Ledy se hnuly… II.
Ukázalo se, jaký potenciál má tato země ve svých lidech. To, čeho jsme svědky, je jasnou výzvou k tomu, abychom společně přemýšleli o masové podpoře iniciativy obyvatel české republiky a nejen proto, abychom jim zachovali jejich životné standard, ale abychom posílili to, co se nazývá hrubým národním produktem (HNP). Na rozdíl od HDP, které, zhruba řečeno, zahrnuje produkci toho, co je vytvořeno na území České republiky, pak HNP je souhrn produkce našich fyzických i právnických osob, ať již působí kdekoliv. Pokud je mezi nimi velký rozdíl v neprospěch HNP, pak to svědčí nejen o malé soběstačnosti, ale především o malé životaschopnosti společnosti s nízkým HNP, protože jenom vlastní rozvoj dává možnost rozvíjet se komplexně od základní vědy až ke spotřebě…
Koncepce HDP naopak nutí spokojit se většinově s pozicí „čertů nižší kategorie“. Klasickou ukázkou je vypnutí výroby v nadnárodním „automotivu“, který za potlesku a podpory odborů poslal do existenční nejistoty desetitisíce a statisíce drobných domácích dodavatelů a příslušníků jejich rodin. Navíc je patrné, že pozice, kdy nejsem schopen mít vlastními silami zabezpečenu ani kritickou infrastrukturu a musím se vydávat na milost a nemilost cizí moci, ať již jde o roušky, energetické zdroje nebo komponenty sítí 5G, není dvakrát komfortní a přes veškeré úsilí to roztočením domácích šicích strojů dlouhodobě nevyřešíme. Je to sice akce Dynamo II., Měli bychom si uvědomit, že správně je to jinak…
Vůbec tady nejde o nějaké izolacionistické, socialistické nebo dokonce nacionalistické tendence, před kterými horem dolem varují Ti, pro které je závislost na jakýchsi „vyspělých liberálních demokraciích“ nejen denní dávkou emocí, ale doslova jehlou spásy… Zřejmě se ukáže, že česká staletá neokázalá demokratická tradice uchová naši demokracii v lepším stavu než ty, ke kterým se upírají zraky některých našich spoluobčanů a podstatné části elit podobně dětinsky, jako se vpíjely zraky předchozích generací do katalogu OTTO a Neckermann nebo do střihů z Burdy. Jde o to, abychom se společně pustili do vytváření trochu jiné společnosti, která bude mít ve svém genetickém kódu méně rizikových faktorů, především riziko dálkového obchodu. Pokud bych měl přijmout rozdělení rizik podle Jarreda Diamonda v jeho knize „Kolaps“, pak snížení vlivu dálkového a mezinárodního obchodu vůbec povede k větší úctě ke zdrojům, které máme doma, včetně samozřejmě těch přírodních a jejich uvážlivému a efektivnějšímu využíváni. Z velkých rizik pak zůstanou nepřátelští sousedé, změna klimatu a přírodní katastrofy. Politika míru je dnes pro naši zemi nutná a klíčová, na změny klimatu je možné se v podmínkách péče o rozvoj HNP připravovat rozhodně úspěšněji, stejně jako zlepšovat krizové řízení a následně na to celou veřejnou správu.
Pokud už se tedy ledy hnuly, nedopusťme, aby se na náš rybník zase vrátily a sevřely život v něm jenom proto, aby pár vyvolených na něm mohlo hrát pólo jako na onehdy na Štrbském plese a několik dalších jim mohlo u této kratochvíle dělat slouhy a tvářit se jako bossové. Politováníhodné je pak zejména nadšené diváctvo, které se cítí být při pohledů na skotačící elity součástí globálního byznysu a přitom jenom kupuje předražené drobky z panského stolu, který ani nikdy nezahledlo…
Mráz dnes přichází z prostředí finančního kapitálu, velkých korporací a bank.
Nechť se tedy ledy nejen pohnou, ale též pominou…
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1496x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.