Stará pohlednice…

20.2.2016 23:46
V letadle z Minsku do Prahy se mi dostal do ruky neobvyklý barevný palubní žurnál, dvouměsíčník „Sojuznoje gosudarstvo“, který je věnován společnému svazovému státu Běloruska a Ruska a dění v něm. Mimo obvyklých projevů a prezentací osobností politiky, byznysu a kultury nebo přírodních krás mne zaujala barevná reprodukce století staré ruské válečné pohlednice s agitační básničkou. Pokusil jsem se ji zachytit na mobilní telefon.

Na obrázku je ruský voják, který se raduje z toho, jak Willi (císařské Německo) s Francem (Rakousko-Uhersko) před sebou nastrkávají proti Rusku Turka, protože v této konstelaci je bude moci probodnout bajonetem všechny tři najednou. To je zhruba také obsah básničky uprostřed obrázku, zatímco současný komentář vlevo nahoře říká, že tenkrát před sto lety byla turecká otázka pro Rusko stejně ostrá jako nyní.

To je vše. Komentáře a dosazování současných jmen za Williho a France ponechám na laskavém čtenáři. Jen bych rád připomenul, že tenkrát, stejně jako teď, šlo o hru se smrtí milionů lidí, i to, že současní vůdci Německa a Evropy jsou nepochybně ještě větší hlupáci, kašlající zvysoka na naše životy, než tehdejší císaři Evropy, která ještě „tančila valčík.“ Dlužno podotknout, že ani Rusko své uvažování a náchylnost k přímočarým řešením bez ohledu na oběti v průběhu staletí moc nemění…

Byl bych se snad málem dal svými představami zneklidnit, ale teď když vím, že Willi s Francem budou mít s Turkem mimořádný summit a Bohouš to celé ohlídá, jsem mnohem, mnohem klidnější. Jenom, aby se zase neřadili do zákrytu, protože to by se mohlo Bohoušovi stát, že by byl konečně vpředu…

ladislav-zak
Krizový manažer. Absolvent Fakulty strojního inženýrství ČVUT Praha a Právnické fakulty Vysoké školy privatizace a podnikání v Moskvě. Další studia na MFF UK Praha, VŠST Liberec, doktorandské studium ČVUT a vědecká aspirantura na Vysoké škole privatizace a podnikání v Moskvě u profesora Vitalije Koškina.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.