Bundeswehr a německá média kriticky k Afghánistánu

bundeswehr afghanistan
16.8.2021 05:53
Tisíce Afghánců pomáhaly Bundeswehru jako tlumočníci, kuchaři nebo informátoři. Po stažení vojsk se místní musí obávat o své životy a vojáci požadují rychlejší pomoc. Spolkový ministr zahraničí Heiko Maaß přislíbil, že dá k dispozici další charterová letadla. Budou však stačit na to, aby ze země odletěli místní afghánští humanitární pracovníci, tlumočníci a řidiči, kuchaři a informátoři, lidé, kteří Němcům v minulých letech pomáhali je zcela otevřené.

Německá vláda podle Bundeswehru zareagovala na nebezpečí, které hrozilo místním silám, příliš pozdě. "Na německém postupu vůči místním jednotkám kritizuji to, že jsme si nejprve sbalili vlastní věci, odletěli - a pak jsme ještě měli v zemi místní jednotky," říká kapitán Marcus Grotian, který působil v Afghánistánu, v Kunduzu. Založil afghánskou síť sponzorů místních sil a chce proto chce pomáhat těm, kteří dříve pomáhali Němcům. Jeho spolubojovníci organizují pomoc místním jednotkám na vlastní pěst, jak upozorňuje ARD, protože německá vláda jedná příliš byrokraticky, přičemž Jiné země NATO to dělají profesionálněji.

Na důkaz toho uvádí kapitán konkrétní případ: Achmat Sultani je tlumočník, který deset let pracoval pro Bundeswehr a Německo a mezitím také pro Nizozemsko. Nyní přistál v Amsterodamu, kam měl zaplacený let. Je to tedy příklad toho, jak se místním jednotkám v jiných zemích vyplácí vděčnost za to, že jsou přivedeny do bezpečí. Nizozemsko prostě pomáhá rychleji než Němci - nejen to vyvolalo veřejnou kritiku vyčkávacího postoje německé vlády. Spolková ministryně obrany Annegret Krampová-Karrenbauerová to odmítla a obvinila afghánské úřady, že nevydaly potřebné pasy. Vyvstává však otázka, proč byly ostatní země NATO schopny lépe pomoci svým místním silám, na to AKK však neodpověděla.

"U Američanů a také u Angličanů a Nizozemců vidíme, že v některých případech reagovali rychleji," říká Grotian a je v neustálém kontaktu s Kábulem, kde jedná o útočištích, kde by místní afghánské síly nacházely ochranu před islamisty. Peníze na to pocházejí z darů v Německu, protože je zde již dlouho známo, že afghánští humanitární pracovníci budou islamisty považováni za zrádce. Nebylo také žádným překvapením, že Tálibán po stažení mezinárodních jednotek ovládne velké části země, nanejvýš rychlostí - na to upozorňuje Hannah Neumannová, která je výzkumnicí v oblasti míru a konfliktů a od roku 2019 také poslankyní Evropského parlamentu. Prohlásila, že teprve nyní se německá vláda probouzí, ale ztratila neuvěřitelné množství času a pro některé místní síly už bude prostě pozdě. Budou to také naši němečtí mrtví v Afghánistánu, kde to zanechá spoustu zklamání a spálenou zemi" říká Neumannová, představitelka Společenství 90/Zelení.

To by mohlo mít problematické důsledky v dalších misích, upozorňují experti například na Mali. V této africké zemi v současné době působí přibližně 900 vojáků Bundeswehru na mezinárodní misi „Modré přilby proti islamistům.“ Přitom jsou závislí na místních silách, které jsou vždy v nebezpečí, že je islamisté budou považovat za zrádce. Někteří lidé si práci pro německý kontingent nyní dvakrát rozmyslí.

Spolkový ministr vnitra Horst Seehofer označil misi Bundeswehru v Afghánistánu za neúspěšnou. Vedoucí bavorský křesťanskosociální politik prohlásil, že cílem bylo zlepšit životní podmínky lidí a nastolit v zemi stabilitu, což nebylo dosaženo. Seehofer obhajoval rozhodnutí o nasazení po teroristických útocích z 11. září 2001 tím, že motivace pro nasazení v Afghánistánu byla v té době oprávněná, ale nyní vyloučil obnovení vojenské intervence v Hindúkuši.

Německá média v otevřeném dopise žádají německou vládu o pomoc pro místní personál v Afghánistánu. Vzhledem k postupu Talibanu vyzvala ve výzvě o pomoc kancléřku Angelu Merkelovou a ministra zahraničí Maaße k zavedení mimořádného vízového programu. Opakovala výzvy britských a amerických médií adresované jejich vládám. Životy svobodných povolání v Afghánistánu jsou podle nich v akutním ohrožení. "Po stažení mezinárodních jednotek, včetně německých, rostou obavy, že ze strany Talibanu dojde k aktům pomsty vůči našim zaměstnancům."

Otevřený dopis je iniciativou Arte, Německého svazu vydavatelů digitálních médií a novin (BDZV), "Der Spiegel", Deutsche Welle, Deutschlandradio, "Die Zeit", Deutsche Presse-Agentur, "Frankfurter Allgemeine Zeitung", n-tv, Reportérů bez hranic, RTL, "Stern", "Süddeutsche Zeitung" a "taz". Zpravodajství, které německé veřejnosti a politikům poskytlo analýzy, postřehy a dojmy ze země, by nebylo možné bez nasazení a odvahy afghánských pracovníků, kteří poskytovali podporu na místě, pokračuje výzva. Sdílejí přesvědčení, že svobodný tisk je nepostradatelným prvkem stabilní a mírumilovné demokracie, která usiluje o rovnováhu, což je hodnota, kterou německá vláda v Afghánistánu v uplynulých 20 letech výrazně podporovala.

Autoři je srovnávají s Afghánci, kteří pracovali jako překladatelé pro Bundeswehr: Jejich ústřední roli německá vláda několikrát uznala, stejně jako obrovské nebezpečí, kterému byli nyní kvůli své dřívější práci vystaveni. Z tohoto důvodu pro ně vláda vytvořila mimořádný vízový program. Takový program je nyní pro zaměstnance německých mediálních domů naléhavě potřebný. V dopise se poukazuje na to, že počet postižených osob je zvládnutelný: několik desítek lidí včetně jejich rodin.

 

 

seeman-richard
Narodil se v roce 1933. Je absolventem dnešní Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy, kde získal titul PhDr. Pracoval v Československém rozhlase, zahraničním vysílání. Po propuštění v roce 1970 byl zaměstnán jako topič a v železářství. V roce 1990 se vrátil do služeb Československého rozhlasu, kde zastával různé funkce, mimo jiné ústředního ředitele. Od roku 1993 je v důchodu a nadále spolupracuje s Českým rozhlasem. Od roku 1997 až 2008 byl členem Rady Českého rozhlasu, kde zastával po pět let funkci předsedy. Je autorem řady komentářů, článků a knih

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.