Jiří Vyvadil: EU selhala…

3.1.2021 12:53
Každý z nás má na EU a její činnost rozdílné představy. Nejsem ekonom, ale eurozóna z hlediska překování důsledků pandemie, si vede z celé EU rozhodně nejhůře. Ještě hůře to dopadá při vytváření atmosféry důvěry a spolupráce jak dovnitř EU, tak i mimo.

Trvalá šikana Maďarska či Polska kvůli údajnému porušování principů právního státu je až komická, když mnohem závažnější pochybení lidských práv při potlačování hnutí Žlutých vest představovalo policejní násilí ve Francie, a zřejmě ještě závažnější  pochybení při uložení mnohaletých žalářů politickým vůdcům Katalánska, kteří se jen domáhali práva na sebeurčení, které jim – jen tak mimochodem - odmítlo přiznat i  španělská Frankova diktatura. A to nemluvím o sankcích proti Rusku jako na běžícím páse. A to nemluvím o zjevných neúspěších, jako debaklum při podpoře puče proti prezidentovi Madurovi ve Venezuele. kterému odňala uznání jeho prezidentského úřadu, ovšem on si vládne ať se Západ, a tím i EU staví na hlavu, jak chce. Podobný výsledek  přinesla  barevná revoluce, čili pokus o odstranění prezidenta Lukašenka V Bělorusku, do kterého EU tolik investovala a kde Vladimír Putin, jehož rozhodující vliv se prokazuje i v předchozích případech bez známky zvýšené námahy prostě Lukašenka udržel a Západ opět pohořel a mohl bych pokračovat.

No ukazuje se, že jak v politické i ekonomické sféře zrovna EU pšenka nekvete.

Horší je, že EU touží po často nebezpečné centralizaci i tam, kde jí to nepřísluší a navíc to dopadá šeredně.

EU si vzala za své objednávku, zajištění a distribuci vakcín proti koronaviru.

Zatímco posílá do jednotlivých členských zemích v podstatě nepatrné množství vakcín po tisících, Izrael plánuje očkovat takové množství, že na konci ledna už by měly být naočkovány  dva milióny a na konci března čtyři milióny Izraelců. Stejně tak ve Velké Británii bylo již naočkováno 600 000 osob a obdobně je tomu například v Rusku.

Jde samozřejmě o boj s časem. Britští odborníci zjistili, že pokud by se Velká Británie měla vyvarovat 3. vlně, musel by se počet očkování pohybovat kolem 2 miliónů za týden. Při stávajícím tempu, které jak vidíme je velmi slušné a pro nás téměř nepředstavitelné, Britové očekávají, že vakcinace celé Velké Británie bude trvat dva roky.

A o to jde. Tempo, které vinou Evropské unie nasadily členské země EU je smrtelně pomalé a zjevně covid 19 se bude stále dramaticky šířit, včetně stálého nárůstu úmrtí a totálního zahlcení zdravotních zařízení.

Neřešme ty, kteří očkování odmítnou, to je jejich problém a protože zároveň neuznávají covid 19 jako onemocnění, vždyť je to jen chřipečka, stát by měl stanovit, že náhrady lékařské péče půjdou k tíži těchto popíračů. To je spravedlivé. 

Ale co s tou Evropskou unií? Proč už V4 nevyzvalo k mobilizaci, aby byla svolána mimořádná Rada, aby Komise přestala řešit blbinky a soustředila na maximální zvýšení dodávek.

To je hlavní výzva pro EU. Zatím tragicky selhává.

jiri-vyvadil
Vědět, co v politice nastane, mě baví...

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

Lubodoc

Až na ten konec vcelku dobrý.Ono je třeba rozlišovat mezi popíráním existence viru a nedůvěrou ve vakcíny,které jsou ušité moc rychle.Mně to připadá jako závod,kdo bude nejdříve rejžovat

Dona

Som sklamaná, že ste sa pridal k fanatikom vakcinácie a podporujete prenasledovanie, či trestanie tých, ktorí vakcínu odmietnu. Niet človeka, ktorý by si neplatil zdravotné poistenie. Pracujúci zamestnanci ani nemajú inej možnosti, lebo im zamestnávateľ odvody strhne z výplaty. Za posledných 30 rokov  budovania trhového hospodárstva privatizáciou a podporou podnikateľského prostredia - sú to práve živnostníci, podnikatelia a rôzni zamestnávatelia, ktorí nepoctivo odvádzajú štátu odvody za svojich zamestnancov.

Keď prostý zamestnanec, alebo dôchodca, ktorý celý život platil štátu dane a odvody -  nedôveruje vakcíne, nenechá sa očkovať, toho chcete takto nekresťansky a neľudsky trestať ? 

Podnikateľ, manažér, politik, sudca.....  , má dostatok prostriedkov na zaplatenie zdravotnej starostlivosti kedykoľvek - už 30 rokov. Keby si táto skupina platila zdravotnú starostlivoť zo svojho mešca, bez účasti zdravotných poisťovní - a ešte investovala do stavby nemocníc, krematórií, nákupu moderných prístrojov - a nevyniesla zisky do daňových rajoch .... aktuálna situácia by inak vyzerala.

Kto ožobračuje štát ? Chorý zamestnanec,  chorý dôchodca, matky s deťmi....? Alebo ten, čo tvorí zisky na úkor zamestnanca, štátu ?

Vo všetkom sú výnimky.