Ledy se hnuly…

17.3.2020 11:16
Postupně nám došlo, že bezmála každodenní televizní exhibice ve formátu „vanmenšou“ s několika oleandry problém s epidemií nevyřeší. Nekonečná řada falešných slibů ohledně ochranných prostředků nás nejprve pobouřila, ale nakonec v nás probudila vlastní iniciativu a rozhodli jsme se pomoci si sami. Iniciativa lidí se šíří společností a zdaleka už se neomezuje jen na shánění a šití roušek a míchání dezinfekčních prostředků všeho druhu. Začínáme si opravdu pomáhat a využíváme přitom moderních technologií, ale i starých osvědčených postupů. Je to opravdu příjemný pocit nehledě na složitou a krizovou situaci.

Jestli lze tedy vládě něco vytknout, mimo to, že příliš podléhá nutnosti vést při řešení skutečně vážného problému volební kampaň svého šéfa, tak je právě to, že vystupovala jako spasitel, někdo, kdo všechno zařídí, nakoupí a přiveze. Až výkřik premiéra, že osobně rozveze respirátory jaké nejen svět, ale ani nikdo jiný neviděl, ukázalo i méně bystrým že odtud záchrana ani spása opravdu nepřijde. Následovalo komplementární prohlášení ministra zdravotnictví, že těch respirátorů chybí jen asi milión. Především tam, kde jsou třeba nejvíce. Nedělní výtok slov z premiéra na Primě byl jen pověstnou třešničkou na dortu.  

Vláda měla od počátku celé „akce koronavirus“ promyšleně probouzet iniciativu lidí, vtahovat je do řešení problému. Obracet se k lidem s opravdovým zájmem o spolupráci, přesvědčovat je, že bez nich to nepůjde. Že jsou důležití nejen jako objekty, ale především subjekty celého problému a jeho řešení. Dnes nás vyzývají k nošení roušek, dokonce to nařizují, ale sami nadále vystupují v televizi okázale bez nich. Snad to bude nadále lepší, žádná vláda demokratické země se totiž nemůže při řešení jakéhokoliv problému obejít bez lidí a nedemokratické postupy věci jenom zhoršují. To, co si mohou dovolit jiné režimy s jiným politickým společenským a kulturním zázemím není možné aplikovat v Evropě a u nás především.

Přes veškeré administrativní zákazy a restrikce je naším úkolem být dobrými sousedy svých spoluobčanů a především zůstat lidmi…

Nebudu vládu kritizovat, protože zvládá něco neočekávaného, velkého rozsahu, opravdovou „talebovskou“ černou labuť. Předchozí vlády páchaly na systému civilní obrany a našem povědomí o něm jedno zvěrstvo za druhým a tu současnou postavily do obtížné situace. Přes to platí elementární pravda, že žádnou krizi nelze skutečně vyřešit ani řešit bez těch, kterých se tato krize týká…

Snad si to vláda konečně uvědomí…  

 

ladislav-zak
Krizový manažer. Absolvent Fakulty strojního inženýrství ČVUT Praha a Právnické fakulty Vysoké školy privatizace a podnikání v Moskvě. Další studia na MFF UK Praha, VŠST Liberec, doktorandské studium ČVUT a vědecká aspirantura na Vysoké škole privatizace a podnikání v Moskvě u profesora Vitalije Koškina.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Komentáře

paysan

Koho zajímá skutečnost mediální a opoziční telenovely Česká vláda a roušky, by si měl přečíst: https://www.seznamzpravy.cz/clanek/operace-cinska-rouska-za-kulisy-obri-logisticke-akce-93854

ivan

Jen tak na okraj ,předehra k dnešnímu stavu v ČR infekce koronavir-máme  zodpovědnou vládu ?

vládní dovolená 10.2.-15.2.020 (vrchní kašpar na dovolené v Alpách)

jednání vlády  17.2.020 - koronavir nebyl na programu jednání

        "     "      24.2.020 -       "            "      "       "            "

1.3.020  v ČR první případ koronaviru

jednání vlády 2.3.020 - koronavir nebyl na programu jednání

      "        "    9.3.020 - info ministra  o opatřeních MZdrav v souvislosti se šířením koronaviru

Je vidět , jakou vláda ČR  měla starost o ochranu obyvatelstva před koronavirem-neskutečná nezodpovědnost ! Poté následovalo po každém jednání vlády ČR  PR vrchního vládního kašpara.