Szijjártó: Jaderná kapacita zajistí bezpečnost a konkurenceschopnost

Szijjártó
26.9.2023 09:26
Pokud nedojde k velkému nárůstu jaderné kapacity, nezlepší se konkurenceschopnost a energetická bezpečnost Evropské unie a nebudou splněny její klimatické cíle, řekl v pondělí ve Vídni na valném shromáždění Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) maďarský ministr zahraničních věcí a obchodu Péter Szijjártó.

Podle jeho vyjádření Evropa prožívá „největší ekonomickou, bezpečnostní a energetickou krizi“ posledních desetiletí a jediný způsob, jak zlepšit její konkurenceschopnost, zaručit energetickou bezpečnost a udržet své ambice v oblasti ochrany životního prostředí, je zvýšit jadernou kapacitu, to znamená vyrábět dostatek energie levně a bezpečně.

Szijjártó uvedl, že roční produkce 440 světových jaderných elektráren se rovná 180 miliardám krychlových metrů spotřeby zemního plynu. „Pokud skutečně chceme dosáhnout uhlíkové neutrality do roku 2050, musíme kapacity alespoň zdvojnásobit,“ řekl. „Jinak si Evropa zjevně nebude schopna udržet konkurenceschopnost a dosáhnout svých klimatických cílů.

Je tedy nutné ukončit ideologické a politické debaty o využívání jaderné energie, zastavit ideologické a politické útoky na jadernou energii, odstranit diskriminaci a vytvořit rovné podmínky, cituje z vystoupení Szijjártá maďarská agentura MTI.

Maďarsko považuje dodávky energie za otázku národní suverenity a jakékoli maření jeho jaderných investic považuje za útok na suverenitu země. Maďarsko, dodal ministr, „nikdy nepodpoří sankce EU, které by mohly poškodit jeho jadernou spolupráci s Ruskem, protože by to podkopalo národní zájmy“.

Snahy Maďarska o zlepšení konkurenceschopnosti a vytvoření výrobního centra pro východní a západní investory zvýšily poptávku po elektřině, řekl Szijjártó. Kromě výstavby dvou nových bloků elektrárny v Paks Maďarsko také prodlužuje životní cyklus stávajících čtyř o 20 let, což zaručuje ochranu životního prostředí a zajišťuje dostatek energie pro rostoucí ekonomiku země.

Asi 65 % výroby energie v Maďarsku je uhlíkově neutrálních a 80 % z toho zajišťuje elektrárna Paks, řekl podle MTI Szijjártó a dodal, že cílem bylo zvýšit tento poměr na 90 % do roku 2030 a na plnou uhlíkovou neutralitu do roku 2050. Klíčem k tomuto procesu jsou bloky, od nichž se očekává, že zabrání ročním emisím 17 milionů tun oxidu uhličitého. Kromě ruského Rosatomu jsou v projektu aktivní americké, německé a francouzské společnosti, které využívají nejmodernější technologie za nejpřísnějších bezpečnostních opatření, řekl Péter Szijjártó.

 

 



Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.