Karel Horák: Nováčci nebo provařenci?

obrazek
15.9.2013 11:33
Já už se v tom pomalu nevyznám. Jeden den se v novinách dočtu, že strany vysílají do voleb „veřejnosti neznámé“, nebo „veřejnosti málo známé“ kandidáty. A je to špatně. Nevíme prý, co od nich máme čekat. Druhý den nejlépe v těchže novinách žehrají, že kandidují staré známé tváře, v politice sice zkušené, ale s přímým podílem na rozvalu země za poslední roky. A to je taky špatně. Jsem tedy na rozpacích, koho tedy vlastně voliči berou a koho mají strany do voleb vyslat. Je to o neokoukanosti? Důvěře, nebo nedůvěře? Nebo snad o opojení z ostentativně prezentovaného odhodlání?

Samozřejmě noví a neokoukaní lidé, jsou-li profesionály a odborníky, mohou do politiky, zvláště té nejvyšší, kde se doslova zakořenily celé elity, přinést mnoho pozitivního. Jenže – kdo je zná? Kdo jim vůbec dá nějakou příležitost představit se, sdělit své názory, uplatnit se v diskuzi, otestovat své schopnosti? 

To raději média budou donekonečna dávat prostor „provařencům“. Takový Miroslav Kalousek i kdyby slíbil ráj na zemi, bude u mne typický provařenec, kterému už neuvěřím vůbec nic. TOP 09 a ODS se vůbec v nynější kampani předhánějí, kdo vymyslí atraktivnější program. Jedna bombastická a samozřejmě zcela převratná vize střídá druhou. Jen bych si dovolil zeptat se jich, co jim bránilo, aby s nimi přišli v uplynulém volebním období. Místo toho cucali z lidí peníze až na dřeň, stát zadlužili do bizarních čísel a chovali se k němu jak zlatokopové na Klondiku. To si myslí, že jsme to snad zapomněli a že jim vůbec ještě někdo může uvěřit? Že už jsou jiní? Silně mi tak připomínají dinosaury z politbyra KSČ v letech přestavby. Ti přece také náhle popírali své kroky, které ještě včera hájili se zaťatými zuby.

Ačkoli se snad všichni shodujeme na tom, že tzv. výzkumy volebních preferencí jsou zcela neobjektivní a nedůvěryhodné, opět se chystají ve veřejnoprávní televizi předvolební debaty odvislé právě od těchto nejistých kritérií. Kandidáti, kteří by měli co říci, jsou neokoukaní a „noví“, zůstanou opět mimo, veřejnosti neznámí. Provařenci tam ale zasednou opět. Spolu s nimi „komety vzor 2013“, tedy strany, které stejně jako Věci veřejné před třemi lety voliče omámí, aby pár jejich poslanců hrálo ve Sněmovně stejně tragickou roli jako veverky. Ostatně není náhoda, že právě jejich kádry kandidují znovu, právě v dresu oněch komet. 

Český volič není hloupý, ale je naprosto nevyzpytatelný. Dá se utáhnout na vařené nudli nejvulgárnějšího populismu. Nečte programy, nenutí média, aby představila malé strany a jejich kandidáty. Je schopen například dát svůj hlas politické straně jen proto, že za ni kandiduje Daniel Hůlka. Panebože! Kdo z nás kdy slyšel Daniela Hůlku vyslovit sebemenší politický názor? A levicový k tomu! 

Točíme se tak stále v kruhu. Rozhoduje nikoli kvalita, ale obecná známost kandidátů. Proto ani tyto volby nic nového nepřinesou a frustrace z politiky se jen prohloubí. 

karel-horak
Stínový ministr spravedlnosti za LEV 21. Jeden ze zakladatelů studentské právní poradny při stávkovém výboru PFUK v listopadu 1989. Od počátku roku 1991 do roku 1994 působil v Litoměřicích na tamním okresním soudu, v roce 1992 byl jmenován soudcem. V období červen až srpen 1994 jej ministr spravedlnosti přidělil k mezinárodněprávnímu odboru Ministerstva spravedlnosti. Na počátku roku 1995 byl ministrem zahraničí jmenován do funkce generálního konzula ve Slovenské republice. Zastupitelský úřad – generální konzulát v Košicích – vedl až do listopadu 1997. Od roku 1998 do roku 1999 pracoval na Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ve funkci ředitele odboru rezortní kontroly. Od září 1999 vykonává advokacii. Na III. Sněmu České advokátní komory v roce 2002 byl zvolen náhradníkem představenstva ČAK. Členem politické strany národních socialistů LEV 21 se stal v listopadu 2011. Kromě stínového ministra spravedlnosti je členem předsednictva strany, členem legislativní rady a 1. místopředsedou krajské organizace Praha.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

cernik

Za Dana Hůlku může Schwarzenberg!
Když si vzpomeneme na opravdu odpudivé a servilní projevy podpory od celebrit vůči K. Schwarz.,
pak je skoro jasné, že M. Zeman "musel" ve svém okolí mít také nějaké ty celebrity.
A moc na výběr neměl, bohužel.
Čili se musí hledat nějaké řešení. Někde v zákoně o volbách.
Říci, že takto je to špatně, a pak úuff a nic a konec je ještě horší.