států.

Podnikatelský program fóra bude zahájen zasedáním za účasti guvernérky centrální banky Nabiulliny, ministra financí Siluanova, zástupce vedoucího prezidentské kanceláře Oreškina a vedoucího Ministerstva hospodářského rozvoje Rešetnikova. Hlavním tématem bude domácí ekonomika a hlavní otázkou: jak naplnit prezidentovy příkazy a jak dostat Rusko do první čtyřky z hlediska parity kupní síly. Stojí za zmínku, že zasedání se bude konat těsně před zasedáním ruské centrální banky, které je naplánováno na 7. června.

Tradičním doplňkem programu bude kulturní část. Dnes, 5. června bude v rámci SPIEF otevřen muzejní komplex Mincovna. Večer 6. června zazní na Palácovém náměstí melodie z oper "Evžen Oněgin" a "Piková dáma", baletu "Labutí jezero", klavírních cyklů "Čtvero ročních dob" a "Dětské album" Petra Čajkovského. Klíčovou událostí bude koncert 7. června. Překvapením pro mnohé bude Vjačeslav Gennadievich Butusov (1961), ruský písničkář a skladatel. Byl hlavním zpěvákem skupin Nautilus Pompilius a U-Piter. Od roku 2019 hraje ve své skupině "Orden Slavy".

Dalším překvapením bude na SPIEF minerální voda Aurus. K mání v množství 100 milionů lahví bude korporátnímu segmentu v roce 2025. Za jakou cenu, nevím. Předpokládám, že bude na úrovni vodky. Výrobce minerální vody Aurus, Molecules Aqua totiž tvrdí, že se voda získává v hloubce 400 metrů z artéské studny v Severní Osetii, a že skleněná láhev na vodu je vyrobena z křišťálově čistého skla Ultra Flint. Voda se získává z ložiska, které se nachází v ekologicky čisté oblasti Ardon, v podhůří Velkého Kavkazu, a které je chráněno před antropogenními vlivy.

Uvedená fakta a hlavní téma SPIEF odrážejí posun světa směrem k multipolaritě nejen v geopolitickém, ekonomickém, ale i kulturním smyslu. V Praze, kde se žije ještě blaze, ale draze, politici, spekulanti a zrádci sní o tom, že se nic neděje, že někdo je zachrání při životě, nebo podle modifikovaného textu podle Hašlera, Čí je Praha? Naše! Nebo zradou a prodejem. O tom také byl včerejší vědecký seminář, o tom je dnešek a o tom bude řeč i zítra, naplní-li se Dantova slova (1265-1321): „Optimismus byl vždy zachráncem lidstva.“  

 

 

 


Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.