V Německu propadá do chudoby stále více rodin
Vyplývá to z průzkumu pracovní skupiny dluhového poradenství obou sdružení. Jak ukazuje průzkum, více než dvě třetiny dotázaných poraden zvýšily počet dotazů ve srovnání s obdobím před pandemií. V některých případech vzrostla poptávka o více než 30 procent. Především trvání pandemie se pro mnoho lidí stává problémem, říká Loheide: "Na začátku pandemie se mnoho lidí dokázalo udržet finančně nad vodou prostřednictvím rezerv nebo soukromě vypůjčených peněz. Mezitím však mnozí již nekompenzují své předlužení, protože k cenám potravin se přidružily rostoucí náklady na energie, kdy současně se raketově zvyšují ceny pohonných hmot.
V Německu je soukromá domácnost považována za předluženou, pokud její příjem nestačí na zaplacení účtů a financování každodenního života. Za hybnou sílu tohoto negativního vývoje považuje Charita především růst cen energií v posledních měsících a rostoucí náklady na účinnou klimatickou politiku. Zvýšená poptávka po poradenství byla způsobena u více než čtvrtinou poradenských center kvůli úvěrům, nájmům a dluhům za energie.
Mnohem více lidí než dříve se informuje na možnosti sociální výpomoci a potřebuje pomoc s vyplněním potřebného certifikátu. S účtem na ochranu proti exekucím je osobní kredit chráněn proti zabavení až do částky kolem 1180 eur, což umožňuje postiženým osobám platit nájemné a elektřinu. Nastávající prezidentka Německé charitní asociace Eva Welskop-Deffaová proto vyzvala ke kompenzačním opatřením, jako je klimatický bonus: „Nepožadujeme pouze adekvátní financování dluhového poradenství a pokračování bezplatného energetického poradenství pro nízkoenergetické společnosti od nastupující semaforové kolice, protože o více než 40 procent stouply v některých případech platby u osob samostatně výdělečně činných a pracujících na zkrácený úvazek.
Diakonie a Charita proto volají po rozšíření přístupu k dluhovému poradenství neziskových organizací, například pro zaměstnance a živnostníky: „Bez odborné podpory se řada z těchto lidí z předlužení nedostane. Naléhavě potřebujeme více kapacit v poradnách sociálního dluhu Zaměstnanci zde pracují nad limit, a to nejen kvůli pandemii,“ vysvětluje Rada pro sociální politiku Diakonie Deutschland. Podle atlasu dlužníků roku 2020 bylo do počtu předlužených spotřebitelů zahrnuto kolem 6,85 milionu. Autoři Atlasu dlužníků nicméně již vloni varovali před rostoucí zadlužeností, zejména u nízkopříjmových domácností. Přitom nižší sociální vrstvy nemají žádné nebo jen velmi malé finanční rezervy a zápornou míru úspor a proto se nyní stále více zadlužují.
- tisk
- přeposlat emailem
- sdílet
- uložit jako oblíbené
- 1104x přečteno
Komentáře
Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.