Situace hrozí výbuchem, je třeba zmírnit napětí

24.6.2021 11:16
Ruský ministr obrany Sergej Šojgu včera ve svém projevu na Moskevské mezinárodní bezpečnostní konferenci uvedl, že situace v Evropě hrozí výbuchem, a že je třeba učinit kroky ke zmírnění napětí. Šojgu obvinil NATO, že se změnilo v „globální alianci“ s cílem zadržet Rusko a Čínu.

Šojgu zdůraznil, že země NATO zvyšují své rozpočty na obranu.Zhodnotil, že summit NATO v Bruselu dne 14. června se stal „potvrzením transformace NATO z regionální aliance na globální vojensko-politickou alianci“, jejímž cílem je ovládnout Rusko a Čínu.

Ve vystoupení ministra obrany také  zaznělo, že   Rusko navrhuje, aby se vojenská cvičení konala dále od jeho hranic.

Ruský prezident Vladimir Putin v poselství účastníkům konference, kterou každoročn pořádá ministerstvo obrany,  obvinil NATO z odmítnutí zvažovat návrhy Moskvy na zmírnění napětí a snížení rizika incidentů.„Rusko nemůže nebýt znepokojeno pokračujícím posilováním vojenského potenciálu a infrastruktury NATO poblíž našich hranic,“ uvedl Putin. Vyjádřil naději, že „nakonec zvítězí zdravý rozum a vůle rozvíjet konstruktivní vztahy s Ruskem“.

Putin rovněž zdůraznil, že Rusko nikdy nezapomíná na svou odpovědnost za bezpečnost a rozvoj sousedních zemí, s nimiž je „úzce spojeno historickými, kulturními a mezilidskými vazbami“.  Ujistil, že ruské orgány mají v úmyslu dále přispívat k deeskalaci regionálních konfliktů a k posílení míru a stability na kontinentu.

 

Ilustrační foto: S.Šojgu a V. Putin

 

 

 Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.